אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשודים המרכזיים בשימוש במידע פנים של אי.בי.אי: ילדי המייסדים עידו קוק, רון ויסברג, דוד לובצקי | צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

החשודים המרכזיים בשימוש במידע פנים של אי.בי.אי: ילדי המייסדים

דוד לובצקי, מנכ"ל בית ההשקעות אי.בי.אי; עדו קוק, סגן היו"ר; ורון ויסברג, יו"ר חברת החיתום פועלים אי.בי.אי עוכבו לחקירה באזהרה בסוף יולי ושוחררו בתנאים מגבילים. לפי החשד, שאותו מכחישים השלושה, הם עשו שימוש במידע פנים במסגרת העסקה למכירת הלמן-אלדובי להפניקס ב-2020

19.10.2021, 21:39 | תומר גנון

עדו קוק, רון ויסברג, ודוד לובצקי, ילדיהם של מייסדי אי.בי.אי, הם החשודים המרכזיים בפרשת השימוש במידע פנים של בית ההשקעות - כך נודע ל"כלכליסט".

קוק (59), בנו של עמנואל קוק מבעלי השליטה (19.17%) באי.בי.אי בית השקעות, מכהן כסגן יו"ר הדירקטוריון, ומחזיק מניות בשווי שוק של 22.4 מיליון שקל (2.31%) בבית ההשקעות שנסחר בבורסה של ת"א לפי שווי של 970 מיליון שקל. 

ויסברג (54), בנו של דוד ויסברג מבעלי השליטה באי.בי.אי בית השקעות (21.38%), מכהן כיו"ר פועלים אי.בי.אי חיתום שבה מחזיק בית ההשקעות 30%, ובנק הפועלים - 27.5%. פועלים אי.בי.אי נסחר לפי שווי שוק של 275 מיליון שקל. קוק מכהן כדירקטור גם בחברת החיתום. 

עידו קוק, רון ויסברג, דוד לובצקי, צילום: עמית שעל עידו קוק, רון ויסברג, דוד לובצקי | צילום: עמית שעל עידו קוק, רון ויסברג, דוד לובצקי, צילום: עמית שעל


דוד לובצקי (43), מנכ"ל בית ההשקעות אי.בי.אי, הוא בנו של צבי לובצקי, המחזיק 20% ממניות החברה. לובצקי הבן מחזיק 1.88% מהמניות, בשווי שוק של 18.2 מיליון שקל.

את קוק וויסברג, המיוצגים על ידי עורכי הדין נתי שמחוני ואופיר אלקיס-יגרמן, ואת לובצקי עיכבו חוקרי רשות ני"ע בסוף יולי השנה. בנוסף לעבירות של שימוש במידע פנים הם נחקרו באזהרה במשרדי הרשות בתל אביב גם בחשד לעבירות על חוק העונשין. השלושה הכחישו את החשדות נגדם, ושוחררו בתנאים מגבילים בהם ערבות עצמית של 50 אלף שקל. בחודשים האחרונים הותר להם לצאת לנסיעות עסקיות וחופשות, בין היתר בלונדון ואירלנד. 

החקירה, ככל הידוע, נפתחה בקשר לעסקאות במניית בית ההשקעות הלמן־אלדובי, שהיה בשנה האחרונה בתהליך של מכירה, ונמכר סופית להפניקס בדצמבר 2020. אי.בי.אי היה בעל מניות מהותי בהלמן־אלדובי (33%) — מניות שאותן קיבל בית ההשקעות במסגרת עסקה למיזוג פעילות הגמל שלו לתוך הלמן־אלדובי. החקירה טרם הסתיימה וצפויה להימשך עוד כמה שבועות עד שהתיק יעבור למחלקת ני"ע בפרקליטות להכרעה. 

מבית ההשקעות אי.בי.אי נמסר עם פתיחת החקירה: "אי.בי.אי בית השקעות פועל בשוק ההון מאז 1971. אנו מכירים את החוק על משמעויותיו ולא יעלה על דעתנו לעשות כל פעולה שיש בה כדי לסטות ממנו כהוא זה. שיתפנו ונמשיך לשתף פעולה עם הרשות באופן מלא. אין לנו כל ספק שחקירת הרשות תעלה כי פעלנו כחוק".

תגיות