אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל פועל לקידום מאגר נתוני אשראי גם עבור עסקים כרטיסי אשראי | צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל פועל לקידום מאגר נתוני אשראי גם עבור עסקים

חוק נתוני האשראי מרכז את נתוני האזרחים כדי שהמוסדות הפיננסיים יוכלו להעריך את הסיכון של כל לווה. עם כניסת הממשלה לתפקידה, ביקש בנק ישראל לכלול בחוק גם עסקים קטנים ובינוניים, דבר שדורש התייעצות עם שר המשפטים ואישור ועדת הכלכלה, שקשה להאמין שיתרחשו לפני הבחירות

20.07.2022, 14:28 | שלמה טייטלבאום

בנק ישראל הודיע היום (ד') כי הוא פועל להקמת מאגר נתוני אשראי גם על עסקים קטנים ובינוניים. בשנת 2016 חוקק חוק נתוני אשראי, שבמסגרתו נאספים נתוני אשראי על כל האזרחים הפעילים במערכות הפיננסיות בישראל. איסוף הנתונים נועד להביא לכך שכל מוסד פיננסי יוכל להעריך את הסיכון המדויק של כל לווה ולווה, כך שלווה עם דירוג אשראי גבוה יוכל ליהנות מריביות נמוכות ומגישה למקורות שונים של אשראי.

החוק המקורי לא חל על תאגידים, אך סעיף 112 בחוק אפשר לנגיד בנק ישראל לקבוע בעתיד כללים שיחילו את חובת איסוף הנתונים גם על תאגידים. החוק מחייב את הנגיד לקיים התייעצות עם שר המשפטים, ולאחר מכן לקבל את אישור ועדת הכלכלה. נכון לרגע זה, עדיין לא התקיימה ההתייעצות עם שר המשפטים גדעון סער, אך למרות זאת בנק ישראל בחר להצהיר על כוונתו לקדם את המאגר גם עבור עסקים קטנים ובינוניים.

כבר ביוני 2021, עם כניסת הממשלה הנוכחית לתפקידה, פרסם בנק ישראל דו"ח אסטרטגי שכלל המלצה ברוח זו. כלכלני הבנק כתבו: "בישראל לא קיימת פלטפורמה ייעודית לשיתוף מידע עבור העסקים הקטנים והבינוניים. קיימות שתי לשכות אשראי פרטיות, אך יש להן מגבלות רבות. עיקר המידע המשמש לקביעת הדירוג נמסר על ידי החברות המדורגות עצמן, וללא גישה למידע בנקאי מרוכז". לכן המליצו כלכלני הבנק לבחון פיתוח מנגנון של שיתוף מידע פיננסי באמצעות מאגר אשראי ייעודי עבור העסקים הקטנים והבינוניים.

נגיד בנק ישראל אמר: "שיתוף של נתוני אשראי עסקי צפוי להביא להגדלת היצע האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, להגדלת היעילות במתן אשראי מסוג זה ולהגברת התחרות בשוק זה". אך חשוב להדגיש כי עד שמאגר נתוני אשראי זה יוקם בפועל, יש צורך בקיום התייעצות עם שר המשפטים ובאישור ועדת הכלכלה, וקשה לראות את אלה מתרחשים לפני הבחירות.

תגיות