אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי נותן יותר אשראי ומי גובה פחות עמלות: הבנקים הידידותיים ביותר לעסקים קטנים ובינוניים בנק מזרחי טפחות וסניף בנק מרכנתיל | צילום: אוהד צויגנברג

מי נותן יותר אשראי ומי גובה פחות עמלות: הבנקים הידידותיים ביותר לעסקים קטנים ובינוניים

ממדד הידידותיות של הבנקים לעסקים קטנים ובינוניים לשנת 2021 עולה כי מרכנתיל ומזרחי טפחות היו הבנקים הידידותיים ביותר בישראל בשיעור האשראי שהציעו. עוד עולה כי הבינלאומי קיבל את הדירוג הגבוה ביותר בכל הקשור לאישורי בקשות לאשראי ומרכנתיל נחשב לקשוב ביותר לצרכי העסקים

19.04.2022, 12:32 | יובל אזולאי

משרד הכלכלה והתעשייה פרסם הבוקר (ג') את מדד הידידותיות של הבנקים לעסקים קטנים ובינוניים לשנת 2021 וממנו עולה כי מרכנתיל ומזרחי טפחות היו הבנקים הידידותיים ביותר בישראל בשיעור האשראי שהציעו למגזר העסקים הקטנים והבינוניים.


קראו עוד בכלכליסט:


לפי המדד, אשתקד חלה ירידה של 1.8% בשיעור האשראי שהוענק לעסקים קטנים מסך האשראי העסקי שהציעו הבנקים, ומלבד מזרחי טפחות, בכל הבנקים חלה ירידה בהיקף ההכנסות מריבית ביחס לאשראי שהעמידו לעסקים.

אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה, צילום: אבי מועלם אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה | צילום: אבי מועלם אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה, צילום: אבי מועלם

המדד מתבסס ברובו על הדוחות הכספיים של הבנקים ומורכב מהיקף האשראי שהם מעניקים לעסקים שמקיימים מחזור של עד 50 מיליון שקל, מיחס הריבית לסיכון של האשראי שמתקבל מהבנק, משיעור הרווחיות של הבנקים מעמלות שונות, ממידת שביעות הרצון של עסקים מהבנקים שאליהם פנו וממשובים של יועצים פיננסיים המלווים בעלי עסקים המתנהלים מול הבנקים.

בשיעור האשראי לעסקים הקטנים מתוך סך האשראי לעסקים שהעמיד כל בנק הגיע אל המקום הראשון בנק מרכנתיל עם 56.7%, אל המקום השני הגיע מזרחי טפחות עם 47.8% ואל המקום השלישי - הבינלאומי, עם 46%. הפועלים העמיד אשתקד רק 32.1% מכלל האשראי שלו למגזר העסקים הקטנים והבינוניים, דיסקונט 31.6% ולאומי סוגר את הרשימה עם 30.9% בלבד.

בבדיקת יחס העלויות הנלוות לאשראי שקיבלו העסקים הקטנים מהבנקים שאינן מריבית, הגיע אל המקום הראשון הבינלאומי (0.76%), אחריו דיסקונט (0.68%), מזרחי (0.67%), פועלים ומרכנתיל (0.59%) ולאומי (0.57%).

עוד עולה כי הבינלאומי קיבל את הדירוג הגבוה ביותר בכל הקשור לאישורי בקשות לאשראי, מרכנתיל נחשב לקשוב ביותר לצרכי העסקים ולאומי הפנה ב-2021 למבקשי האשראי דרישות חריגות לעומת שאר הבנקים.

משוב שהסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ערכה בקרב יועצים פיננסיים העלה כי הפועלים קיבל את הניקוד הגבוה ביותר בתעריפי ריבית, ברמת הקשב לבקשות שונות של בעלי עסקים, באיכות המענה למסמכים שהוגשו לו ובמידת הידידותיות של של מערכות מחשב ויישומונים שהוא מפעיל. לאומי קיבל מהיועצים הפיננסיים ניקוד גבוה על תעריפי עמלות, הרמה המקצועית ורמת הטיפול בבקשות שהוגשו לו ומזרחי טפחות קיבל ניקוד גבוה על זמינות של כוח אדם ונגישות טובה לפקידים בעלי סמכות.

משרד הכלכלה מפרסם את מדד הידידותיות של הבנקים לעסקים הקטנים והבינוניים מ-2018, בניסיון להגביר את התחרות בין הבנקים על האשראי שהם מציעים לעוסקים במגזר זה.

"התחזיות השחורות בתחילת משבר הקורונה התבדו והנתונים מראים שמגזר העסקים הקטנים והבינוניים נותר יציב והוא ממשיך לצמוח", אמר הבוקר מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד, רן קויתי. הוא הוסיף כי: "אנחנו מקווים שהבנקים ילמדו מכך ויעמידו יותר אשראי לעסקים ממגזר זה ובתנאים טובים יותר".

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי, התייחסה גם היא לממצאי המדד השנתי ואמרה: "לבנקים, כמקורות מימון עיקריים לעסקים קטנים ובינוניים, יש תפקיד מכריע בהעמדת אשראי איכותי והוגן להקמת עסקים ולצמיחתם, וגם לאלה שעדיין זקוקים לאשראי לשם הישרדות".

תגיות