אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירי לדרום אשקלון ולעוטף עזה, צה"ל תקף בסיס חמאס ואתר ייצור רקטות תקיפה של חיל האוויר ברצועת עזה, הלילה | AFP

ירי לדרום אשקלון ולעוטף עזה, צה"ל תקף בסיס חמאס ואתר ייצור רקטות

התגובה למבצע בג'נין: בחצות כיפת ברזל יירטה רקטות מהרצועה, בסביבות 3:30 נשמעו אזעקות נוספות. חיל האוויר תקף אתר תת-קרקעי לייצור רקטות ומחנה צבאי שהוגדר כ"אחד ממוקדי פעילות הטרור המשמעותיים של חמאס". בעזה טענו: "שיגרנו טילי נ"מ"

27.01.2023, 07:08 | ynet

ירי לדרום אשקלון בחצות, רקטות לעוטף ב-3:30 וב-4:00 בלילה - ותקיפות של חיל האוויר נגד יעדי חמאס: זה מה שאירע בלילה שלאחר המבצע הצבאי של צה"ל בג'נין, שבו נהרגו תשעה בני אדם, מרביתם מחבלים מהג'יהאד האיסלאמי. הבוקר שגרה בעוטף, והלימודים מתקיימים כרגיל.

סמוך לחצות נשמעו אזעקות בדרום אשקלון, בזיקים ובקיבוץ כרמיה, בעקבות שיגור שתי רקטות. הן יורטו על ידי כיפת ברזל. בתגובה לכך צה"ל תקף לפנות בוקר יעדים ברצועה, ביניהם אתר תת-קרקעי לייצור רקטות ובסיס צבאי של חמאס שאותו צה"ל הגדיר כ"אחד ממוקדי פעילות הטרור המשמעותיים של הארגון". גדודי עז א-דין אל-קסאם של חמאס טענו כי שיגרו במהלך תקיפת חיל האוויר טילי קרקע-אוויר וטילי נ"מ.

דקות לאחר התקיפה הראשונה, בסביבות 3:30 בלילה, נשמעו אזעקות בכמה יישובים בעוטף. אחת משלוש הרקטות יורטה על ידי כיפת ברזל, אחרת נפלה בשטח פתוח ושלישית התפוצצה בשטח הרצועה.

מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה תוביל לפגיעה משמעותית במאמץ ההתעצמות וההתחמשות של חמאס, וכי צה"ל רואה בחמאס אחראי לנעשה ברצועת עזה, כך ש"הוא זה שישלם את מחיר ההפרות הביטחוניות נגד מדינת ישראל".

זמן קצר אחרי הירי לעבר אשקלון, העירייה מסרה כי המקלטים הציבוריים והמיגוניות ברחבי העיר פתוחים לרווחת התושבים. ראש העיר תומר גלאם ביקש לשמור על עירנות גבוהה, אך הדגיש כי אין הנחיות מיוחדות להתנהלות בעיר. "צוותי העירייה נמצאים בדריכות מלאה וערוכים לכל תרחיש", נמסר.

עוד קודם לכן תגבר חיל האוויר את סוללות כיפת ברזל בדרום, וצה"ל תגבר את איו"ש בגדוד נוסף, בעקבות התוצאות של המבצע בג'נין - שבו נהרגו שמונה פלסטינים - רובם או כולם מחבלים - ונהרגה אישה. במבצע לקחו חלק כוחות ימ"מ, מג"ב, צה"ל ושב"כ, והוא התרחש לאור יום בשעות הבוקר ובלב מחנה הפליטים - שכן החשש היה שמחבלים ששהו בדירת מסתור מתכוונים לפוצץ מטען חבלה בשטח ישראל "בטווח הזמן המיידי".

הירי מעזה התרחש חרף המאמצים הבינלאומיים של ארצות הברית, מצרים, קטאר והאו"ם למנוע הסלמה. ביום שני הקרוב צפוי להגיע מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן לארץ, ובארה"ב קיים חשש שהמתיחות תעיב על הביקור - שתוכנן לעסוק גם בסוגיה הפלסטינית וגם באיראן, המגעים עם סעודיה ונושאים נוספים.

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-ערורי, אמר זמן קצר לפני שיגור הרקטות כי ההתנגדות הפלסטינית ברצועת עזה אינה מבודדת מהמתרחש ביהודה ושומרון. לדבריו, "ההתנגדות בעזה עם ידה על ההדק".

אתמול בשעות אחר הצהריים הודיעה הרשות הפלסטינית על ביטול התיאום הביטחוני עם ישראל, אך במערכת הביטחון מעריכים שמדובר בשלב זה בהצהרה בלבד - שכן לרשות יש אינטרס בקיום התיאום הזה. "ההנהגה החליטה ללכת למועצת הביטחון כדי ליישם את ההחלטה להגן על העם הפלסטיני", אמר דוברו של אבו מאזן נביל אבו רדינה. "אנחנו ניגש לבית הדין הבינלאומי ונפתח תיק על הטבח בג'נין היום, כדי לבוא בחשבון עם מי שנתן את ההוראה לצאת למבצע הזה". לדברי אבו רודינה, "אבו מאזן קורא לכל הכוחות הפלסטיניים להיפגש ולהסכים על חזון לאומי כולל להתעמת עם התוקפנות הישראלית".

תגיות