אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל חשדות וחקירה נגדה: נפסלה השתתפות ורידיס במכרז ממשלתי אתר מיחזור פסולת | צילום: אוראל כהן

בגלל חשדות וחקירה נגדה: נפסלה השתתפות ורידיס במכרז ממשלתי

ועדת המכרזים פסלה את ההשתתפות של ורידיס במכרז להקמת מתקן להפקת אנרגיה מפסולת, בשל חקירה שמתנהלת בימים אלה נגד ורידיס, בחשד בין היתר להטמנה לא חוקית של פסולת ויצירת מצגי שווא; ורידיס אומרת שההחלטה מנוגדת לדין ומתכוונת לנקוט בהליכים משפטיים במקרה הצורך

10.07.2024, 14:58 | שני אשכנזי

ועדת המכרזים הממשלתית החליטה לפסול את השתתפותה של חברת איכות הסביבה ורידיס בהליך המיון המוקדם להקמה, תפעול ותחזוקה של מתקן להפקת אנרגיה מפסולת בנאות חובב, יחד עם שתי מציעות נוספות שחברו אליה (אלקטרה ו-Hitachi Zosen).

העילה לפסילת ההשתתפות של החברה היא "ניסיון קודם שלילי והזמנת המציעה לשימוע". בימים אלה מתנהלת חקירה נגד ורידיס בגין חשדות כלפי החברה ונושאי משרה בה. בוורידיס מתכננים לערער על ההחלטה, ואילו יידחה הערעור – לנקוט בהליכים משפטיים.

החשדות הנחקרות בימים אלו כלפי ורידיס, כוללות קבלת דבר במרמה, עבירות מתחום דיני איכות הסביבה, עבירות מתחום רישוי העסקים, עבירות נושאי משרה בתאגיד, עבירות על חוק ניירות ערך ועבירות איסור הלבנת הון.

עוד נטען להטמנה בלתי חוקית של פסולת, הטמנת פסולת תוך הסתרת מידע מהמשרד להגנת הסביבה וכן יצירת מצגי שווא לשם עמידת החברה בתנאים הנדרשים בקול הקורא לקבלת מענקים מהמשרד להגנת הסביבה. לפי הטענות, החברה גרפה רווח על חשבון כספי הציבור בכך שנמנעה מתשלום היטל הטמנה וקבלת מענקים מהמדינה.

ורידיס הודיעה היום (ד') למשקיעיה בבורסה שאתמול קיבלה מוועדת המכרזים את ההודעה שמבשרת כי לא תוכל להשתתף במכרז. ורידיס דיווחה כי לפי פרוטוקולי דיוני ועדת המכרזים, חבריה קיימו ישיבה עם גורמי האכיפה (הפרקליטות והמשטרה), שבה הוצגו עיקרי המעשים המיוחסים לחברה וראיות.

הראיות הללו לא הוצגו לוורידיס, שכן הן חלק מהחקירה המתנהלת נגדה. "מנוסח ההחלטה עולה כי ועדת המכרזים סבורה שהמעשים שהוצגו, המגובים לטענתה בראיות מוצקות, מהווים ניסיון רע קודם של המשרד להגנת הסביבה (עם החברה, ש"א), וכן עולים לעמדת הוועדה כדי נסיבות חריגות המצדיקות את פסילת החברה", כך לפי הדיווח.

בוורידיס הדגישו כי החברה לא נחשפה לראיות אשר הוצגו בפני הוועדה, ולא ניתנה לה האפשרות להתייחס אליהן. "החברה סבורה כי מדובר בהחלטה שגויה הלוקה בפגמים קשים שמצדיקים את ביטולה. החברה חולקת על המסקנות העובדתיות שהוצגו על ידי הוועדה, וסבורה כי מדובר בהחלטה חריגה ומנוגדת לדין שלא להציג למי שנפסל בהליך המכרזי את נימוקי הפסילה והראיות שהובילו לפסילתו. בכוונת החברה להעלות את טענותיה בפני ועדת המכרזים, ואם הן יידחו – לנקוט בהליכים המשפטיים העומדים לרשותה".

ורידיס התייחסה בדיווח שלה גם להוראת שעה שאותה מקדמת השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, ונשלחה להערות משרדי הממשלה.

לפי ההצעה, טיפול בפסולת יוכרז כשירות חיוני ולמשרד יוענקו סמכויות נרחבות להסדרת הטיפול בשוק, לרבות היבטים תפעוליים וסמכות לקביעת מחירים ויצירת מרשם לנותני שירותים בתחום הטיפול בפסולת. בוורידיס ציינו כי "לו תאושר כלשונה, הוראת השעה עשויה להשפיע באופן מהותי לרעה על החברה". בחברה מעריכים כי הוראת השעה צפויה לעורר התנגדויות, ואין לדעת האם תאושר ובאיזו מתכונת.


תגיות