אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי הפסדים של מאות מיליונים: סולגרין סוגרת את קיוביקס פאנלים סולאריים של סולגרין | אתר solegreen

אחרי הפסדים של מאות מיליונים: סולגרין סוגרת את קיוביקס

מדובר בהחלטה המשמעותית הראשונה של דרור שרון, המנכ"ל החדש של חברת האנרגיה המתחדשת שנכנס לתפקידו באפריל, כדי לשקם את החברה. על פי דיווח של סולגרין לבורסה, במידה שהיא לא תצליח למכור את קיוביקס תוך חודש, היא תפסיק להזרים לה כסף

23.08.2023, 09:40 | עדיאל איתן מוסטקי

בשנתיים האחרונות הסבה קיוביקס הפסד של מאות מיליוני שקלים לסולגרין, ומנעה מהחברה לעבור לרווחיות. מדובר בהחלטה המשמעותית הראשונה של המנכ"ל החדש של סולגרין, דרור שרון, שנכנס לתפקיד באפריל במטרה לשקם את החברה.

חברת קיוביקס מתמחה בהקמת מערכות סולאריות על גגות בתים בארה"ב, בעיקר בקליפורניה. סולגרין נכנסה לחברה בשנת 2021, אז רכשה אחוזים בחברה לפי שווי של 145 מיליון דולר, ובהמשך הגדילה את האחזקות בה עד ל-96%. בשנים האחרונות גברו הדיווחים על התנהלות בעייתית בחברה שהובילה להפסדים רבים לבעלת השליטה סולגרין, ולצורך בארגון מחדש של החברה.

בדוחות הכספיים של סולגרין לשנת 2022, דיוווחה פירמת רואי החשבון דלויט על "חולשה מהותית בבקרת הדו"וחות", שכנראה נבעה בעיקר מפעילות קיוביקס. על פי הנחיות הרשות לניירות ערך מצב של בקרה פנימית לא אפקטיבית מחייב לתקן את הבעיות בבקרה במהלך השנה הקרובה, ולאחרונה הודיעה החברה על רה-ארגון במחלקת הכספים שלה.

בשיא, נסחרה סולגרין בשווי של 1.1 מיליארד שקל, וכיום נסחרת בשווי של 355 מיליון שקל בבורסה בתל אביב. לחברה פרויקטים בהספק של כ-100 מגה-וואט (סולארי ורוח) בישראל ובאיטליה, אך הפעילות הבעייתית של חברת קיוביקס לא איפשרה לחברה להפוך לרווחית כך שברבעון הראשון של 2023 הפסידה החברה 43 מיליון שקל.

ההפסדים הרבים שהובילה קיוביקס לסולגרין הובילו את בעלי השליטה בחברה, קרן ג'נריישן קפיטל, לבצע תוכנית שינוי יסודי בקיוביקס ובסולגרין. ג'נריישן נתנו הלוואת בעלים בגובה 100 מיליון שקל לסולגרין. כמו כן, מונתה הנהלה חדשה ושינוי יסודי בקיוביקס, אך אלו לא הצליחו להרים את פעילות החברה וכעת הוחלט על סגירתה. במסגרת התוכנית הוחלט אז גם על מינויו של דרור שרון לתפקיד המנכ"ל.


תגיות