אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר הפנים ליועמ"שית: למדינה אסור להתנגד לתרומה של אברמוביץ' לזק"א משה ארבל, רומן אברמוביץ' | צילום: אלכס קולומויסקי צילום: EPA-EFE/ANTHONY ANEX

פרסום ראשון

שר הפנים ליועמ"שית: למדינה אסור להתנגד לתרומה של אברמוביץ' לזק"א

מזרחי טפחות מסרב להעביר את התרומה, בסך 8 מיליון שקל, לארגון זק"א - בטענה כי אברמוביץ' מופיע ברשימות הסנקציות הבינלאומיות; השר ארבל פנה לגלי בהרב-מיארה, בבקשה כי תורה לפרקליטות המדינה להימנע מהתערבות בהליך המשפטי: "יש לתת לביהמ"ש להכריע כראות עיניו"

14.01.2024, 12:31 | ליטל דוברוביצקי

שר הפנים משה ארבל מתערב בסכסוך המשפטי בין רומן אברמוביץ', המבקש להעביר לארגון זק"א תרומה של 8 מיליון שקל, לבין בנק המזרחי הטוען כי אין לו כל אפשרות לאשר את העברת הכספים כל עוד אברמוביץ' נכלל ברשימות הסנקציות הבינלאומיות. כך נודע ל"כלכליסט".

ארבל פנה בשבוע שעבר ליועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, בבקשה כי תורה לפרקליטות המדינה להימנע מהתערבות בהליך המשפטי כצד בתיק, מאחר שהדבר עלול להוביל לעיכוב בביצוע התרומה לארגון. לדבריו, כל עוד המדינה ממאנת לתקצב ולהסדיר את מעמדו של זק"א כראוי, נכון שלכל הפחות היא לא תביע התנגדות להעברת תרומות לארגון.

השר כתב במכתבו ליועצת המשפטית לממשלה כי "בימים אלו מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב הליך משפטי של זק"א נגד מזרחי טפחות בתביעה שהבנק יאות להעביר תרומה על סך 8 מיליון שקל שנידב אברמוביץ' לזק"א. עד כה סירב הבנק להעביר את התרומה לחשבונה של זק"א חרף הסכמת הצדדים לתרומה ובקשתם שזו תועבר".

עוד כותב השר ליועצת המשפטית לממשלה: "לפי הנמסר לי, טרם הכרעת הדין, ונוכח דבריה של השופטת באולם אשר נוטה לקבל את תביעת זק"א, ביקש הבנק לצרף את המדינה כמשיבה בהליך. כידוע, זק"א הוא ארגון התנדבותי חשוב מאין כמוהו במדינת ישראל, אשר אינו מתוקצב ממשלתית ישירות ונתמך בעיקרו על ידי פילנתרופיה. חיוניותו של הארגון הוכחה אינספור פעמים וביתר שאת נוכח המאורעות של 7 באוקטובר, לאחריו, מתנדבי זק"א נתנו נפשם לשם הצלת חיים, הבאת ודאות למשפחות והבאת אזרחי ישראל לקבורה נאותה.

"כל עוד זהו המצב והמדינה ממאנת לתקצב ולהסדיר את מעמדו של זק"א כראוי, נכון שהמדינה לכל הפחות לא תביע התנגדותה להעברת תרומות לזק"א ותיתן לבית המשפט להכריע כראות עיניו בהתאם לדין. לפיכך, אבקש כי תורי לפרקליטות המדינה להימנע מהתערבות בהליך המשפטי כמשיבה נוספת, דבר העלול להוביל לעיכוב בביצוע התרומה לארגון".

המכתב צורף כנספח להודעה שהגישו אברמוביץ' וזק"א, המיוצגים על ידי עוה"ד שמוליק קסוטו ובלה פלד, לבית המשפט, בפני השופטת ירדנה סרוסי. בהודעה נכתב כי לידי ארגון זק"א הגיעה פנייתו של שר הפנים אל היועצת המשפטית לממשלה בעקבות הודעת המדינה על האפשרות של התייצבותה בהליך. בחמישי האחרון הגישו אברמוביץ' וזק"א את סיכומיהם בתיק ובהמשך יגיש הבנק את סיכויו ולאחר מכן יכריע בית המשפט במחלוקת.

מזרחי טפחות טען בדיון שנערך לפני כשבוע בבית המשפט כי "סירובו של הבנק להעברת כספים מחשבונו של אברמוביץ' לחשבון זק"א מהווה סירוב סביר (...) כל עוד אברמוביץ' נכלל ברשימות הסנקציות ולא קיבל היתר להעביר כספים מחשבונו, הרי שאין לבנק כל אפשרות לאשר את העברת הכספים כמבוקש בתביעה העיקרית".

השופטת סרוסי ציינה בדיון כי "מדובר במשבר גדול ולשם כך היה צורך בהעברת כספים. הסירוב הגורף לא סביר בנסיבות העניין. זו דעתי הראשונית לשלב זה.. פה אני לא רואה הפרה של משטר הסנקציה".

מנגד טענו באי כוחו של הבנק, עוה"ד שרון לובצקי הס ויניב הולצמן, כי "גם מזרחי ישמח להעביר כספים לזק"א. כולנו ישראלים והבנק הוא ישראלי. (...) ההחלטה של הבנק לא לאפשר את התרומה שלא היתה מתאפשרת גם מחשבונות באירופה היא החלטה שהיא כואבת לבנק והוא שקל אותה בכובד ראש והגיע למסקנה שהנזק שיגרם לו, ללקוחותיו, ללקוחות של בנקים אחרים שעובדים עם הבנק ולמדינת ישראל עולה עשרות מונים על אותם 8 מיליון שקל שיועברו כתרומה".

מנגד ציינה השופטת כי "מדובר בעמותה לצרכים פילנתרופיים שמסייעת לקורבנות מלחמה למדינה שנמצאת במלחמה".

החלטת בית המשפט צפויה להינתן בהמשך החודש.

תגיות