אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על רקע המלחמה: רשות האוכלוסין תאפשר הקלות בהעסקת מטפלים זרים מטפל סיעודי. משפחות הנכים והקשישים מחפשות פתרונות | צילום: עמית שעל

על רקע המלחמה: רשות האוכלוסין תאפשר הקלות בהעסקת מטפלים זרים

מצב המלחמה המתמשך מקשה על הבאת עובדים זרים, גורם לעזיבה של חלקם ומחריף את המחסור הקיים ממילא. חברות הסיעוד דורשות מרשות האוכלוסין להסיר את כל המגבלות בשל מצב החירום

24.10.2023, 21:31 | שחר אילן

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה על שורת הקלות בהעסקת מטפלים זרים על רקע המלחמה. זאת בשל מצוקת המטפלים והמטפלות שיוצרת המלחמה והחשש ממחסור גדול באפשרויות טיפול לקשישים.

במסגרת ההקלות שפורסמו, עובדים זרים המועסקים בישראל עד 51 חודשים יאושרו בהליך מהיר גם אם היתה הפסקה בהעסקתם של מעל 90 יום. עובדים זרים השוהים בין 52 חודשים ל־63 חודשים יוכלו להשתבץ לעבודה כמחליפים. מטפלים ששהו כמחליפים יוכלו בתנאים מסוימים להפוך לקבועים, אבל אפשרות זו לא תאושר במרכז אלא רק בפריפריה.

ברשות מציינים ש"מתחילת חודש אוקטובר נכנסו ושבו לישראל למעלה מ־1,340עובדים בענף הסיעוד הביתי". הודעת הרשות מציינת בנוסף ש"ברור שגם המטפלים מתמודדים עם רגשות פחד, עצב וחוסר אונים". הרשות ממליצה למעסיקים "לתווך לעובדים את המציאות המורכבת, חשוב מאוד לעטוף אותם".

מצב המלחמה מקשה כמובן על הבאת עובדים זרים, מביא לעזיבה של חלקם ומחריף את המחסור הקיים ממילא. יו"ר איגוד נותני שירותי הסיעוד דורון רז אומר שההקלות כביכול יוצרות גם הן מגבלות קשות שכמעט משמרות את המצב הקיים.

רז קורא להעניק חנינה לכל עובד זר סיעודי לא חוקי ששוהה בארץ ומעונין לחזור להיות חוקי כפי שקרה בעבר פעמיים. לדבריו, "אנו כעת במצב חירום. יש עובדים זמינים שיודעים עברית? אל תציבו מגבלות. מה, תביאו עכשיו עובדים חדשים מסרי לנקה והודו? יהיו בכלל טיסות?".

תגיות