אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל: תקפנו מחסני תחמושת של חיזבאללה ליד צידון - בתגובה לכטב"ם שהתפוצץ בכנרת התקיפה בלבנון | צילום: AP /Mohammed Zaatari

צה"ל: תקפנו מחסני תחמושת של חיזבאללה ליד צידון - בתגובה לכטב"ם שהתפוצץ בכנרת

צה"ל חשף תיעוד של משפחת ביבס מ-7 באוקטובר; 26 מדינות האיחוד האירופי: "קוראות להפסקת אש מיידית בעזה"; כטב"מ נפל ליד גן ילדים באזור הכנרת; נשיא מצרים: הכנסות המדינה מתעלת סואץ ירדו בכמעט 50% בעקבות מתקפות החות'ים; אחרי שהשווה את ישראל להיטלר: נשיא ברזיל מחזיר את השגריר הביתה; סמ"ר סימון שלומוב, לוחם צנחנים מקריית ביאליק, נפל בקרב בדרום הרצועה

19.02.2024, 22:03 | כלכליסט ו-ynet

22:00 - בכיר חיזבאללה במסר מאיים: "כל נקודה בישראל נמצאת בטווח הטילים שלנו". חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה, חסן פדלאללה, אמר לרשת אל-ג'זירה הקטארית כי ישראל "רוצה להפעיל לחץ צבאי כדי להרגיע את תושביה שגרים בצפון. מהיום הראשון פורסמו איומים להשמיד את לבנון. ישראל אינה בעמדה להציב תנאים". פדלאללה איים על ישראל ואמר כי "כל נקודה בה נמצאת בטווח טילי חיזבאללה. ההתנגדות הכינה את כל התרחישים ומוכנה לאפשרויות הגרועות ביותר". הוא הוסיף כי "חזיתות לבנון, עיראק, סוריה והים האדום תומכות בעזה. המטרה היא עצירת התוקפנות נגד הרצועה, וזו החלטה שנמצאת בידי וושינגטון. אנחנו רואים בממשל האמריקני שותף לכל מעשי הטבח בעזה כי הוא מסוגל לעצור אותם". (ליאור בן ארי)

21:00 - החות'ים: "תקפנו שתי ספינות אמריקניות במפרץ עדן". דובר הצבא החות'י, יחיא סריע, הודיע כי חיל הים החות'י תקף שתי ספינות אמריקניות במפרץ עדן - Sea Champion ו-Navis Fortuna. לדבריו, החות'ים שיגרו טילים לעבר הספינות ופגעו בהן. מוקדם יותר הודיעו החות'ים על תקיפת הספינה הבריטית RUBYMAR במפרץ עדן באמצעות מספר טילים ימיים, והערב פיקוד המרכז של צבא ארה"ב (CENTCOM) אישר כי אחד הטילים פגע בספינה וגרם לה נזק, וצוותה אף נאלץ לנטוש את הספינה. כמו כן, החות'ים הודיעו מוקדם יותר יותר גם על הפלת כטב"ם אמריקני. (ליאור בן ארי)

19:55 - 26 מדינות האיחוד האירופי: "קוראות להפסקת אש מיידית בעזה". שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזפ בורל, אמר כי 26 מתוך 27 המדינות החברות באיחוד קוראות ל"הפוגה הומניטרית מיידית שתוביל להפסקת אש ברצועת עזה, לשחרור ללא תנאי של בני ערובה ולמתן סיוע הומניטרי". בורל לא אמר מי המדינה שלא הסכימה להשתתף בהצהרה המשותפת, אך לפי דיפלומטים - הונגריה סירבה להצהרה דומה לפני כמה ימים. (רויטרס)

ג ג'וזפ בורל | צילום: בלומברג ג

19:25 - אחרי שהשווה את ישראל להיטלר: נשיא ברזיל מחזיר את השגריר הביתה. נשיא ברזיל, לואיז אינסיו "לולה" דה סילבה, החליט ששגריר המדינה בישראל יחזור להתייעצות. זאת לאחר שאמר אתמול כי "ישראל מבצעת רצח עם כמו היטלר", ולכן כונה "אישיות בלתי רצויה" על ידי שר החוץ ישראל כץ. השגריר אף זומן אתמול לשיחת נזיפה במשרד החוץ אחרי דבריו של דה סילבה.

שר החוץ ישראל כץ התייחס להחזרת שגריר ברזיל בישראל להתייעצות, ואמר כי "לא נרכין ראש. עד שנשיא ברזיל לולה לא יתנצל ויחזור בו מדברי ההסתה האנטישמיים שהטיח בעם היהודי ובישראל - הוא יהיה אישיות בלתי רצויה במדינת ישראל". במקביל, שגריר ישראל בברזיל דניאל זוהר-זונשטיין זומן לשיחת נזיפה אצל שר החוץ הברזילאי. (רויטרס ומורן אזולאי)

18:30 - צה"ל: תקפנו מחסני תחמושת של חיזבאללה ליד צידון - בתגובה לכטב"ם שהתפוצץ בכנרת. דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, הודיע כי צה"ל תקף מחסני תחמושת של חיזבאללה ליד צידון שבדרום לבנון (ראו עדכונים קודמים), בתגובה לכטב"ם שהתפוצץ מוקדם יותר באזור הכנרת. (ליאור בן ארי)

צילום: AP /Mohammed Zaatari צילום: AP /Mohammed Zaatari צילום: AP /Mohammed Zaatari

18:20 - צה"ל הציג למשפחת ביבס סרטון אבטחה שבו נראים האמא שירי ושני הילדים אריאל וכפיר ככל הנראה באזור הדרומי של רצועת עזה, ביום החטיפה ב-7 באוקטובר. בסרטון השלושה תועדו בעודם חיים, עם זאת לא ברור מה מצבם כעת - 136 ימים לאחר חטיפתם. דובר צה"ל דניאל הגרי חשף כעת את הסרטון, לאחר שקיבל את הסכמת המשפחה.

בפתח דבריו הציג הגרי את התיעוד של שירי וילדיה כפיר ואריאל, עטופים בשמיכה, כשהם מובלים על ידי החוטפים בחאן יונס. "ראשו הקטן של אריאל מבצבץ מבעד לשמיכה שבה הכריחו את שירי להתעטף בה, ואת כפיר לא ניתן לראות", אמר הגרי. בהמשך עדכן לגבי מצבם: "אנחנו דואגים וחוששים מאוד למצבם ושלומם של שירי והילדים. אנו עושים כל מאמץ להשיג כל מידע".

הגרי חשף בנוסף כי בני המשפחה נחטפו על ידי ארגון בשם "אדוני השממה", אך הבהיר: "חמאס אחראי ואוחז בכל הפרטים הקשורים למשפחת ביבס. הוא הכתובת למשפחה הזאת".

נזכיר כי חמאס טען בשלהי חודש נובמבר כי שירי ושני ילדיה אינם בחיים. ארגון הטרור לא פרסם כל הוכחה לכך, ובישראל לא אותתו כי ישנה אינדיקציה לכך. בין השאר נטען כי הם הוחזקו על ידי ארגון אחר. בהמשך חמאס אף פרסם סרטון של האב ירדן מהשבי, לאחר שהתבשר לכאורה על מותם.

17:50 - בלבנון מדווחים: יעדי התקיפות ליד צידון - שני מפעלים. כלי תקשורת בלבנון מדווחים כי בתקיפה בעיירה אל-ראזיה שליד צידון נפגעו שני מפעלים באזור התעשיה שלה. ב"אל-אחבאר" וב"אל-מיאדין", שניהם מזוהים עם חיזבאללה, מדווחים כי אחד היעדים שהותקפו היה מחסן ששייך למפעל ייצור גנרטורים בעוד היעד השני היה מחסן במפעל אחר לייצור ברזל. הם נפגעו, כך דווח ב"אל-אחבאר", באמצעות שני טילים.

סוכנות הידיעות הלאומית הלבנונית דיווחה כי אחת התקיפות כוונה לרכב, אך מדובר היה בדיווח ראשוני שלא ברור כעת אם היה מדויק. (ליאור בן ארי)

זירת הפיצוץ באל-ראזיה, צילום: AP /Mohammed Zaatari זירת הפיצוץ באל-ראזיה | צילום: AP /Mohammed Zaatari זירת הפיצוץ באל-ראזיה, צילום: AP /Mohammed Zaatari


17:19 - דיווח בלבנון: תקיפות ישראליות בעיירה ליד צידון, 60 ק"מ מהגבול עם ישראל. סוכנות הידיעות רויטרס מצטטת עדי ראייה שמדווחים על שתי תקיפות בעיירה בשם אל-ראזיה - השוכנת במרחק של כ-60 ק"מ צפונית לגבול עם ישראל, וכ-4 ק"מ בלבד דרומית לצידון. (רויטרס)

17:15 - חיזבאללה לקח אחריות על ירי למוצב בגליל העליון; דיווח: צה"ל תוקף בדרום לבנון. חיזבאללה לקח אחריות על ירי בשעה 15:45 לעבר מוצב בגליל העליון. זו לקיחת האחריות הראשונה של ארגון הטרור השיעי היום. במקביל, העיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, שמזוהה עם חיזבאללה, מדווח על תקיפות ישראליות בדרום לבנון. בין השאר דווח על תקיפת כטב"ם באזור שבין העיירות בית ליף ויאטר, כמו גם על תקיפות במיס אל-ג'בל. (ליאור בן ארי)

17:00 - נשיא מצרים: הכנסות המדינה מתעלת סואץ ירדו בכמעט 50% בעקבות מתקפות החות'ים. נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, הודיע כי הכנסות המדינה מתעלת סואץ צנחו בכמעט 50% מתחילת השנה בעקבות מתקפות המורדים החות'ים מתימן בים האדום. "תעלת סואץ הביאה למצרים כמעט 10 מיליארד דולר בשנה, וההכנסות האלה ירדו ב-40%-50%, אך אנו עדיין חייבים להמשיך לשלם לחברות ושותפים", אמר א-סיסי. מתקפות החות'ים גרמו לבעלי ספינות רבים להפסיק לעבור דרך הים האדום ותעלת סואץ, שדרכם עוברת בדרך כלל 12%-15% מהתנועה העולמית, לפי האיחוד האירופי. לפי האו"ם, היקף הסחר שעובר בתעלת סואץ ירד ב-42% בחודשיים האחרונים. (ליאור בן ארי ו-AFP)

ספינה בתעלת סואץ, צילום:  EPA/MOHAMED HOSSAM ספינה בתעלת סואץ | צילום: EPA/MOHAMED HOSSAM ספינה בתעלת סואץ, צילום:  EPA/MOHAMED HOSSAM

16:15 - צה"ל הציג למשפחת ביבס תיעוד של האם ושני ילדיה מדרום הרצועה, ימים לאחר החטיפה. צה"ל הציג למשפחת ביבס סרטון אבטחה שבו נראים האמא שירי ושני הילדים אריאל וכפיר ככל הנראה באזור הדרומי של רצועת עזה בימים הראשונים לאחר החטיפה. בסרטון השלושה תועדו בעודם חיים, עם זאת לא ברור מה מצבם כעת - 136 ימים לאחר חטיפתם. צה"ל מתכוון לפרסם את הסרטון בזמן הקרוב, לאחר שיקבל את הסכמת המשפחה.

נזכיר כי חמאס טען בשלהי חודש נובמבר כי שירי ושני ילדיה אינם בחיים. ארגון הטרור לא פרסם כל הוכחה לכך, ובישראל לא אותתו כי ישנה אינדיקציה לכך. בין השאר נטען כי הם הוחזקו על ידי ארגון אחר. בהמשך חמאס אף פרסם סרטון של האב ירדן מהשבי, לאחר שהתבשר לכאורה על מותם.

כפיר, שירי ואריאל ביבס,  כפיר, שירי ואריאל ביבס כפיר, שירי ואריאל ביבס,

14:04 - נפילת הכטב"ם ליד גן באזור הכינרת: בצה"ל טרם יודעים מהיכן חדר. בצה"ל אישרו היום כי באזור הארבל שליד הכינרת אותרו שרידי כלי טיס בשטח פתוח. פיצוץ נשמע באזור, והשרידים נמצאו לא הרחק מגן ילדים.

לפי המסתמן, מדובר בכטב"ם עוין שחדר לישראל - אבל בצה"ל עדיין לא יודעים מהיכן. נסיבות האירוע בבדיקה, כוחות צה"ל והמשטרה נמצאים במקום. (יואב זיתון, ישראל מושקוביץ)

13:40 - ספינת משא בבעלות אמריקנית דיווחה על מתקפת טילים בים הערבי. חברת האבטחה הימית הבריטית "אמבריי" דיווחה כי ספינת משא ששטה תחת דגל יוון, בבעלות ארה"ב, קראה לסיוע צבאי בעקבות "מתקפת טילים", כ-93 מיילים ימיים ממפרץ עדן בים הערבי. עוד מסרה חברת האבטחה כי הצוות שהיה על כלי השיט לא נפגע. מוקדם יותר, דיווחה על התקרית סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO).

13:30 - קטאר נגד נתניהו: שאנחנו נלחץ על חמאס? זה ניסיון להארכת המלחמה. משרד החוץ הקטארי ביקר בחריפות את דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקרא ללחוץ על קטאר שתלחץ על חמאס לשחרר את החטופים, וכינה אותם "ניסיון חדש להארכת המלחמה".לדברי משרד החוץ, "קטאר הייתה מחויבת מהיום הראשון למאמצי התיווך לסיום המשבר ושחרור החטופים".

"הפורמולה שלנו פשוטה, שחרור חטופים יכול להיעשות על ידי פעולה צבאית חזקה ומשא ומתן קשוח", אמר אמש נתניהו בנאומו בפתח הכינוס השנתי בירושלים של "ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים באמריקה" שנערך במוזיאון הסובלנות ירושלים. "עמדה קשוחה צריכה להפעיל לחץ, לא על חמאס אלא על אלה שיכולים להפעיל לחץ עליו, וקודם כל קטאר, שמארחת את מנהיגי חמאס. בחמאס נתמכים בהם כלכלית, ולכן אני קורא ללחוץ על קטאר ועל חמאס כדי לשחרר חטופים. אני מקווה שנוכל להגיע לעסקה בקרוב, אבל עסקה או לא - צריך לסיים את העבודה להשגת ניצחון מוחלט".

ראש ממשלת קטאר, מוחמד בן עבד רחמן אאל ת ראש ממשלת קטאר, מוחמד בן עבד רחמן אאל ת'אני | צילום: AP /Markus Schreiber ראש ממשלת קטאר, מוחמד בן עבד רחמן אאל ת

13:24 - הדיווח על טביעת הספינה בים האדום: חברת האבטחה אישרה פגיעה, וציינה - "מצבה לא ידוע". חברת האבטחה של הספינה "RUBYMAR", ששטה תחת דגל בליז, אישרה כי נפגעה משני טילים שנורו לעברה מכיוון תימן. לפי החברה, "אנחנו לא בטוחים מה מצב הספינה, אבל אין אף אחד על הסיפון כרגע".

מוקדם יותר, דובר הצבא החות'י יחיא סריע טען כי הכוחות תקפו את "RUBYMAR" במפרץ עדן. עוד אמר סריע כי הספינה נפגעה בצורה קשה, והיא נמצאת כעת בסכנת טביעה. לטענתו, הכוחות וידאו שצוות הספינה יצא בשלום.

במקביל, מקורות מסרו לרשת הלבנונית "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה כי "הספינה הבריטית RUBYMAR נשאה אמוניה. אחרי שהותקפה היא עלתה באש והחלה לטבוע. נכשלו הניסיונות להציל אותה". מנגד, חברה האבטחה של הספינה ציינה כי "לא היה שום דבר דליק על הסיפון".

12:35 - משרד הבריאות בעזה: יותר מ-29 אלף הרוגים מפרוץ המלחמה, 107 ביממה האחרונה. משרד הבריאות בעזה, המנוהל על ידי חמאס, טען כי 29,092 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועת עזה מפרוץ המלחמה וכי 69,028 נפצעו. בנוסף, נטען כי ביממה האחרונה נהרגו 107 פלסטינים ו-145 נפצעו. (הדר עדי)

12:30 - תיעוד: לוחמי אגוז ממשיכים בלחימה בחאן יונס, ומחסלים מחבלים מטווח אפס. לוחמי יחידת אגוז של עוצבת הקומנדו ממשיכים בלחימה עצימה במערב חאן יונס, כולל חיסול מחבלים פנים מול פנים בהיתקלויות מטווח אפס. בסוף השבוע האחרון, הלוחמים ביצעו סריקות בתוך בית החולים נאסר לאחר ימי קרב ממושכים בהם כיתרו את בית החולים, וחיסלו עשרות מחבלים בהיתקלויות מטווחים קצרים, במארבי צלפים ותקיפות אוויריות על חוליות נ"ט ועמדות תצפית. במהלך הפשיטה, מחבל פתח באש לעברם וזרק רימון. במקום התנהל קרב יריות, ובמהלכו הלוחמים חיסלו את המחבל. (אלישע בן קימון)

פעילות לוחמי יחידת אגוז בחאן יונס, צילום: דובר צה"ל פעילות לוחמי יחידת אגוז בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל פעילות לוחמי יחידת אגוז בחאן יונס, צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל צילום: דובר צה"ל צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל צילום: דובר צה"ל צילום: דובר צה"ל

12:25 - הלילה 22 מבוקשים נעצרו ביהודה ושומרון, 3,150 מפרוץ המלחמה. במהלך הלילה לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו 22 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, בבקעה ובעמקים. בכפר קבטיה שבצפון השומרון פעלו הכוחות במבצע לסיכול טרור ועצרו תשעה מבוקשים. בעיר אל בירה הסמוכה לרמאללה עצרו הלוחמים מבוקש והחרימו כספי טרור ובכפר קדום שבשומרון הוחרמו אמצעי לחימה נוספים. מפרוץ המלחמה, נעצרו כ-3,150 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, בבקעה ובעמקים, יותר מ-1,350 מהם משויכים לחמאס. (אלישע בן קימון)11:53 - פיצוץ נשמע באזור הארבל שליד הכינרת, נבדק אם מדובר בנפילת כטב"ם. במשטרה התקבל דיווח על שמיעת פיצוץ באזור הארבל שליד הכינרת. למקום הגיעו כוחות משטרה מהמחוז הצפוני ואיתרו שרידים של פריט שטרם ברור מקורו. בצה"ל בודקים את העניין, נבדק חשד שמדובר בכטב"ם. ,ניצן פלג, ראש המועצה האזורית הגליל התחתון, סיפר כי "קב"ט מוסדות החינוך שלנו היה באזור ושמע פיצוץ. הוא נסע לכיוון המקום וראה כלי שנראה כמו כטב"ם ומכתש שנוצר מהנפילה". (ישראל מושקוביץ, אלישע בן קימון)

שרידי הפריט שאותר באזור הארבל,  שרידי הפריט שאותר באזור הארבל שרידי הפריט שאותר באזור הארבל,

11:43 - דיווח בלבנון: מטוסי קרב ישראליים תוקפים בדרום המדינה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה כי מטוסי קרב ישראליים תוקפים במרוחין ואל-בוסתאן שבדרום-מערב לבנון.

10:40 - פיקוד העורף: אירוע חדירת כלי הטיס העוין לאצבע הגליל - הסתיים. פיקוד העורף הודיע בהמשך להתרעות על חדירת כלי טיס עוין שהופעלו בכמה יישובים באצבע הגליל כי "האירוע הסתיים", מבלי לציין אם בוצע יירוט. (אלישע בן קימון)

10:30 - חשד לחדירת כלי טיס עוין באצבע הגליל. אזעקה המתריעה מפני חדירת כלי טיס עוין הופעלה ביישובים משגב עם, קריית שמונה, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, מנרה, מעיין ברוך, כפר גלעדי, מטולה ותל חי שבאצבע הגליל.

09:38 - רעולי פנים שברו חלונות רכבים בחווארה, גורם ביטחוני: "יש עלייה בפשיעה לאומנית בשומרון". חשד לפשיעה לאומנית הלילה בחווארה: שמונה רעולי פנים יידו אבנים ושברו חלונות של מספר רכבים פלסטיניים. האירוע הסתיים ללא נפגעים, אך נגרם נזק רב. גורם ביטחוני ציין כי "יש עלייה באירועי הפשיעה הלאומנית באזור השומרון בימים האחרונים, גם סביב חומש ובאזור יצהר. אנחנו פועלים כדי לנסות למנוע אותם". (אלישע בן קימון)

09:35 - מעבר ניצנה נחסם ע"י מפגינים, דובר אונר"א: "היקף הסיוע הנכנס ירד משמעותית". מעבר ניצנה לרצועת עזה נחסם על ידי מפגינים, ובינתיים לא הועברו משאיות סיוע הומניטרי לבידוק. בתוך כך, דובר אונר"א עדנאן אבו חסנה מסר כי "היקף הסיוע ההומניטרי הנכנס ירד משמעותית עקב סגירת מעבר כרם שלום על ידי מפגינים ישראלים. המערכת ההומניטרית על סף קריסה אם לא יינקטו צעדים דרמטיים בשטח". (אלישע בן קימון, הדר עדי)


09:33 - צה"ל: חוסל מחבל שירה אתמול רקטה לעוטף - הבוקר לא זוהו שיגורים שחצו לישראל. דובר צה"ל עדכן כי באמצעות כלי טיל של חיל האוויר, חוסל המחבל ששיגר אתמול רקטה ממרכז רצועת עזה, שחצתה לישראל ונפלה בשטח פתוח בעוטף. בהמשך לאזעקות שהופעלו הבוקר באזור נמסר כי לא זוהו שיגורים שחצו לישראל.

עוד עדכן דובר צה"ל כי לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 ממשיכים בטיהור מערב חאן יונס שבדרום רצועת עזה, וביממה האחרונה פשטו על יעדי טרור שבהם אותרו אמצעי לחימה. באזור פועלים לוחמי עוצבת הקומנדו וצוות הקרב של חטיבת הצנחנים. (יואב זיתון)

08:52 - בריטניה: צוות נטש ספינה סמוך לתימן בשל מתקפה; החות'ים: "היא עומדת לטבוע". סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) הודיע כי קיבלה דיווח על ספינה שהותקפה דרומית לאל-מוקחה שבתימן. לפי הדיווח, צוות הספינה נטש אותה, ואין נפגעים. לפי הערכות, מדובר בפעם הראשונה בה צוות ספינה נאלץ לנטוש אותה בשל מתקפה של המורדים החות'ים.

בתוך כך, מקור תימני אמר לרשת הקטארית "אל-ג'זירה" כי "'אנסאר אללה' (החות'ים) תקפו ספינה בריטית סמוך לבאב אל-מנדב. הספינה נפגעה משמעותית, מה שהביא לעצירתה. הצוות הזעיק עזרה". מאוחר יותר, דובר הצבא החות'י יחיא סריע טען כי הכוחות תקפו ספינה בריטית בשם "RUBYMAR" במפרץ עדן. עוד אמר סריע כי הספינה נפגעה בצורה קשה, והיא נמצאת כעת בסכנת טביעה. לטענתו, הכוחות וידאו שצוות הספינה יצא בשלום.

בנוסף, טענו החות'ים כי ההגנה האווירית שלהם הצליחה להפיל בחודיידה כטב"ם MQ9 אמריקני באמצעות "טיל מתאים". לדבריהם, הכטב"ם היה "במשימה עוינת נגד תימן מטעם ישראל". (ליאור בן ארי)

לוחמים חות לוחמים חות'ים | Photo: AP לוחמים חות

08:14 - "תגיד שאנחנו לא האויב": משפחות חטופים הפגינו, גנץ אמר – "נגיע לקהיר כשהתנאים יאפשרו". בני משפחות של חטופים ופעילות במחאת הנשים הפגינו מחוץ לביתו של יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ בראש העין, וקראו: "הבנות שלנו נאנסות שם, החיילות נאנסות". גנץ נשאל מדוע הצוות הישראלי לא הגיע למשא ומתן בקהיר, וענה: "הצוות יגיע לקהיר כשהתנאים יאפשרו. אנחנו רוצים ללכת לשם כדי להחזיר אותם, לא ללכת לשם כדי ללכת לשם. לא ללכת לשם בשביל לא להביא שום דבר".

עוד אמרו בני המשפחות לגנץ: "אנחנו צריכים לשמוע ממך שאנחנו לא האויב. בשביל ראש הממשלה שלנו אנחנו מרגישים שאנחנו האויב. ואתה צריך לשמור עלינו". המפגינים במקום אמרו בצער: "אנחנו לא יכולים יותר, כי אנחנו לא חיים יותר. אין לנו חיים, אין לנו, אין לנו חיים. באמת, לא באנו בשביל להפריע, לא כלום, אנחנו לא מסוגלים יותר לחשוב על מה שקורה להם שמה. זה לא יכול לקרות". (יעל צ'כנובר)


08:13 - דיווח: בישראל מעריכים שהלחימה האינטנסיבית בעזה תימשך עוד 8-6 שבועות. ישראל מעריכה כי הפעולה הצבאית האינטנסיבית ברצועת עזה תימשך עוד שישה עד שמונה שבועות נוספים, תוך שהיא מתכוננת לתמרון קרקעי ברפיח הסמוכה לגבול עם מצרים. כך אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס ארבעה גורמים הבקיאים באסטרטגיה. לפי שני גורמים ישראלים ושני גורמים מהאזור ראשי צה"ל מאמינים כי הם יכולים לפגוע משמעותית ביכולות חמאס במשך התקופה הזו ולסלול את הדרך לשלב הבא של לחימה בעצימות נמוכה יותר. אבי מלמד, בכיר במודיעין הישאלי לשעבר, אמר לרויטרס: אין סיכוי שממשלתו של נתניהו תתייחס לביקורת הבינלאומית ותבטל את הפעולה ברפיח - המעוז האחרון שבשליטת חמאס".


הרס ברפיח , צילום: גטי אימג הרס ברפיח | צילום: גטי אימג'ס הרס ברפיח , צילום: גטי אימג


08:10 - בעקבות הערכת מצב: צירי תנועה נחסמו בגליל העליון. המועצה האזורית הגליל העליון מסרה כי בעקבות הערכת מצב של צה"ל, עד להודעה חדשה נסגרו שוב לתנועה צומת מלכיה לכיוון צפון ודרום, צומת ישע לכיוון מערב, צומת הכניסה למרגליות לכיוון מערב וצומת מצודות (גיבור) לכיוון צפון. (יאיר קראוס)

07:35 - צבע אדום במועצת אשכול שבעוטף, לראשונה זה חודש. אזעקות המתריעות מפני ירי רקטות וטילים הופעלו בקיבוצים ניר עוז, נירים ועין השלושה שבעוטף. (מתן צורי)

06:50 - הותר לפרסום: סמ"ר סימון שלומוב, לוחם צנחנים מקריית ביאליק, נפל בקרב בדרום הרצועה. דובר צה"ל התיר לפרסום כי סמ"ר סימון שלומוב, בן 20 מקריית ביאליק, לוחם בגדוד 202 בחטיבת הצנחנים, נפל אתמול בקרב בדרום רצועת עזה.


סמ"ר סימון שלומוב ,  סמ"ר סימון שלומוב סמ"ר סימון שלומוב ,


573 חיילי צה"ל נהרגו מתחילת המלחמה, 236 מהם מתחילת התמרון הקרקעי בעזה.

שלומוב הוא הלוחם השני מגדוד 202 שנפל בקרבות בדרום ברצועה בימים האחרונים. ביום שישי האחרון הותר לפרסום דבר נפילתו של סמ"ר נועם חבה בן ה-20 מירושלים. באותו קרב נפצע לוחם נוסף מהגדוד באורח קשה, וחיילים נוספים נפצעו בדרגות שונות. דודו של נועם נפל לפני 35 שנה ברצועת עזה, ואחיו שרד את הטבח במסיבה ברעים. ביום חמישי הותר לפרסום שמו של חלל נוסף מחטיבת הצנחנים - סמ"ר רותם סהר הדר מסיירת צנחנים, בן 20 מכפר אביב שבמועצה האזורית גדרות, נפל בהיתקלות עם מחבלים בחאן יונס. באירוע נפצעו תשעה חיילים נוספים, בהם שני לוחמים וקצין מהסיירת שמצבם הוגדר קשה.

במהלך הלילה:

סוכנות הידיעות הפלסטינית "שהאב" דיווחה כי כוחות הביטחון פועלים במחנה הפליטים שועפט שבמזרח ירושלים, וכי הם סגרו את המחסום בכניסה למחנה אחרי שבמקום התפתחו עימותים.

תגיות