אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בצעד חריג: ראשי ערים נגד אישור תוכנית שמקדמת רמ"י לבניית רובע חדש בחדרה חדרה | צילום: עמית שעל

בצעד חריג: ראשי ערים נגד אישור תוכנית שמקדמת רמ"י לבניית רובע חדש בחדרה

ראשי עיריות ירושלים, ת"א-יפו וחיפה, וראש המועצה המקומית זמר התגייסו למנוע את אישור התוכנית ודורשים להביאה לדיון במועצה הארצית לבחינת הפקדתה להתנגדויות. ניר בן חיים, ראש העיר חדרה: "יש מי שדוחף באופן בלתי הגיוני תוכנית בלתי הגיונית, שתגרום נזק בלתי הגיוני"

12.02.2024, 11:07 | גיא נרדי

למרות התנגדותה של עיריית חדרה, החליטה הותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור) ב-31.1.24 לאשר את הפקדתה של תוכנית תמ"ל 3002 להקמת רובע חדש, על שטח של כ-1,600 דונם, בשטחי הפרדסים שבין בית אליעזר וחדרה. לכלכליסט נודע, כי בצעד יוצא דופן, ראשי הערים של ירושלים, ת"א-יפו וחיפה, וראש המועצה המקומית זמר, שחברים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, התגייסו למנוע את אישור התוכנית ודורשים להביאה לדיון במועצה הארצית לבחינת הפקדתה להתנגדויות.

תוכנית תמ"ל 3002 נדונה לראשונה ב-2016 תחת השם תמ"ל 1055. בגרסא המוקדמת שלה היא הציעה בנייה של 6,000 יח"ד בשטח של כ-2,000 דונם. התוכנית זכתה אז למחאה ציבורית ולהתנגדות נחרצת של מתכננת מחוז חיפה דאז, ליאת פלד, ונגנזה. היא צצה שוב ב-2022 בגרסא מוקטנת, שמתייחסת רק ל-1,600 דונם. בגרסא שבה הופקדה מציעה התוכנית תמהיל מגורים מגוון בהיקף של כ-6,900 יח"ד, מתוכן 300 יח"ד דיור מיוחד, כ-47,000 מ"ר למסחר ותעסוקה, כ-174,000 מ"ר למבני ומוסדות חינוך וציבור, ועוד כ-209 דונם שטח ציבורי פתוח.

ראשי הערים רשמו במכתבם המופנה ליו"ר המועצה הארצית, נתן אלנתן, כי "לתוכנית יש השלכות רוחב ארוכות טווח הנוגעות לתשתיות העיר, לאופייה, לאופן התפתחות שכונותיה האחרות, ויש בה כדי להשפיע באופן נרחב על היבטים רבים הקשורים בניהולה של העיר חדרה לשנים רבות קדימה, דבר המחייב בחינתה באופן המעמיק ביותר".

ראש העיר חדרה, ניר בן חיים, פנה גם הוא ליושב הראש אלנתן והבהיר כי "בהתאם לסעיף 13א' לחוק, מצורפות בקשותיהם של חברי הועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים ו/או חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה לקיים דיון במועצה הארצית בנושא תמ"ל 3002 נוכח סטייתה מתוכנית המתאר המחוזית". עוד הוסיף: "לא אאפשר עוד את ההצגה הזו שנקראת ותמ"ל. לצערי הרב נחשפה שיטת עבודה תמוהה ביותר במסגרתה יש מי שדוחף באופן בלתי הגיוני תוכנית בלתי הגיונית, שתגרום נזק בלתי הגיוני. על פי החוק, ברגע ששלושה מחברי המועצה הארצית מבקשים להביא תוכנית לאישור המועצה, היא לא תופקד אלא באישורה. בכוונתי לוודא כי הותמ"ל וחבריו יהיו כפופים למערכת החוקים והנהלים בישראל".

ניר בן חיים ראש העיר חדרה, צילום: יח"צ ניר בן חיים ראש העיר חדרה | צילום: יח"צ ניר בן חיים ראש העיר חדרה, צילום: יח"צ

לראשי הרשויות, חברי הוועדה, הצטרף גם נציג משרד החקלאות, חבר הותמ"ל, יוחאי תירוש. לדבריו: "תמל 3002 מתוכננת על שטחי חקלאות איכותיים ביותר, הכוללים בעיקר פרדסים. שטחים אלו מעובדים מזה עשרות בשנים ומהווים את אחד מהאזורים החקלאיים החשובים שבין מטרופולין ת"א ומטרופולין חיפה. התוכנית שבנדון סוטה מתוכנית המתאר המחוזית ומתוכננת על קרקע בייעוד חקלאי בתוכנית המתאר המחוזית. כמו כן התוכנית אינה תואמת לתוכנית המתאר של חדרה וכאמור, מתפרשת על קרקע חקלאית איכותית ביותר".

יעל דורי, ראש תחום תכנון באט"ד, וממלאת מקום נציג ארגוני הסביבה בותמ"ל ובמועצה הארצית, אומרת ש"הבקשה שהוגשה על ידי הערים מוכיחה שהחלטת הותמ"ל לקדם את התוכנית בחדרה בניגוד לעמדת הרשות המקומית עברה את הגבול. מדובר בצעד חריג שמוכיח שאין לגיטימציה לפעילות הותמ"ל. התוכניות המקודמות ע"י הותמ"ל בשנים האחרונות מנוגדות לחוק הותמ"ל עצמו, פוגעות בהתחדשות הערים הקיימות, בסביבה ועלולות ליצור מתחמי בינוי לא איכותיים".תגיות