אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב פתחה בחקירה של השקעות העתק מצד ענקיות הטק בחברות AI ChatGPT. מיקרוסופט השקיעה 13 מיליארד דולר | צילום: שאטרסטוק

ארה"ב פתחה בחקירה של השקעות העתק מצד ענקיות הטק בחברות AI

נציבות הסחר הפדרלי של ארה"ב בוחנת אם ההשקעה של מיקרוסופט ב-OpenAI ושל גוגל ואמזון באנתרופיק פגעו בתחרות בתחום

28.01.2024, 10:47 | עומר כביר

נציבות הסחר הפדרלי של ארה"ב (FTC) פתחה בשבוע שעבר בחקירה ראשונית שבוחנת אם השקעות העתק של ענקיות הטכנולוגיה מיקרוסופט, גוגל ואמזון בסטארט-אפי הבינה המלאכותית הגנרטיבית OpenAI ו-Anthropic פגעה בתחרות בתחום.

"טכנולוגיות חדשות יכולות ליצור שווקים חדשים ותחרות בריאה. בשעה שחברות מתחרות בפיתוח והיוון בינה מלאכותית, אנחנו חייבים לבלום טקטיקות שפוגעות בהזדמנויות שכאלו", אמרה יו"ר ה-FTC, לינה קאן, בהודעה לעיתונות. "החקירה שלנו תשפוך אור על השאלה האם ההשקעות והשותפויות שקידמו החברות הדומיננטיות עלולות לעוות את החדשנות ולפגוע בתחרות הוגנת".

מיקרוסופט התחיייבה להשקיע 13 מיליארד דולר ב-OpenAI תמורת 49% מהחברה. זאת, מתוך מטרה להימנע משליטה מלאה בה לאור שיקולי הגבלים עסקיים. עם זאת, ההשקעה הופכת את מיקרוסופט לבעלת המניות הגדולה ביותר ומקנה לה כוח רב להשפיע על מהלכיה, כפי שהתבטא בתפקיד הדומיננטי ששיחקה בסאגת הדחתו והחזרתו של המנכ"ל סם אלטמן. אמזון השקיעה ב-Anthropic, המתחרה הבולטת ביותר של OpenAI, כ-4 מיליארד דולר, וגוגל השקיעה בחברה 2 מיליארד דולר.

אף שרוגלטורי הגבלים עסקיים לרוב ממוקדים יותר בעסקאות רכישה ומיזוגים, ההשקעות המשמעותיות ושיתופי הפעולה העמוקים בין ענקיות הטכנולוגיה לסטארט-אפים (ובפרט בין מיקרוסופט ל-OpenAI) עוררו את ה-FTC לבחון את ההשפעה שלהם על התחרות בתחום.

במסגרת החקירה הראשונית, חמש החברות יחויבו להעביר לנציבות מידע כמו השקעות ושיתופי פעולה פרטניים, כולל הסכמים והרציונל האסטרטגי שמאחוריהם; מידע על ההשלכות המעשיות של ההשקעות ושיתופי הפעולה; וניתוח של ההשפעה התחרותית שלהם, כולל מידע על נתח שוק, תחרות, מתחרים, שווקים והתרחבות למוצרים או אזורים חדשים.

המידע ישמש את ה-FTC לעריכת מחקרים שיאפשרו לה לייצר הבנה עמוקה שיותר של מגמות בשווקים ופרקטיקות עסקיות. ממצאים ממחקרים אלו יוכלו להיות בסיס לחקירות ופעולות המשך של הנציבות.

תגיות