אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד העבודה נסוג: לא יבוטלו הבחינות בערבית בחשמל ואלקטרוניקה סטודנטים במבחן | צילום: Cristi_m | Dreamstime.com

משרד העבודה נסוג: לא יבוטלו הבחינות בערבית בחשמל ואלקטרוניקה

מוקדם יותר פורסם כי המשרד יפסיק לערוך בחינות רישוי למקצועות חשמל ואלקטרוניקה בשפה הערבית בין היתר עקב "ביקוש נמוך"; אולם לאחר כמה שעות הודיע המשרד כי הוא "בוחן מחדש" את ההחלטה

22.08.2023, 21:06 | שחר אילן

משרד העבודה נסוג מכוונתו לבטל את הבחינות למקצועות החשמל והאלקטרוניקה בשפה הערבית. מנכ"ל משרד העבודה, ישראל אוזן, הודיע הערב כי לבקשת השר יואב בן צור הוא בוחן מחדש את ההחלטה.

מוקדם יותר הערב הודיע משרד העבודה כי יפסיק לערוך בחינות רישוי למקצועות חשמל ואלקטרוניקה בשפה הערבית. זאת בין היתר במטרה לחייב את הבוגרים לרכוש עברית ברמה שתאפשר להם להשתלב בשוק העבודה דובר העברית. המשמעות היא חסימת ההכשרה בפני צעירים ערבים שאינם שולטים מספיק טוב בעברית. קיים חשש שהפסקת הבחינות בערבית תורחב גם לנושאים נוספים.

ביולי שלח המשרד הודעה למכללות המקיימות הכשרה מקצועית בתחומי החשמל והאלקטרוניקה, שלפיה "כל הבחינות בתחום החשמל והאלקטרוניקה המופיעות בטבלת הבחינות המקוונות תהיינה בשפה העברית בלבד".

מתגובת המשרד עולה שמדובר במדיניות שמטרתה לוודא שבוגרי הקורסים מסוגלים להשתלב בשוק העבודה דובר העברית. הנושא נפיץ פוליטית משום שאפשר לראות בו יישום של חוק הלאום שקובע לשפה הערבית מעמד נמוך משל העברית.

ממשרד העבודה נמסר בתגובה לפרסום המקורי כי "האגף להכשרה מקצועית שואף לסייע לפרט להשתלב בצורה מיטבית בשוק התעסוקה הישראלי ולקדם מוביליות חברתית ותעסוקתית. לפיכך קיימת חשיבות שבתום ההכשרה המקצועית הבוגר יהיה בעל אוריינות שפתית ובעל כישורים אשר יסייעו להשתלבותו בשוק התעסוקה הישראלי. השפה העברית היא השפה הרשמית במדינת ישראל, ולפיכך ככלל קורסי ההכשרה ובחינות הגמר הממלכתיות יתקיימו בשפה העברית". עוד טען המשרד כי בנושא החשמל התקנות מחייבות בחינה בעברית, והביקוש לבחינות בערבית נמוך.


תגיות