אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

עידן התמ"א לפני סיום - איך מנצלים את ההזדמנות האחרונה לקדם פרויקט בבניין שלכם?

אי שם בדצמבר 2021 הוצגה בכנסת ההחלטה על סיום תכנית תמ"א 38 במתכונתה הנוכחית, ומאז יש הרבה חוסר ודאות באשר לגורלה. עו"ד ארנון יהב, שותף מנהל בחברת עורכי דין יהב ושות', עושה סדר בכל הנוגע לסיום התכנית והמשמעות עבור בעלי הדירות

22.01.2023, 11:03 | בשיתוף מרכז הנדל"ן


סיומה של תכנית תמ"א 38 צפויה להשפיע על נוף ההתחדשות העירונית, אך נכון לעכשיו, יש עדיין אי ודאות גדולה בנושא. עו"ד ארנון יהב, שותף מנהל, חברת עורכי דין יהב ושות', המתמחה בתור עו"ד ייצוג דיירים, אומר כי חוסר הודאות נובעת מכך שכל הזמן משנים את פני ההתחדשות העירונית. עידן התמ"א נגמר ותכנית תמ"א 38 לא קיבלה הארכת תוקף. באוקטובר 2023, התמ"א כבר לא תהיה איתנו.

באשר לשאלה האם יש טעם להגיש בקשה במסגרת התכנית, עו"ד יהב אומר שבוודאי שיש טעם לכך, משום שיש זמן עד אוקטובר 2023 ולכן ההצעות יידונו ויקבלו אישורים. ההמלצה שלו היא לא להרים ידיים מראש ולקחת בחשבון שנתנו יותר כוח לרשויות מקומיות לתכנן תוכניות סביבתיות שיתאימו לבניין של אותם בעלי דירות.

באשר לבניינים כלואים שהתשתית שלהם לא מתאימה או שהבניינים מסביב עברו התחדשות, אומר עו"ד יהב כי השינוי במדיניות מנסה לפתור בדיוק את המצבים האלו, באמצעות תכנון מרחבי. לדבריו, בעלי דירות בבניינים כאלו לא צריכים להתייאש, משום שהם יכולים לנייד זכויות, לקבל הקלות שלא היו יכולים לקבל - המטרה היא לא להשאיר אף בניין כזה בשטח, ואיפה שאפשר לעשות המטרה היא להוציא באופן כזה או אחר לפועל.

לסיום, עו"ד יהב ממליץ לבעלי דירות בשלב זה לבחור בעורך דין מקצוען שמבין את התכניות אשר משתנות ללא הרף, את הזכויות שלא היו קודם. וההמלצה הכי משמעותית היא לצאת דרך מיד, ולא נותנים לאף גורם במשוואה לעכב את התהליך. לדיון המלא, הצטרפו אלינו.

לפרטים נוספים>>


תגיות