אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב תמכור להודו מל"טי תקיפה וטילים ב-4 מיליארד דולר מל"ט תקיפה אמריקאי MQ-9B | צילום: אתר היצרן

ארה"ב תמכור להודו מל"טי תקיפה וטילים ב-4 מיליארד דולר

במסגרת העסקה שאישרה מחלקת המדינה האמריקאית, תמכור ארה"ב 31 מל"טי תקיפה מסוג MQ-9B וכן 170 טילי הלפייר וציוד נוסף לצבא הודו

02.02.2024, 10:30 | חדשות חוץ

מחלקת המדינה האמריקאית אישרה מכירה אפשרית של 31 מל"טי קרב, טילים וציוד נוסף להודו, תמורת 4 מיליארד דולר.

עסקת מל"טי התקיפה מסוג MQ-9B פורסמה במהלך ביקורו של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, בארה"ב ביוני 2023. בדצמבר הוקפאה העסקה על ידי ועדה של הסנאט, לשם פתיחת חקירה סביב ניסיון התנקשות פוליטית מצד הודו על אדמת ארה"ב. אך כעת אושרה העסקה, לאחר קבלת אישור הקונגרס.

העסקה כוללת מכירה של 31 מל"טי סקיי גארדיאן MQ-9B, ובנוסף 170 טילי הלפייר AGM-114R ו-310 פצצות לייזר, ציוד מעקב תקשורת, ופצצת רחיפה מונחית, כך לדברי הפנטגון. החברה הקבלנית המרכזית לביצוע העסקה היא ג'נרל אירודינמיקס סיסטמס.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שהסנטור בן קרדין אמר שהביא לסיומה את הקפאת העסקה לאחר שממשלת ארה"ב הסכימה לפתוח בחקירה מלאה לגבי ניסיון ההתנקשות. "ממשל ביידן דרש שתהיה חקירה ולקיחת אחריות בנוגע לניסיון ההתנקשות שאירע בארה"ב, ושתהיה לקיחת אחריות על ידי הודו נגד פעולות מסוג זה", כך אמר קרדין לכתבים.

בשנה שעברה האשימה ארה"ב את דלהי בקשירת קשר להתנקשות באזרח אמריקאי שפועל למען הקמת חאליסטן – מדינה סיקית עצמאית שכיום מהווה חלק מהודו. דובר של ממשלת ארה"ב אמר שהמדינה "ביטאה את ציפייתה שכל מי שאחראי ייתן את הדין". משרד החוץ ההודי הכחיש כל קשר לניסיון הרצח, ואמר שהקים ועדת חקירה רמת דרג "כדי לחקור את ההאשמה ולהגיב לחששות ממשלת ארה"ב". הפנטגון אמר אתמול שעסקת המל"טים עם הודו "תתמוך במדיניות החוץ ויעדי הביטחון הלאומי של ארה"ב, בכך שתעזור לחזק את השותפות האסטרטגית בין הודו לארה"ב".


תגיות