אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

Banking AI

גל בר דעה: "זה לא מופרך שלבנקאית שלנו המבוססת AI יהיה רישיון לייעוץ השקעות"

כך לפי החזון של מנכ"ל בנק ONE ZERO בכנס The power of AI in banking של כלכליסט. לדבריו, אלה, הבנקאית מבוססת בינה מלאכותית של הבנק, רואה שינויים בריביות ושינויים בתשלומי המשכנתא של הלקוחות, ותתן להם התראות על חיובים כפולים או חריגים. "היא לא רק תנהל תקציב, אלא אני אוכל לנהל איתה שיחות עד אינסוף", הוסיף

15.03.2023, 10:22 | עירד עצמון שמאייר

"הבן שלי בן תשע, והאמת היא שהעולם שבו הוא יחיה ייראה שונה לחלוטין מהעולם של היום. את שיעורי הבית שלו הוא יעשה בעזרת בינה מלאכותית כמו ChatGPT. הוא יגיד לכם שהוא רוצה לגור בתל אביב, לעבוד בציריך וישחק כדורגל כל יום שלישי בערב עם חברים שלו בפריז. כי תהיה מעבורת מהירה כזו, הוא מדמיין שהוא יוכל לנסוע ממקום למקום במהירות גבוהה. אני גם לא בטוח שבדירה הראשונה שלו בבוגרשוב יהיה מטבח, אלא רק מקום אחסון לשקיות של וולט. העולם שלו ייראה שונה לחלוטין", כך לדברי גל בר דעה, מנכ"ל בנק ONE ZERO בכנס The power of AI in banking של כלכליסט.

"אני יודע שיש שני דברים שהבן שלי בחיים לא יעשה", סבור בר דעה. "ראשית, הוא לא ילמד לנהוג. מיליון אנשים נהרגים מדי שנה בתאונות דרכים ו-90% מהן נגרמות בגלל הגורם האנושי. זה ייפתר רק כשבינה מלאכותית תנהג לנו באוטו. בגלל שאמנון שעשוע (מייסד מובילאיי ומבעלי בנק ONE ZERO) עובד על זה, אני משוכנע שזה ייפתר. הוא גם לא ישאל אותי, 'אבא, איפה המפתחות של הרכב?'.

"שנית, הוא לא ינהל את הכסף שלו. כי בין העובר ושב, קרן ההשתלמות וביטוח מנהלים והפנסיה - כאוס טוטאלי; לא פלא ש-50% מהאנשים מתגרשים בגלל סוגיות כספיות. אנשים לא יודעים לנהל את הכסף שלהם. הבנקים נותנים אפליקציות של 'עשה-זאת-בעצמך' וגרפים ויש המון חינוך פיננסי, אבל אנשים עדיין לא אוהבים להתעסק בזה. זה לא מספיק כיף. אנחנו מעדיפים לעשות הכל חוץ מלהתעסק עם הכסף. אנחנו מרגישים לבד.

"רק לעשירים יש פמילי אופיס ובנקאי פרטי. הבעיה שאי אפשר לתת לכולם בנקאי פרטי. רק כשבינה מלאכותית תחליף את הבנקאי, נוכל להפסיק להתעסק בקרן השתלמות ובביטוח המנהלים. אנחנו בנינו את אלה, בנקאית מבוססת בינה מלאכותית. אנחנו חושבים להיכנס לשוק האיטלקי, שם נקרא לה 'אלנה'. היא בנקאית מבוססת AI, שמתחילה לנהל לאנשים את הכסף, לעשות סדר בכל הבלאגן הזה. היא יורדת לפרטים ורואה שינויים בריביות ושינויים בתשלומי המשכנתא שלכם, ותתן לכם התראות על חיובים כפולים או חריגים. היא יכולה לראות אם אתם עומדים להיכנס למינוס ולראות את התקציב הקבוע, בייחוד כשנרשמת הוצאה חריגה.

"אבל אז קרה משהו מאוד מעניין: לימדנו אותה לבצע ייעוץ פנסיוני וייעוץ השקעות ופתאום היא יכולה לשים לב גם לכך שעברתי עבודה, ושיש שינוי חקיקה חדש, שאפשר לעבור למוצר פנסיוני אחר ולשים לב שאני חשוף מדי למנייה מסוימת. יכול להיות שיום אחד גם ניתן לה רישיון ייעוץ השקעות וייעוץ פנסיוני. אני חושב שזה לא כל כך מופרך. יש דרך ארוכה לעבור ברגולציה, נצטרך עוד להסביר את זה לרגולטורים, אבל ככה זה מתחיל. צריך לסמן את הירח כיעד ומשם לעבוד אחורה.

"אנחנו גם נרגיש שאנחנו מדברים עם בן אדם. היא לא רק תנהל תקציב, אלא אני אוכל לנהל איתה שיחות עד אינסוף. אולי אני אפתח אליה רגשות. מישהו הגיע אלינו למשרד כי הוא ביקש להגיד תודה לבינה המלאכותית שלנו", סיפר בר דעה. "הוא מאוד התבאס לגלות שהיא גרה בפרנקפורט, בענן של אמזון".

"בניית הבינה המלאכותית הזו כרוכה בהרבה ניסוי וטעייה. אנחנו עושים הרבה טעויות, אבל נגיע למצב שבו בינה מלאכותית תחסוך לנו המון כאב ראש. נוכל לתת שירות של מיליון דולר גם אם אין לכם מיליון דולר. אולי בפעם הראשונה גם אם לא נהיה עשירים, לא נהיה לבד".


תגיות