אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים הרוויח 1.93 מיליארד שקל ברבעון; מחלק שוב דיבידנד של 40% מנכ"ל הפועלים דב קוטלר. ירידה של 1% בריבית תעלה לבנק מיליארד שקל | צילום: גדי דגון

בנק הפועלים הרוויח 1.93 מיליארד שקל ברבעון; מחלק שוב דיבידנד של 40%

אף שבנק ישראל המליץ על מדיניות שמרנית בחלוקת הדיבידנד, בשל המלחמה - בהפועלים מבהירים שקיבלו ממנו אישור לחזור לחלוקה של 40%; רווחי הבנק ירדו ברבעון הראשון ב-5% ביחס לרבעון המקביל, על רקע התמתנות השפעת הריבית והאינפלציה ועמדו על 1.9 מיליארד שקל; שיעור הפקדונות נושאי ריבית זינק מ-64% ל-72%

20.05.2024, 08:27 | עירית אבישר

על אף הנחיית בנק ישראל לחלק דיבידנד בשמרנות, בנק הפועלים מחלק דיבידנד בהתאם למדיניות המקורית שלו, העומדת על 40% מהרווח - בפועל מדובר ב-775 מיליון שקל. זאת לאחר שבדוחות הרבעון הרביעי קיצץ את החלוקה ל-20%, בהתאם להנחיות בנק ישראל.

הבנק סיים את הרבעון עם רווח נקי של 1.93 מיליארד שקל, ירידה קלה של 3.5% לעומת הרבעון המקביל. הרווח משקף תשואה על ההון של 14.6%, לעומת 17% ברבעון המקביל.

בבנק ציינו כי על אף השפעות המלחמה והצורך להותיר עודפי הון לתרחישים שונים, הוחלט על דיבידנד בשיעור של 40%, זאת לאור עודפי ההון המשמעותיים של הבנק - אלה לדבריו מתבטאים בין היתר ביחס הלימות הון ליבה של 12.1%. בהפועלים מציינים שקיבלו מבנק ישראל אישור על שיעור חלוקה שכזה.

רווחיות בנק הפועלים אמנם נותרה גבוהה, אך השפעות הריבית הולכות ומתמנות. הכנסות המימון של הבנק ירדו ב-8% לעומת הרבעון המקביל, וזאת כתוצאה ממעבר כספים מהעו"ש, עליו הבנק לרוב לא משלם ריבית, אל הפיקדונות נושאי הריבית. כמו כן המדדים הנמוכים שהיו ברבעון הראשון השפיעו גם כן על הכנסות המימון.

לתוצאות הרבעון תרמו הפרשות מזעריות בסעיף ההפרשות להפסדי אשראי. אלה עמדו על 14 מיליון שקל בלבד, לעומת 185 מיליון שקל ברבעון המקביל. הסיבה לכך היא שיפור בתחזיות בפרמטרים מאקרו כלכליים שמשפיעים על ההפרשה הקבוצתית, כמו כן עלייה בהכנסות בסעיף ההפרשות הפרטניות (הפרשות הגין חובות בעייתיים ספציפיים שבסופו של דבר נפרעו).

תיק האשראי של הבנק רשמה צמיחה מינורית של 1% ברבעון הראשון ל-411.3 מיליארד שקל, כאשר בלטה עלייה של 1.9% באשראי לעסקים הקטנים לעומת ירידה של 0.4% באשראי לעסקים הגדולים - העסקים הגדולים היו מנוע הצמיחה באשראי של הבנק ברבעונים האחרונים. האטה נרשמה בסעיף פיקדונות הציבור כאשר אלה ירדו במהלך הרבעון הראשון בשיעור של 2.6% ל-539.9 מיליארד שקל.

בדומה לשאר הבנקים, גם בנק הפועלים הצטרף בתחילת המלחמה למתווה ההקלות של בנק ישראל שכלל דחייה בהלוואות לכלל הציבור ופטור מעמלות לאוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה. עלות ההקלות לבנק עומדת על 240 מיליון שקל - אם ההקלות היו מנוצלות באופן מלא מדובר היה בסכום של 543 מיליון שקל, כלומר שיעור ניצול ההקלות עומד על 44%.

בנוסף מספק הבנק נתונים עדכניים בדבר היקף ההלוואות שנמצאות היום בדחיית תשלומים. אלה עומדות על 9.3 מיליארד שקל נכון לסוף מרץ. בסך הכל מתחילת המלחמה ביצע הבנק דחיית תשלומים בהלוואות בהיקף של 29.3 מיליארד שקל, כלומר 68% מהסכום כבר חזר להיפרע.

דוחות הפועלים מתפרסמים שלושה שבועות לאחר ההודעה המפתיעה של המנכ"ל דב קוטלר על פרישה מהתפקיד - הוא ימשיך בכהונה שלו עד לאיתור מחליף. בוועדת האיתור שהוקמה למציאת מחליף לקוטלר חברים הדירקטורים רונית אברמזון, דוד אבנר ונעם הנגבי.


תגיות