אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה מממש עוד נדל"ן בישראל וחוזר לקנות נכסים בפלורידה צילום: אייל טואג

תשובה מממש עוד נדל"ן בישראל וחוזר לקנות נכסים בפלורידה

יצחק תשובה הפעיל אופציה למכירת יתרת אחזקותיו (25%) באלעד מגורים החדשה לקרן הנדל"ן JTLV2 תמורת 68 מיליון שקל, ומכר קרקע בכנרת תמורת 65 מיליון שקל. במקביל, הוא משלים עסקה לרכישת מרכז מסחרי בפלורידה ב־12.8 מיליון דולר

01.11.2021, 06:00 | גולן חזני

מממש בישראל וחוזר לפלורידה, אחרי עסקת הענק שביצע בשנה שעברה: יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק קבוצה  הציבורית ואלעד גרופ הפרטית, הפעיל ביום חמישי האחרון את האופציה שלו (Put) למכור לקרן הנדל"ן JTLV2 את יתרת אחזקותיו בחברת הנדל"ן אלעד מגורים החדשה (25%), שבה הוא מחזיק באמצעות אלעד החזקות הפרטית. 


קראו עוד בכלכליסט:


הקרן, שבראשה עומדים עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן, תרכוש את האחזקות יחד עם מנכ"ל החברה רונן יפה תמורת 68 מיליון שקל. לאחר השלמת העסקה, הקרן תחזיק ב־90% ממניות החברה ויפה יחזיק ב־10% מהמניות.  

השווי של אלעד מגורים החדשה בעסקה עומד על 272 מיליון שקל - דומה לשווי שלפיו מכר תשובה את השליטה בה (71%) ל־JTLV2 במאי 2020, אז עמד שווייה על 275 מיליון שקל. מכירת השליטה בחברה, שעוסקת בייזום נדל"ן למגורים בישראל, נעשתה על רקע מסע מימושים גדול מצד תשובה, במטרה להתמודד עם חובותיו האישיים וכן לאפשר לו לתמוך בקבוצת דלק, שהתמודדה עם חובות שהגיעו לכ־8 מיליארד שקל.

ל"כלכליסט" נודע עוד כי לאחרונה מכרה גם אלעד מלונות שבבעלות תשובה קרקע על שפת הכנרת, מפרץ אמנון, לחברת פאי סיאם תמורת 65 מיליון שקל, כש־60 מיליון מיועדים למיחזור הלוואות של חברת בי.טי. כנרת, שבאמצעותה החזיקה אלעד מלונות בקרקע. זמן קצר לאחר הרכישה הוערך שווי הקרקע ב־91 מיליון שקל, מה שמצביע על עסקה לא מאוד מוצלחת לתשובה. 


יצחק תשובה. הפוקוס משתנה, צילום: אייל טואג יצחק תשובה. הפוקוס משתנה | צילום: אייל טואג יצחק תשובה. הפוקוס משתנה, צילום: אייל טואג


אלעד מגורים החדשה אינה נסחרת, אולם היא חברה מדווחת, בשל גיוס אג"ח של 100 מיליון שקל שביצעה בדצמבר 2020, לאחר שהעברת השליטה בה הושלמה. מדו"חות החברה למחצית הראשונה של 2021 עולה כי ההכנסות בתקופה זו עלו ב־12% והסתכמו ב־173.6 מיליון שקל; הרווח הגולמי עלה ביותר מ־16% ל־41.1 מיליון שקל; הרווח התפעולי זינק ב־91% והגיע ל־31.8 מיליון שקל; והרווח הנקי הוכפל פי 2.6 ל־20.7 מיליון שקל.

בכך, תשובה מצמצם עוד יותר את עסקי הנדל"ן שלו בישראל. במסגרת המימושים הוא מכר את הקרקעות להקמת שני מגדלים נוספים בפרויקט בפארק בבלי בת"א לקבוצת חג'ג' ולדמרי ב־380 מיליון שקל, וכן מכר 30 דירות במגדל השני של הפרויקט לצחי אבו תמורת 87 מיליון שקל. אבו רכש מקבוצת דלק את חברת פי גלילות ב־720 מיליון שקל. 

במקביל, בימים אלו משלים תשובה עסקה שעליה חתם ביוני האחרון. במסגרת העסקה, אלעד נשיונל, חברה־בת של אלעד גרופ, רוכשת מרכז מסחרי בשם דייבי (Davie) במיאמי, פלורידה, ב־12.8 מיליון דולר. מדובר במרכז מסחרי שהוקם ב־1975 ושיש לו כיום 17 שוכרים. בכוונת תשובה להרוס את המרכז המסחרי ולבנות עליו דירות.

חזרה של תשובה לעסקי הנדל"ן בפלורידה

למעשה, מדובר בחזרה של תשובה לעסקי הנדל"ן בפלורידה. בפברואר האחרון מכרו תשובה ויקיר גבאי את חברת הנדל"ן סטאר, שבה החזיקו בחלקים שווים, למורגן פרופרטיס ואוליאן אמריקה, ב־1.75 מיליארד דולר. סטאר חברה ב־48 מקבצי דירות שבהם 14.4 אלף דירות, ב־11 מדינות בארה"ב.

שנה קודם לכן התפוצצה עסקה למכירת החברה בסכום זהה לחברת המפשייר פרופרטיס. החברה אף הפקידה דמי רצינות בגובה 6 מיליון דולר, שחולטו בסופו של דבר, לאחר שהרוכשת המיועדת לא הסכימה להפקיד 25 מיליון דולר נוספים. גבאי נכנס כשותף לסטאר ב־2018, אז רכש 50% ישירות מידי תשובה ב־150 מיליון דולר, לפי שווי של 300 מיליון דולר. לפי ההערכות, בניכוי תשלומי חוב, העסקה הותירה לכל אחד מהם רווח של כ־200 מיליון דולר. 

סטאר לא היתה המימוש היחיד של תשובה בארה"ב. ביוני תשובה מכר את חברת הנדל"ן אלעד קנדה לקבוצת רסטר הקנדית תמורת 342 מיליון דולר קנדי (918 מיליון שקל) כשהתמורה יכולה לעלות עד ל־542 מיליון דולר קנדי (1.4 מיליארד שקל).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות