אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיצומי המורים: הלימודים בכל הארץ מתחילים היום ב-10:00 לימודים שביתה בית ספר כיתה ריקה קורונה וירוס | צילום: שאטרסטוק

עיצומי המורים: הלימודים בכל הארץ מתחילים היום ב-10:00

באוצר לא ממהרים להגיע להסכמות, בהסתדרות המורים מאשימים אותם בגרירת רגליים - ואחרי ההשבתה לשעתיים בכל הארץ הבוקר, תיתכן שביתה ליום שלם בהמשך השבוע. מחנך בכיתה ו': "מורה עני הוא שחוק ומותש, שלא רוצה לראות את הבן שלכם". אם לילדה בכיתה ג': "תפסיקו להשתמש בנו ובילדינו"

19.06.2022, 08:16 | תמר טרבלסי חדד, ynet

מחריפים את העיצומים - וזה ממש לא צפוי להיות הסוף: שני מיליון ילדי הגנים ותלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים יחלו הבוקר (ראשון) את הלימודים ב-10:00. לאחר שבשבוע האחרון השביתה הסתדרות המורים את הלימודים לשעתיים בכל יום, ובכל פעם במחוז אחר, הבוקר ההשבתה תהיה בכל הארץ. במוסדות החינוך המיוחד הלימודים יתקיימו כרגיל.

הסתדרות המורים מתכננת להחריף את המאבק ולנצל את לוח הזמנים הקצר שנותר לה עד ליציאה לחופשת הקיץ - מחר תסתיים שנת הלימודים בחטיבות הביניים, ועשרה ימים לאחר מכן בגנים וביסודיים. לפיכך, ועל בסיס דברי המזכ"לית יפה בן דויד, תיתכן גם שביתה ליום שלם באחד הימים בשבוע הקרוב. בהסתדרות המורים אמרו כי העיצומים הוחרפו לאחר שפקידי האוצר הגיעו לישיבת משא ומתן נוספת לא מוכנים, וללא מסגרת תקציב.

בארגון הדגישו כי רק הסכם שכר ימנע את נטישת הגננות והמורים, שמובילה לדבריהם לקריסת מערכת החינוך. "אם לפיד, בנט וליברמן לא יתעוררו מהר, הם ימצאו את עצמם לבד בלי מערכת חינוך ועם צבא של הורים זועמים ומתוסכלים שכועסים על הזלזול וחוסר היכולת שלהם לנהל משבר פשוט", אמרה המזכ"לית בן דויד. "אפשר להגיע להסכמות עד סוף החודש, אם רק יפסיקו לנהוג ברפיון וינחו את הפקידים לבצע את תפקידם".

הפערים בין האוצר להסתדרות המורים גדולים וישיבת המשא ומתן שהתקיימה ביום חמישי הסתיימה במשבר, ובמה שהוגדר על ידי הסתדרות המורים כ"פיצוץ" בין הצדדים. באוצר לא ממהרים להגיע להסכמות, דנים עדיין בעקרונות ולא בהצעות קונקרטיות, ובן דויד האשימה אותם בגרירת רגליים ובסחבת מכוונת.

המאבק שמנהלים המורים להעלאת שכרם זוכה לתמיכה רחבה בציבור, שנחשף לשכר הנמוך שמקבלים צוותי ההוראה - בעיקר המתחילים - אבל המחלוקת המרכזית היא על דרך המאבק. רבים מההורים תומכים במאבק המורים, אך מבקשים לכרוך זאת במהלכים נוספים כמו התאמת ימי החופשה של המורים לימי החופשה במשק וביצירת מנגנון שיאפשר פיטורי מורים גרועים.

מירום שיף, אב לתלמיד בכיתה ט' ויו"ר הנהגת ההורים הארצית, אמר: "יש קונצנזוס של כלל הגורמים במשק שחייבים להעלות את שכר המורים, אבל יש לנו מחלוקת גדולה מאוד לגבי הדרך להשגת היעד. להשבית את מערכת החינוך בשבוע הקרוב זה לפגוע בילדים רגע לפני סיום שנת הלימודים. לנהל על גבם של ילדינו ועל גב הוריהם מאבקי כוח מול משרד האוצר זו טעות".

שני מזרחי, אם לילדה בכיתה ג' מרמת גן, תומכת בדרישות המורים אך מתנגדת להשבתות. "השבתת הלימודים אולי תכופף את האוצר, אבל גורמת לנו ההורים לסלוד מהמאבק הזה", היא אמרה. "לצערי יפה בן דויד, בתמיכת משרד החינוך שאינו פועל למנוע את השיבושים והשביתות על ידי הוצאת צווי מניעה, רומסת ציבור שלם של ילדים והורים ברחבי הארץ. אם ההורים יתאחדו ולא ישלחו את הילדים כבר מחר - אולי אז יפסיקו להשתמש בנו ובילדים שלנו. אף אחד לא יקרא לילדה שלי נטל. זוהי זכות לחנך אותה ולא חובה".תגיות