אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"לית וילק תסיים כהונה אחרי פחות מתשעה חודשים, כחלק מתוכנית התייעלות אביטל בק מנכ"לית וילק היוצאת | צילום: דנה קופל

מנכ"לית וילק תסיים כהונה אחרי פחות מתשעה חודשים, כחלק מתוכנית התייעלות

חברת הפודטק שנכנסה לבורסה ב-2021 איבדה מאז 87% משוויה ולא הצליחה להניב הכנסות; המנכ"לית היוצאת אביטל בק הייתה בעלת רקע מקצועי בתחום העיסוק של החברה - מחליפתה בתפקיד היא סמנכ"ל הכספים מורן עטר; בדצמבר סיים ירון קייזר ממייסדי וילק את תפקידו כיו"ר

10.06.2024, 20:08 | אמיר פרגר

אחרי פחות מתשעה חודשים בתפקיד מנכ"לית וילק, אביטל בק נפרדת מהחברה, שמצבה הכספי קשה - איבדה 87% משוויה מאז הנפקתה ב-2021 בבורסת ת"א, ויוצאת בתוכנית התייעלות.

וילק, שפועלת בתחום הפודטק ועוסקת בפיתוח הליך תעשייתי לייצור רכיבי חלב מתורבת, נכנסה לבורסת תל אביב ב-2021 כחברת "חלום" ועדיין לא הצליחה להניב הכנסות.

המנכ"ל אביטל בק, לשעבר מייסדת ומנכ"ל הסטארט-אפ MilkStrip לבדיקות חלב אם, מונתה אי אז בספטמבר האחרון, כשהחליפה את המנכ"ל תומר אייזן שכיהן בה מאז כניסתה לאחוזת בית. חילופי המנכ"לים התרחשו אז מעט לאחר ביטול המיזוג המתוכנן בין וילק לבין חברת פודטק נוספת במצב דומה, ביו דבש, ובשוק הוערך באותה העת שמינויה נועד כדי לחזק את הפן המדעי של החברה.

בדיווח על סיום תפקידה כעת, ציינה החברה כי פרישתה "אינה כרוכה בנסיבות שיש להביאן לידיעת המחזיקים בניירות הערך של התאגיד". אולם בדיווח מקביל הסבירה כי המהלך בוצע כחלק מתוכנית התייעלות והתאמת כוח האדם של החברה, במטרה להביא לחיסכון בתזרים השנתי שלה.

שכרה של בק נקבע במקור על 50 אלף שקל ברוטו בחודש, ולצידו זכאות למענק שנתי בתקרה של ארבע משכורות חודשיות ואופציות בשווי של 150 אלף שקל. מוקדם יותר החודש הופחת שכרה ב-15% בתמורה להקצאת 120 אלף יחידות מניה חסומות בשווי של 82 אלף שקל. בעקבות סיום התפקיד מחציתן יבשילו באופן מידי.

בק הייתה אשת מקצוע בתחום עיסוקה של החברה וניהלה לפני כן סטארט אפ בתחום בדיקות חלב אם. עזיבתה את החברה זמן כה קצר לאחר שנכנסה לתפקיד, וכאשר מי שתמלא את מקומה היא סמנכ"ל הכספים מורן עטר, מעוררת סימני שאלה לגבי עתיד תחום הפעילות שלה. זאת למרות שדיווחה במקביל על כוונתה לקדם את היכולת לייצר רכיבי חלב בכמויות גדולות (כחלק מהחלטה לעבור לשלב הגימלון שבו מקודם הפיתוח מהפקה מעבדתית לייצור תעשייתי). בחברה דיווחו גם על ניסיון לאתר שיתופי פעולה בינלאומיים בתחום, בהמשך להודעה מחודש מאי אודות שת"פ עם חברה אחרת לפיתוח מוצרי חלב מתורבת בקנה מידה מסחרי המיועדים לאוכלוסייה מבוגרת.

וילק נכנסה לבורסה בתל אביב בפברואר 2021 בעסקת מיזוג עם השלד פנטזי נטוורק, והחלה להיסחר לפי שווי של 291 מיליון שקל. 2021 הייתה שנת שיא בכניסתן של חברות "חלום" כדוגמתה לבורסה בתל אביב, ובסמוך אליה נכנסו גם חברות פודטק אחרות כדוגמת ביו דבש, והשותפות מילניום פוד טק. אך רבות מחברות ה-"חלום" הללו הניבו תוצאות דלות, וביחד עם הריבית שהחלה לעלות מעט לאחר מכן המשקיעים איבדו בהן אמון. מניית וילק איבדה כאמור מאז המיזוג שהכניס אותה לבורסה 87% משוויה, ונסחרת כיום לפי שווי של 39 מיליון שקל בלבד.

לחברה אין הכנסות, ואת 2023 סיכמה עם הפסד של 11 מיליון שקל ותזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של 10 מיליון שקל. בקופתה נותרו 5.9 מיליון שקל (נכון לסוף 2023), ולדוחותיה צורפה הערת "עסק חי" המזהירה מפני ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה.

בעקבות מצבה, ועל מנת לגייס הון, בחברה פעלו בחודשים האחרונים להאריך את תקופות המימוש ולהוריד את מחיר המימוש של סדרות אופציות שהנפיקה.

בנוסף לחילופי המנכ"לים, בדצמבר סיים את תפקידו כיו"ר וילק ירון קייזר שהיה ממייסדיה. במקומו מכהנת כיום רונית קורן.

תגיות