אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיפה בים החוב: אוורגרנד נאלצה למכור יאכטה ב-32 מיליון דולר היאכטה איוונט | צילום: רויטרס

טיפה בים החוב: אוורגרנד נאלצה למכור יאכטה ב-32 מיליון דולר

ענקית הנדל"ן הסינית כורעת תחת חובות של 300 מיליארד דולר, ונאלצת לממש נכסים שאינם בפעילות הליבה שלה; היאכטה "איוונט" נמצאת בידי החברה מזה עשור, ולפי דיווחים בתקשורת המקומית בשנתיים האחרונות שוויה עמד על 60 מיליון דולר

29.09.2023, 19:01 | חדשות חוץ

חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד מכרה השנה יאכטה יוקרתית ב-32 מיליון דולר, כך לפי דיווח בסוכנות רויטרס המתבסס על שני גורמים המעורים בנושא. המכירה כיווצה אף יותר את נכסי החברה שנמצאת בבמחנק אשראי חמור לנוכח החובות הגבוהים שלה.

השבוע דווח כי המייסד והיו"ר, הוי קא יאן נמצא במעצר בית ונחקר בחשד לעבירות על החוק, כך שלא ברור מי ינהל את פעילות החברה ומה יעלה בגורל תוכנית פריסת החובות שלה, שבינתיים עוד לא יצאה לפועל. באוורגרנד גם הודיעו השבוע כי לא יוכלו להנפיק אג"ח חדשות, וגובר הסיכוי לפירוק של החברה.

לפי המקורבים שביקשו להישאר בעילום שם, היאכטה באורך 60 מטרים בשם "איוונט" נמכרה ב-32 מיליון דולר כחלק מהמאמצים לממש נכסים שאינם נחשבים לנכסי ליבה. היאכטה סופקה לחברה ב-2013 ושנה לאחר מכן זכתה בפרס World Superyacht Award. בדיווחים בתקשורת הסינית בשנתיים האחרונות העריכו כי השווי שלה עמד על 60 מיליון דולר. היאכטה רשומה על שם אוורגרנד, כך לפי המקורבים. פירוש הדבר שההכנסות מהמכירה יוחזרו לחברה. מאז החל המשבר הוחרמו או נמכרו בידי הנושים מספר נכסים השייכים לחברה ולמייסד. כך למשל מטוס פרטי מתוצרת בואינג נמכר ביולי השנה שעברה ב-100 מיליון דולר. בשנה שעברה נמכרו גם שני מטוסי גולפסטרים.

דובר של אוורגרנד לא ענה לבקשה לקבלת תגובה.

אוורגרנד נחשבת לחברת הנדל"ן בעלת נטל החובות הגבוה ביותר בעולם, המסתכמים ביותר מ-300 מיליארד דולר. הבעיות הפיננסיות של החברה, שהתגלו לראשונה ב-2021, משפיעות לרעה גם על הכלכלה הסינית באופן כללי וטלטלה את שוקי ההון בעולם.


תגיות