אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נרל אלקטריק תפוצל לשלוש חברות: תעופה, אנרגיה ובריאות צילום: רויטרס

ג'נרל אלקטריק תפוצל לשלוש חברות: תעופה, אנרגיה ובריאות

החובות המעיקים הובילו לצעד הדרמטי - GE תאחד את חט' האנרגיה המתחדשת, החשמל והדיגיטל לחברה אחת (אנרגיה) שתושק ב-2024 לפי התוכניות; עוד קודם תשיק את חטיבת הבריאות בתחילת 2023; החברה ה-3 והעיקרית תהיה חט' התעופה, ותמשיך להיקרא ג'נרל אלקטריק

09.11.2021, 15:12 | חדשות חוץ

ג'נרל אלקטריק (GE) הודיעה היום (ג') כי בכוונתה להתפצל לשלוש חברות ציבוריות (תעופה, בריאות ואנרגיה) זאת כחלק מהמאמצים להפחית את החובות. בעקבות ההודעה מזנקת מניית החברה ב-15% בטרום מסחר בניו יורק.


קראו עוד בכלכליסט:


לפי הודעת החברה, בכוונתה לאחד בין חטיבת האנרגיה המתחדשת, החשמל והדיגיטל לחברה אחת (אנרגיה) שתושק (בספין אוף) ב-2024 לפי התוכניות, ותשיק עוד קודם את חטיבת הבריאות בתחילת 2023. החברה השלישית והעיקרית תהיה של חטיבת התעופה, שבראשה יעמוד המנכ"ל לורנס קולפ ותמשיך להיקרא ג'נרל אלקטריק. בראש חטיבת האנרגיה, החשמל והדיגיטל המשולבת יעמוד סקוט סטרזיק, ואילו פיטר ארדויני יעמוד בראש חברת הבריאות, כך לפי ההצהרה שפרסמה החברה. 


שלט הכניסה לאחד ממפעלי ג שלט הכניסה לאחד ממפעלי ג'נרל אלקטריק בארה"ב GE | צילום: בלומברג שלט הכניסה לאחד ממפעלי ג


ספין אוף - תהליך שבו חברה מנתקת מעצמה חברה בת על ידי חלוקת מניות החברה הבת כדיווידנד לבעלי המניות. הדיווידנד מתקבל בדמות מניות חדשות של החברה הבת, ולאחר מכן היא מתחילה להיסחר בבורסה. במצב החדש שנוצר, החברה הבת תיבחן בנפרד מהחברה האם.

ג'נרל אלקטריק שנחשבה בעבר למעצמת תעשייה ולאחת החברות המוצלחות בארה"ב, מנסה בשנים האחרונות למצוא דרכים לצמצם יחידות ולהפחית את נטל החובות העצום שלה. החברה ציינה עוד כי תחשוף בהמשך את המבנה הפיננסי של החברות החדשות, וכי בכוונתה להשתמש בהכנסות ממכירת חטיבת המימון הפיננסי לתעשיית התעופה כדי לשלם חובות. 

"על ידי יצירת שלוש חברות מובילות בתחומן ועולמיות, תוכל כל אחת מהן להרוויח מהתמקדות גדולה יותר, הקצאות הון מותאמות וגמישות אסטרטגית שיעזרו להוביל לצמיחה ארוכת טווח ולשווי ללקוחות, למשקיעים ולעובדים", מסר קולפ בהצהרה. "אנחנו משתמשים בטכנולוגיה, במומחיות, במנהיגות ובעמדה שלנו בעולם כדי לעבוד בצורה טובה יותר עבור הלקוחות שלנו".

ג'נרל אלקטריק נוסדה בשלהי המאה ה-19 על ידי תומאס אדיסון ועברה מספר שינויים במאה השנים האחרונות בהתאם לשינויים בכלכלה האמריקאית. היא הפכה למובילה בייצור מכשירי חשמל, מנועים למטוסים וטורבינות כח. הקונגלומרט התרחב במהירות בשנות ה-80 תחת הנהגתו של ג'ק וולש ונכנס גם לתחומי השירותים הפיננסיים ואפילו התקשורת לאחר רכישת רשת NBC. החברה נחשבה במשך תקופות ארוכות גם לחברה עם השווי הגבוה ביותר, אך המשבר הפיננסי של 2008 פגע בזרוע הפיננסית שלה והחברה לא הצליחה לשוב לפסגה. ב-2018 הוסרה המניה שלה ממדד דאו ג'ונס על אף שהייתה בין החברות המקוריות של המדד שנוסד ב-1896. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות