אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית מכירת הנכסים של ג'י סיטי לא עצרה את מידרוג, שהורידה את דירוג האג"ח חיים כצמן, בעל השליטה בג'י סיטי. בחברת דירוג האשראי לא בטוחים ביכולת החברה לשקם את מצבה | צילום: עמית שעל

תוכנית מכירת הנכסים של ג'י סיטי לא עצרה את מידרוג, שהורידה את דירוג האג"ח

במידרוג סקפטיים בנוגע ליכולתה של ג'י סיטי להשלים את תוכנית המימושים ולצמצם באמצעותה את רמת המינוף, ולכן הורידו את דירוג סדרות האג"ח שלה לדירוג A3 ו- A2; לג'י סיטי חוב של 8 מיליארד למחזיקי האג"ח שלה ובמקביל חוב של 780 מיליון יורו למחזיקי האג"ח של ג'י סיטי אירופה

25.12.2022, 14:10 | אמיר פרגר

כאב הראש של חיים כצמן ממשיך, והפעם בשל הורדת הדירוג לסדרות האג"ח של ג'י סיטי בחברת מידרוג. ההחלטה של מידרוג מצטרפת להורדת הדירוג שעליה הודיעה חברת הדירוג מעלות בחודש שעבר.

חברת דירוג האשראי מידרוג הודיעה הבוקר (א') על הוצאתן מבחינה של סדרות האג"ח של ג'י סיטי ועל הורדת הדירוג שלהן, כך שסדרות י"א-י"ד שאינן מובטחות, וסדרה ט"ז שמובטחת בשעבוד על מניות חברת הבת ג'י סיטי אירופה, מדורגות כעת בדירוג A3. סדרה ט"ו, שמובטחת בשעבוד על ארבעה נכסים מניבים בישראל, מדורגת בדירוג A2, לאחר שדורגו קודם לכן בדירוג A1 (סדרות י"א-י"ד ו-ט"ז), וAa3- (סדרה ט"ו).

בתחילת חודש נובמבר הורידה מידרוג את דירוג סדרות האג"ח של נורסטאר, החברה שבאמצעותה שולט כצמן (28%) בג'י סיטי (52%) והכניסה את סדרות האג"ח של ג'י סיטי עצמה (י"א-ט"ז) לבחינה שלילית. בסוף אותו החודש גם מעלות, חברת הדירוג הנוספת, הורידה את דירוג האג"ח של נורסטאר, ואף הורידה את אלו של ג'י סיטי לרמה של A מינוס עם תחזית דירוג שלילית, ונימקה זאת בשל חוסר הוודאות הנוגע ליכולתה של ג'י סיטי להעלות את רמת הנזילות שנפגעה ולהוריד את רמת המינוף שעלתה.

סדרות האג"ח שגם כך נסחרות בתשואות דו ספרתיות (פרט לסדרה ט"ו המובטחת) הגיבו עד כה בירידות של 1.4%-3%, ומניית ג'י סיטי יורדת גם כן ב-4%.

במידרוג נימקו את ההחלטה בהיחלשות הפרופיל הפיננסי של ג'י סיטי, בין היתר בשל המדד הפיננסי יחס חוב נטו ל-CAP, שהגיע בסוף חודש ספטמבר ל-71% בהשוואה ל-64% טרם העסקה בה השתלטה ג'י סיטי על מניות המיעוט בחברת הבת ג'י סיטי אירופה (אז בשמה הקודם אטריום, 25% תמורת כ-1.1 מיליארד שקל) בפברואר השנה. כמו גם בעקבות היחלשות המטבעות באזורים שבהם ג'י סיטי פועלת למול השקל.

במידרוג נותרו סקפטיים בנוגע להצלחת תוכנית מכירת הנכסים של ג'י סיטי, אף לאחר הרחבתה ל-5.3 מיליארד שקל וההצלחה עד כה במימוש מיליארד מתוכם. במידרוג מעריכים כי צפויים לג'י סיטי אתגרים שיימשכו פרק זמן ארוך מהצפוי. זאת מכיוון שהאינפלציה והעלאות הריבית בישראל, אירופה וארה"ב הובילו לתנודתיות בשווקי ההון ולאי וודאות כלכלית שיוצרים לחצים על שווי נכסי הנדל"ן.

עוד מעריכים בחברת הדירוג כי נכסי החברה בברזיל, שמהווים 12% משווי נכסיה, חושפים את ג'י סיטי לשחיקת הונה העצמי כתוצאה מהתנודתיות בשער המטבע המקומי. בנוסף לכך ציינו במידרוג את הסיכון הנשקף לשווי נכסיה של ג'י סיטי אירופה ברוסיה (4% משווי הנכסים הכולל של ג'י סיטי) שעלולים לספוג השפעה שלילית משמעותית בעקבות היחלשות הרובל והשלכות המלחמה בין רוסיה ואוקראינה.

היבט נוסף שאותו ציינו במידרוג נוגע להיקף החובות של ג'י סיטי והחלוקה בין מוטביהם, כשלחברה חוב של 8 מיליארד למחזיקי האג"ח שלה ובמקביל חוב של 780 מיליון יורו למחזיקי האג"ח של ג'י סיטי אירופה, שמייצר נחיתות מובנית של האג"ח בג'י סיטי ביחס לאג"ח בחברה הבת. שכן חלוקת דיבידנד מהחברה הבת, שנכסי הנדל"ן שלה הם 44% משווי הנכסים של ג'י סיטי, כפופה למגבלות הקבועות בתנאי האג"ח שלה.


תגיות