אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לונג קוביד: סימני הקורונה ניכרים בתביעות נגד יזמים  בית של כוכב הנגב | צילום: דור מנואל

לונג קוביד: סימני הקורונה ניכרים בתביעות נגד יזמים

רוכשי מחיר למשתכן במודיעין ובאשקלון תובעים את החברות היזמיות על איחור במסירת דירות. מורשת הנחלה וכוכב הנגב מאשימות את הקורונה: "גורמים חיצוניים בתקופת המגפה גרמו לעיכוב"

05.02.2024, 06:00 | דותן לוי

תקופת הקורונה אולי חלפה, אבל סימניה עדיין ניכרים בתביעות על איחורים במסירת דירות. 57 משפחות שרכשו דירות בפרויקט מחיר למשתכן במודיעין הגישו לאחרונה תביעה נגד היזם על איחור מסירה של כשבעה חודשים, המזכה אותן לטענתן בפיצוי של כ־4.5 מיליון שקל. הפרויקט ממוקם בשכונת מורשת במודיעין, וכולל 107 דירות בשישה בניינים בני שש קומות.

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז (לוד) נגד החברה היזמית מורשת הנחלה מקבוצת בראל, ובה נטען, באמצעות עו"ד עמנואל יוזוק ממשרד עורכי הדין יוזוק־מלכין, כי מורשת הנחלה התחייבה בהסכם המכר למסור את הדירות לכל המאוחר ב־30 ביוני 2022, אולם בפועל היא מסרה אותן באיחור של כשבעה חודשים בממוצע.

עו"ד עמנואל יוזוק, צילום:  עמי ארליך עו"ד עמנואל יוזוק | צילום: עמי ארליך עו"ד עמנואל יוזוק, צילום:  עמי ארליך

החברה טענה להגנתה כי האיחורים נבעו מסיבות שאינן בשליטתה, ובראשן מגפת הקורונה, שבעטייה הושבת ענף הבנייה וחלו הגבלות על כניסת פועלים.

על בסיס החוק, במקרה הנדון הרוכשים תובעים פיצוי של כ־90 אלף שקל בממוצע לכל דירה, כולל הצמדות ופיגורים. זאת על פי חישוב של דמי שכירות בגובה 7,100 שקל בחודש עד ליום מסירת הדירה.

במקרה אחר רוכשי מחיר למשתכן בשכונת עיר ימים באשקלון תובעים 3.75 מיליון שקל מהחברה היזמית כוכב הנגב כפיצוי על איחור במסירת הדירות. הפרויקט כולל ארבעה בניינים בני תשע ועשר קומות, ובסך הכל 136 דירות. 102 רוכשים הגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, באמצעות עו"ד עמנואל יוזוק ממשרד עורכי הדין יוזוק־מלכין, ובה נטען כי כוכב הנגב התחייבה למסור את הדירות לכל המאוחר ב־30 ביוני 2022, אולם בפועל מסרה אותן באיחור של כחמישה חודשים בממוצע.

בכתב ההגנה שהגישה כוכב הנגב היא דחתה את הטענות נגדה, ותלתה את האיחור במסירת הדירות במשבר הקורונה. לטענת החברה, רוב הסכמי המכר נחתמו בטרם פרצה מגפת הקורונה, ולכן מדובר בתביעה טורדנית וקנטרנית, שהוגשה בחוסר תום לב, ולפיכך יש לדחות אותה על הסף. עוד טוענת כי מדובר בעיכוב מזערי של פחות מחודשיים לאחר תקופת הגרייס בת 60 יום.

מקבוצת בראל נמסר בתגובה: "בפרויקט מורשת בנחלה הצטברו מספר גורמים חיצוניים עוד בתקופת הקורונה אשר גרמו לעיכוב במסירה. החברה לומדת את פרטי התביעה, ועדיין מאמינה שניתן לגשר על הפערים ולהגיע להסדר הוגן עם הדיירים".

תגיות