אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"למרות הריגוש שקיים בקניית מניות, אסור להתבלבל בין שעשוע להשקעות" פול קליין | כלכליסט

"למרות הריגוש שקיים בקניית מניות, אסור להתבלבל בין שעשוע להשקעות"

למרות שמפתה לרכוש מניות טרנדיות, ואפשר על הנייר להרוויח מהן לא מעט כסף, כדאי לזכור שמדובר במשחק על הכסף האמיתי שלכם, שעבדתם קשה בשבילו. פול קליין, מנכ"ל בית ההשקעות Videa, מסביר מה ההבדל בין השקעה חכמה לבין הימורים בבורסה. צפו בראיון

11.10.2021, 12:00 | בשיתוף וידאה


רבים מאיתנו מכירים חבר שמספר כמה הוא הרוויח מהשקעות במניות דרך אפליקציה, במטבעות קריפטו או בכל מיני השקעות עצמאיות אחרות. כולנו גם נתקלים מדי פעם בידיעות על מניות שזינקו באופן פתאומי במאות אחוזים ללא הסבר נראה לעין ועל ברי המזל שקנו אותן בדיוק בזמן. הדוגמאות המפורסמות לכך היו רשת בתי הקולנוע AMC ורשת חנויות המשחקים GameStop האמריקניות.

אבל האם כל מי שלא השקיע במניות הללו כשמחיר המניה היה בשפל צריך להתחרט? "בדיעבד אני מתחרט על המון דברים ועל מניות שעלו. אני גם יכול לספר מה בדיוק היו המספרים הזוכים בלוטו בשבוע שעבר", אומר פול קליין, מנכ"ל חברת ההשקעות Videa מקבוצת לאומי. 

"אף אחד לא יודע איזו מניה תקפוץ מחר. תמיד אתה תשמע על מישהו שהצליח, אבל זה כמו בלוטו, אנחנו לא שומעים על מי שלא זכה, אלא רק על מי שזכה ועוטה מסיכה", מזהיר קליין ואומר שמי שנוהג כך צריך להבין שאלה לא השקעות במובן המלא של המילה אלא "כמו לשחק בקנדי קראש", רק על הכסף שלכם, ולא על נקודות.

מה המניות הטרנדיות שמושכות "מהמרים" בבורסה?

"לפני שנתיים, זה היה הבלוקצ'יין – הטכנולוגיה מאחורי הביטקוין – ולפני שנה זה היה כל מה שקשור לקנאביס. לא משנה אם זו חברת קנאביס, או אם מישהו בחברה עישן – קנאביס עלה".  

אז האם צריך להימנע לחלוטין ממה שכולם משקיעים בו סביבנו? "אין פה שיפוט ערכי", אומר קליין. "יכול להיות שקנאביס ומטבעות וירטואליים זה טוב. אבל אנשים עושים את זה כי זה טרנדי, לא כי זו השקעה חכמה".

אחד הגורמים לצמיחה של הטרנדים הללו, ובמיוחד בקניה ומכירה של מניות פופולריות, שזוכות לבאזז בתקשורת וברשתות החברתיות, היא צמיחתן של אפליקציות מסחר שמאפשרות להשקיע בסכומים קטנים, תוך חוויה של  גיימיפיקציה שממש גורמת לגולשים להתמכר אליה, כמו בהרבה משחקים אחרים. 

"למרות הריגוש שקיים בקניית מניות, אסור להתבלבל בין שעשוע להשקעות"?, Shutterstock "למרות הריגוש שקיים בקניית מניות, אסור להתבלבל בין שעשוע להשקעות"? | Shutterstock "למרות הריגוש שקיים בקניית מניות, אסור להתבלבל בין שעשוע להשקעות"?, Shutterstock

יש היום כל כך הרבה אפשרויות להשקיע לבד בסכומים האלה. למה צריך מנהל השקעות?

"מי שיודע להשקיע לבד, שיבורך. כמו שמי שיודע לעשות ניתוח לב פתוח לבד, שיבורך. אבל אם מישהו רוצה מנהל שיאזן בין הנכסים וידע לבנות תיק מותאם, הן מבחינת פוטנציאל התשואה והן מבחינת הסיכונים - הוא צריך לקחת איש מקצוע".

מחפשים מישהו שינהל לכם את ההשקעות בצורה חכמה? היכנסו לאתר

*וידאה ניהול השקעות מקבוצת לאומי בע"מ ("וידאה") הינה חברת ניהול תיקי השקעות בבעלות מלאה של בנק לאומי. האמור בראיון זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. אין לראות בראיון זה הצעה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של המשקיע או לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר או התחייבות לתשואה כלשהי.תגיות