אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ובמקום הראשון: ביל גייטס מוביל את מצעד התורמים ל-2022 ביל גייטס אוקטובר 2021 | צילום: בלומברג

ובמקום הראשון: ביל גייטס מוביל את מצעד התורמים ל-2022

מייסד מיקרוסופט תרם השנה 5 מיליארד דולר למטרות בריאות וחינוך; במקום השני ניצבים אן וג'ון דיואר עם 1.1 מיליארד דולר; וכמה תרמו וורן באפט, ג'ף בזוס וגרושתו מקינזי סקוט?

31.12.2022, 12:01 | חדשות חוץ

עשר התרומות הגדולות ביותר מצד אנשים ועמותות הסתכמו ב-2022 בקרוב ל-9.3 מיליארד דולר, כך לפי רשימת סיכום השנה של The Chronicle of Philanthropy. התרומות היו בעיקר למוסדות גדולים ומבוססים, כולל שלוש אוניברסיטאות, ותמכו במטרות סביבתיות, בבריאות נפשית של ילדים ובחקר תאי גזע. תרומות נוספות נועדו לחקר סרטן וטיפולו, להגדלת היצע הדיור, לתוכניות לצעירים ולבריאות האישה.

לפי כתבה בסוכנות הידיעות AP, שתיים מהתרומות הגדולות עמדו על מעל מיליארד דולר, ושישה מהתורמים הגדולים הם מיליארדרים עם שווי הון מצרפי של 325 מיליארד דולר. עשר התרומות המובילות ניתנו על ידי שמונה אנשים בלבד, מכיוון שאחד התורמים אחראי לשלוש תרומות נפרדות.

בראש הרשימה מככב ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, שתרם 5 מיליארד דולר לעמותת ביל ומלינדה גייטס לתמיכה במטרות הקשורות לבריאות עולמית וחינוך בארצות הברית. מוקדם יותר השנה פורסם כי גייטס מתכוון לתרום 20 מיליארד דולר עד שנת 2026.

התורמים הניצבים במקום השני הם אן וג'ון דיואר (Doerr), בזכות תרומה של 1.1 מיליארד דולר שהעניקו באמצעות עמותת בנפישיוס (Benificus) שבבעלותם לאוניברסיטת סטנפורד להקמת בית הספר דיואר לקיימות. הפקולטה החדשה תתמקד בשמונה תחומים הקשורים לאקלים. ג'ון דיואר הוא יזם הון סיכון שהרוויח את מרבית הונו בזכות השקעות מוקדמות בחברות כמו סן מיקרוסיסטמס, אמזון וגוגל. כיום הוא מכהן כיו"ר חברת ההשקעות קליינר פרקינס, והונו נאמד ביותר מ-9 מיליארד דולר.

במקום השלישי ברשימה מדורגים ג'קי ומייק בזוס, אמו ואביו החורג של מייסד אמזון ג'ף בזוס. הם תרמו למרכז הסרטן פרד הוטצ'ינסון 710.5 מיליון דולר לבניית 36 מעבדות מחקר. התרומה תשמש גם למחקרים קליניים לטיפולים בסרטן.

גם המשקיע וורן באפט מככב ברשימה, עם תרומה של קרוב ל-474.3 מיליון דולר לעמותת סוזאן תומפסון באפט שהקים ב-1964 לניהול התרומות של המשפחה. הארגון תומך במחקר על בריאות האישה ומעניק מלגות ללימודים באוניברסיטאות לסטודנטים בנברסקה.

תורמת בולטת נוספת היא מקנזי סקוט, גרושתו של בזוס, שתרמה בחודש מרץ 436 מיליון דולר לארגון Habitat for Humanity International לצורך סיוע בפתרון משבר הדיור העולמי. סקוט ביצעה שתי תרומות משמעותיות נוספות בשנה שעברה: 281 מיליון דולר ל- Boys & Girls Clubs of America ו-275 מיליון דולר לפדרציה האמריקאית להורות מתוכננת (Planned Parenthood Federation).


תגיות