אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

סוף להקלות בהוצאת היתר בנייה - איך ישפיע ביטול ההליך על שוק הדיור?

בינואר 2023 יבוטל הליך קבלת ההקלות בהוצאת היתר בנייה - מהן ההשלכות של ההחלטה על היזמים בשוק הנדל"ן? תמר אברהם, שמאית מקרקעין ומשפטנית, עושה סדר בדברים

09.08.2022, 12:18 | בשיתוף מרכז הנדל"ן

על רקע הביטול הצפוי של הליך קבלת ההקלות בהוצאת היתר בנייה כחלק מחוק ההסדרים, עולה השאלה על ההשלכות הצפויות של ההחלטה על השוק. תמר אברהם, שמאית מקרקעין, משפטנית ובעלים של תמר אברהם שמאות מקרקעין, מסבירה כי ההקלות הן חריגות מתכניות בניין עיר מפורטות ומאושרות, כאשר התכניות חלות על שטחים גדולים ולא נותנות מענה ספציפי למקרים מסוימים, בהם ניתן לבקש הקלה וחריגה מהתכנית. עם זאת, אברהם אומרת כי במהלך השנים ההקלות הלכו והתנפחו והתקבלו הקלות של הגדלת אחוזי בנייה ויח"ד בלי שבוצע תכנון מפורט.

לכן, הרציונל מאחורי המהלך הנוכחי הוא יישור קו בין התכנית המאושרת לזכויות הבנייה, על מנת להגדיל את הודאות התכנונית ולא ליצור מצב בו צומחים בניינים בגובה שלא מאושר בתכנית, או עם מספר יח"ד גדול מהמותר. לדבריה, ביטול ההקלות צפוי לצמצם את הפער בין התכנית שאושרה למצב בפועל.

החל מתחילת 2023 תהיה תקופת הסתגלות של 3 שנים בהן יהיה אפשר עדיין לבקש הקלות בתכניות ישנות, ואת תקופת המעבר יהיה נין להאריך בשנתיים, על פי החלטת מנהל התכנון. אברהם מדגישה כי ההקלות לא ייעלמו לחלוטין – מקרים ספציפיים של מגרשים חריגים יוכלו עדיין לבקש הקלות כמו צמצום קווי הבניין או הגדלת התכסית.

עד כמה דרמטי השינוי הקרוב? ואיך היזמים יכולים להתכונן לשינוי? הצטרפו אלינו

לפרטים נוספים>>

תגיות