אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות פשרה בייצוגית: מזרחי-טפחות החל להשיב 45 מיליון שקל ל-87 אלף לקוחות סניף מזרחי טפחות | צילום: אוראל כהן

בעקבות פשרה בייצוגית: מזרחי-טפחות החל להשיב 45 מיליון שקל ל-87 אלף לקוחות

בתביעה הייצוגית נטען כי הבנק שינה את הבסיס לחישוב הריבית המשתנה בהחזרי המשכנתאות - מבלי שעדכן את הלווים; מתוך הפיצוי, 26 מיליון שקל יועברו בהחזר ישיר והיתר בהנחות על גבייה עתידית מהלקוחות

20.02.2024, 12:34 | אלמוג עזר

מזרחי טפחות החל להשיב 45 מיליון שקל בחודש האחרון ל-87 אלף לקוחות נוטלי משכנתאות. השבת הכספים מתבצעת בעקבות חתימת פשרה בתביעה ייצוגית שאושרה בנובמבר 2023 בבית המשפט, בין קבוצת לקוחות הבנק להנהלתו - ההסכם בין הצדדים נחתם במרץ 2023.

הפיצוי ניתן על רקע אימוץ מנגנון חישוב ריבית בחלק הריבית המשתנה, במשכנתאות שחילק הבנק בין השנים 2010 ל-2017.

ריבית משתנה במשכנתאות מתעדכנת על פי הריבית הממוצעת במערכת הבנקאית או לחלופין בהתאם לשינויים באג"ח ממשלתיות. במסגרת ההסכם עם הלקוח נקבע הפרמטר שייקבע את השינוי. זו הופכת ל"ריבית העוגן" שאינה ניתנת לשינוי על ידי הבנק ללא הסכמת הלקוח.

אולם על פי התביעה הייצוגית, שהוגשה על ידי לקוח הבנק דוד שיף ועורכי הדין עידן איידן ודוד תירוש, מזרחי טפחות החתים את הלקוחות על הסכם במסגרתו ניתנת לבנק אפשרות לשנות את בסיס הנתונים עליו נשען חישוב הריבית על החזרי הלקוחות.

לפי ההסכם האמור, במצב הבסיס הריבית המשתנה תחושב על פי האג"ח, אולם במצב חרום, יוכל הבנק לשנות את הבסיס, ללא יידוע הלקוח. בהתאם, מדי תקופה, בחרו במזרחי טפחות לשנות את נכס הבסיס לפיו מחושבת הריבית – לפי התחשיב שיקבע ריבית גבוהה יותר ויאפשר גבייה כספית גדולה יותר.

הנזק הכללי שנגרם ללקוחות מבחירה יזומה בריבית הגבוהה על ידי מזרחי הוערך ב-180 מיליון שקל ללקוחות. כך טענה התביעה, שהתבססה על חוות הדעת של יועץ המשכנתאות יונתן ברלינר.

במסגרת הפשרה הוסכם כי המפוצים יקבלו חזרה 23% מהפרשי הגבייה המוזלת לזו שבפועל. 26 מיליון שקל יועברו כהחזר ישיר במזומן לחשבון הלקוחות ו-19 מיליון יושבו כהנחה עתידית בגביית החזרי המשכנתא.

בהסכם הפשרה שהוגש לבית המשפט מחוזי מרכז טענו נציגי הבנק כי בפועל, השימוש במנגנון החירום נעשה רק בטווח השינוי של חמש שנים במשכנתא. עוד טענו כי המנגנון נועד להגן על הבנק מפני עלייה קיצונית בעלויות הגיוס שלו ביחס לריבית ההלוואה.

הבנק נסמך גם על אישורו של הפיקוח על הבנקים על הנוהל. בנוסף בשנים שחלפו מהגשת התביעה, עקב שינויים בענף המשכנתאות (בין היתר בעקבות רפורמת הסלים האחידים במשכנתאות של בנק ישראל), חדלו במזרחי טפחות להחתים לקוחות על הטופס השנוי במחלוקת.

בנוסף להחזרים ללקוחות במסגרת הפשרה כאמור, שיף פוצה ב-440 אלף שקל ומשרד עורכי הדין קיבל שכר של 5.8 מיליון שקל.תגיות