אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"אומרים לי, 'נחומי, מתי תהיי חילונית?' אבל לא לחילונים ולא לחרדים יש את כל האור"

124 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

123.
אשרי המאמין
דבר אחד אני רוצה לומר - כשמדובר על רתימת משאבים אנושיים, בפן חברתי או השכלתי מיוחד, מדובר בחינוך. לפלא בעיני שמגיבים רבים בחרו להתייחס לראווה יותר מהתוכן. והלא התוכן עומד ביסוד המגשר בין הקיום הפיזי למאתגר הרוחני. דוקא מתוך ההבנה שיצירת מישור בטוח בחיים הכלכליים (כלומר דאגה לעצמי, כי מי לי ?) וגם מישור מישור חלק בחיים המשמעותיים (ייעוד) יש כאן גשר ששם דגש על ידע נרכש ומודעות של הפיתוח האישי. מה יותר טוב מזה, למי שהתנער מהאבק של המערה של רבי שמעון וכואבת לו הבטן מהחרובים בהישרדות מוטלת בספק ?
יחזקאל | 03.12.20
115.
הערה אחרונה בענין הצבא
חבריי החילונים היקרים, תודה על סבלנותכם: רק הערה אחת לגבי הצבא - כל עוד הצבא בפירוש לא מתנהל בצורה המתאימה לחרדי - אתם לא יכולים לחייב אותי כחרדי לשרת בו. אתם יכולים לרטון על כך שבחרתי באמונה שמרגיזה אתכם, שהיא אגב אמונתם של רוב סביכם והדור שמעליהם (עד לדור מתן תורה) כי החילוניות היא חדשה למדי, אבל אין לכם זכות לכוף אותי נגד אמונתי שאני מוכן למסור את נפשי עליה כפי שמסרו אבות אבותי ואבות אבותיכם. לא מעט מחבריי שירתו בצה"ל ולצערי (ואצל חלקם גם לצערם) חוו אתגרים קשים מאד מבחינת היהדות כגון שמירת שבת, כשרות, צניעות, תפילה ועוד. גם אני עומד עוד מעט לקראת גיוס - וכל זאת בגלל שבחרתי להשלים תואר אקדמי כדי להפוך מבחינתכם לאזרח מועיל לחברה ולא פראזיט עני - ואני אכול דאגות וחששות ומוצא את עצמי מתפלל רבות ומשכנע את עצמי שאעמוד באתגרים הדתיים שאתם כופים עלי שם בצבא (נא לא להכריז שהצבא בא לקראתנו במאת האחוזים, ותבינו שאצל חרדי אפילו התפשרות על אחוז אחד היא אסורה. חבר שלי נשאר כמה שבתות עקב סירוב פקודה לחלל שבת). אגב, עם יד על הלב: הייתם מוכנים לחרדי כרמטכ"ל? אתם לא באמת רוצים אותנו שווים בצבא.
אלי, סטודנט חרדי למשפטים | 20.08.19
114.
המשך - 3
אגב: האינטרס של ההפרדה הוא הרבה יותר למען נשים מאשר למען גברים שבדר"כ שמחים לקירבת הנשים (וד"ל), ומעולם - ואני מדבר מהיכרות הכי קרובה עם העולם החרדי - לא דרש גבר חרדי הפרדה למטרת הדרה או הנמכת נשים. נהפוך הוא. אני כגבר מעוניין מאד שאשתי לא תיחשף למטרידים, וגם אשתי מעוניינת שאני לא אחשף לקירבת נשים מדאיגה. ושנינו כאחד מעוניינים לשמור על צניעותינו. זכותנו. זו אמונתנו. ואנו משלמים עליה מחיר יומיומי לא קל, ובשמחה. אני כגבר נאלץ ללכת לבריכה ציבורית בת"א רק אחת לשבוע ולשעה וחצי בלבד, כי רק אז יש הפרדה, וזאת מכיון שאינני יכול לחזות בנשים חשופות שעל פי הדת היהודית הדבר אסור. אתם רוצים לחלוק על זה? בבקשה. תוכלו לתמוך גם בחילופי זוגות ובכל דבר שתרצו. אבל אל תטיפו לי על שמירת דתי. ואל תיכנסו אצלי לעיר ותכריחו אותי לקיים מופעים מעורבים. זה פשוט אנטי דמוקרטי ברמות הכי גבוהות. באותה מידה יכולתם גם להכריח אותי להיות חילוני. האם זהו הערך שאתם מאמינים בו או ששטיפת המוח התקשורתית ע"י אנשים חסרי מצפון גרמה לכם להתעוור חלקית?
אלי, סטודנט חרדי למשפטים | 20.08.19
113.
המשך התגובה - 2
ובכן חבריי החילונים היקרים, על דת נתווכח בפעם אחרת (אני מזמין אתכם לסמינרים של "ערכים" שם תפגשו מרצים בעלי דוקטורטים ובעלי ידע נרחב ביותר) - אבל אם אתם לא מאפשרים לנו הפרדת בין גברים ונשים, שזה לדוג' אחד הדברים שנחשב אצלינו לטאבו, חוק תורני ממדרגה ראשונה - איך אתם יכולים להאשים אותנו בחוסר יכולת להשתתף בלימודי האקדמיה הישראלית? הרי אנחנו לא יכולים להקים לעצמנו מוסדות אקדמאים, כי אתם שולטים כאן ולא מאפשרים לקבל תעודות אקדמיה זולת התעודות שלכם. אגב, אני מכיר לא מעט נשים חילוניות שמעוניינות בהפרדה במרחבים ציבוריים מסויימים, באוטובוסים ובבריכות ציבוריות ואפילו בחוף הים. לאשתי יש חברות חילוניות שמעדיפות לבוא איתה לחוף הדתי והנפרד ובלבד שלא להיתקל בגברים מטרידים. לכו ותבדקו את הנתונים על הטרדה מינית, ותבינו. גם בחו"ל יש מדינות שמבצעות הפרדה באזורים שונים. (המשך יבוא)
אלי, סטודנט חרדי למשפטים | 20.08.19
112.
חברים חילונים, בואו נעשה קצת סדר, ברשותכם
קראתי בעיון את כל התגובות כאן - חלקן מעידות על אישיות בוגרת וטעם טוב, וחלקן פחות. מה שכן, רוב החילונים שתוקפים את החרדים,פשוט לא יודעים על מה הם מדברים. נדמה שהחיים של אפריקני משבט ההוטסו או הטוטסי, יותר נהירים לחלקכם, ידידיי, מאשר חייו של החרדי שגר לידו. אז בואו ונעשה קצת סדר בכמה עובדות, ברשותכם. לפחות תנסו לשמוע גם אם לא לקבל. אקדמיה לחרדים - הנושא מבורך, והוא אפשרי בהחלט וכבר מתרחש בחלקו, ויכול להתרחב. רק מה, שחלק ממכם החילונים לא בדיוק מעוניינים להעניק לנו אקדמיה אלא יותר מעוניינים לתקוף ולהשמיץ אותנו (חלק מהפוליטיקאים ניזונים מזה). אנחנו רוצים אקדמיה (גדולי ישראל רבים לאורך ההיסטוריה היו מומחים למדעים שונים) אבל הדת מחייבת אותנו לצורה מסויימת של התנהלות בחיינו. אף אחד לא עושה את זה מבחירה. זה לא תמיד קל לנו ובכל זאת זוהי אמונתנו. ולבוא ולהגיד לנו שהדת שלנו שקרית ולכן אנחנו סחטנים וחצופים וכו' זה פשוט לא אנושי ולא מוסרי. (עקב מיגבלות התווים בתגובה אני אמשיך בתגובה נוספת)
אלי, סטודנט חרדי למשפטים | 20.08.19
108.
אבוי להפרדה באקדמיה
לטעמי, חרדים שרוצים ללכת ללמוד באקדמיה זה מבורך. כרגיל, הבריונות הדתית שאם לא יהיה כדרכם- לא יהיה בכלל. אין מקום לבריונות הזו - גם אם זה עולה בשילובם באקדמיה. אין סיבה שהעולם הנאור יילך צעד אחורה בשם רעיונות דתיים וחשוכים. גם לא חושבת שיש מקום להשוואה בכלל בין העולם החילוני לכאורה לעולם הדתי. העולם החילוני לא מחפש להיות צודק ולא מחפש להיות בהכרח להיות עליון מוסרית. האידאה היחידה בעולם החילוני זה חופש (או לפחות החוויה של חופש) ואילו העולם הדתי ממש לא מחוייב לערך זה. אין בסיס להשוואה בכלל.
חילונית באקדמיה | 17.06.19
98.
לשקר גס מ94
הבנת הנקרא מכיר? או שאתה קורא רק מה שנוח לך? השאלה של המראיינת היתה על ההבדל בין הקהילות בארץ לאלה בארה"ב, כשברור שכוונתה לקהילות החרדיות בשתי המדינות, ולכך התייחס המשפט של גב' יפה על העוני הקיצוני וכו'. אכן קיימות בארה"ב תופעות של הומלסים ועניים מרודים אחרים, אך נדיר למצוא אותן בקהילות החרדיות שם, בדיוק כפי שציינה נחומי.
דבש, ירושלים | 16.06.19
95.
''בארצות הברית עוני כל כך חמור הוא מקרה קיצוני שכמעט לא קיים.'' שקרנית!!!!!!!!!!!!!
מהיכן הביאה את הנתון השקרי והמקומם הזה?? שתוציא את הראש מהקהילות היהודיות וה''אקדמיה'' שלה ותראה כמה מספר ההומלסים ואנשים ללא עתיד יש רק ברחובות של ארצות הברית יש שם אנשים חולים שאיבדו את כל חייהם ורכושם ומתגוללים כהומלסים בלי תקווה. יכול להיות גם שזה ממש לא מעניין אותה מה נעשה מחוץ לקהילות היהודיות.. שלא נדע מצרות..
שקר גס | 15.06.19
88.
לחרדים מאוד קל להתחבר לאקדמיה
זה בעצם המשך ישיר של עולם התורה. לימוד. גם אם זה בנושאים אחרים, הם יודעים להעריך את זה. לעבור לעולם היצרנות לעומת זאת, זה סיפור אחר. בכל זאת, יש כאן סיפור יפהפה, חשוב, מרתק, וכל הכבוד לנחומי הלוואי ותהיי גשר בין עולמות ותלמדי את הקהילה שלך להיות גשר גם
אורי | 15.06.19
87.
תגובה 45 קולחת ביותר. ואני אוסיף ש
הזמן הקצר בו היא שוהה בניויורק זה ממש לא זמ חשיפה מספיק כדי להבין את הדקויות הפנים תרבותיות. נחמד שהיא חוקרת אבל המסקנות שהיא מתיימרת להציג הן מאוד לא מבוססות מחקר. אלה רישומים לא משכנעים. והיא נשמעת מאוד ישראלית עם מבט סטריאוטיפי פשטני .
ניויורקר קצת תלאביבי | 15.06.19
84.
טורונטו
למגיב 75. - אז מה אתה מחפש במדינת ישראל, שנוסדה ע''י חילונים, מתוחזקת ע''י חילונים , ואף חוק הלאום הגזעני משהו, מדבר על מדינה יהודית ודמוקרטית [שעטנז ללא התכנות] ? אם כך, על פי ממצאים אלה, ועל פי ההגדרה שלך, מדינת ישראל אינה מדינה יהודית. זאת , אליבא דדעתך, מדינת גוים, יען גלות. ובגלות - דינא דמלכותא, דינא. איך אתה ושכמוך חיים בסתירה הזאת ?
אבי | 14.06.19
83.
החרדים רוצים ליהנות מכל ההמצאות והשכלולים המודרניים, מבלי לשלם מחיר
החרדים רוצים את הטיפול הרפואי הכי מתקדם, עם הציוד הכי משוכלל....לנסוע במכוניות משוכללות שגויים בנו, לטוס במטוסים משוכללים...ועוד. אבל הם רוצים לחשוב שהידע שלהם בתורה ובתלמוד, הוא טוב וראוי יותר. והם אפילו לא אומרים תודה למי שמשפר חייהם וגם מציל אותם לא פעם
כי מציון תצא תורה | 14.06.19
79.
בניו יורק הם דואגים לעצמם פיננסית כי אין את החילוני שיממן אותם עם
צק שמן בכל חודש. בניו יורק הגוי לא יממן אותם. לא יעבדו לא יהיה להם ממה לחיות. בישראל האוכלי חינם מבני ברק ומכל ישוב חרדי אחר שאינם עובדים לא דואגים , אומרים השם ישמור. הם צריכים להגיד השם אולי יגרום לחילוני לעבוד יותר ולשלם יותר מיסים. לא השם ישמור. אלא החילוני ישמור ופירנס וממן מהמיסים שממשלת הליכוד מעבירה צקים שמנים בכל בחירות לחרדים.
שלומי דוידי | 14.06.19
76.
היא, ממש, אבל, ממש, לא דוגמה מייצגת
היא היוצא מן הכלל המעיד על הכלל. ובסופו של דבר היא לא למדה והתמחתה במקצוע שמביא מי יודע מה תועלת מעשית [מדעים, רפואה, הנדסה - כל אלה דורשים כישורים מעבר לאלה המוענקים בסמינרים למורים של בית יעקב]. היא עוסקת בלימוד וניתוח מצב קיים, תוצאות הניתוחים האלה, תמיד, מושפעים מהרקע של העוסק במלאכה והשקפת עולמו השורשית. שום דבר אבסולוטי. תקראו את התגובות לכתבה, ותבינו שיש הרבה חולקים על מסקנותיה. זה אופיין של המקצועות שאינן מבוססות על תשתית של חשיבה מתמטית - סטטיסטית. אפשר להתקשקש לכאן או לכאן. ותמיד, בעיני מישהו אחר, זה נראה כמו דמגוגיה, פילוסופיה בגרוש.
אבי -טורונטו | 14.06.19
75.
העיוות היחיד
זה לחיות על חשבון הציבור...ושיממנו אותך.. אתם נגד התורה (פשוט נבלתך בשוק ואל..., יגיע כפיך כי...). תלמדו מקצוע מכובד שיפרנס אתכם ואל תצפו שמישהו מהציבור יפרנס את ילדכם וכו'. ואם אתה בחו"ל תשתדל לעלות לארץ ולסייע לביטחון המדינה. אבל כפי שאני מכיר אתכם (צר לי על הכללה) קשה להבין ולקבל את מה שכתבתי ותמיד ימצאו פוסקים שיתמכו בצורת החיים המעוותת בה אתם נמצאים. אני אומר זאת באהבה ובכאב לב.
ל-46 | 14.06.19
67.
את כל הישגיה הישגה בזכות החברה החילונית ולא החרדית !!!
אף חרדית לא הגיעה להישג כלשהו בזכות החברה החרדית. להיפך, זו חברה מדכאת נשים והולכת ומקצינה לימי חושך אפלים של הקצנה דתית וחורים שחורים בידע מדעי. כל הכבוד לה שהלכה ולמדה אבל כל ההליך התאפשר בגלל הליברליות של מדינות מערביות דמוקרטיות בדיוק ההיפך מהחברה שהיא כביכול נציגתה. החילונים הם חמורו של משיח וסוחבים על גבם את החרדים. אז פה ושם יש יוצא או יוצאת דופן שהולכים לאקדמיה ולומדים משהו כי האקדמיה של היום אוהבת לתת מילגות לכל מי שנחשב למיעוט או יוצא דופן. כל פליט מכל מדינה, כל בן מיעוטים במדינה דמוקרטית, כל מי שיש לו לובי להילחם בשבילו כבן מיעוטים או בעל צבע עור אחר, או שגדל במדינה דיקטטורית - יקבל מילגת לימודים מכובדת באיזו אוניברסיטה יוקרתית בכל מדינה מערבית. חלקם יהיו בעלי כשרונות וחלקם יתקבלו אך ורק משום העובדה שהם כביכול פורצי דרך. החרדיות לא שונות מכל אלו.
עם כל הכבוד לחוכמתה  | 14.06.19
62.
מרשימה ומעוררת השראה
נכון שהיא גם נהנית מפריבלגיות שלא לכולם יש (משפחה מורחבת חזקה, תמיכה ועזרה כלכלית מההורים, שליטה באנגלית...) אבל לא ראיתי כאן התנשאות או אנוכיות. לפחות לא יותר ממה שאדם (אשה או גבר) צריך כדי להתקדם בחיים. כל הכבוד על השאיפות ועל ההגשמה, כל הכבוד על הבחירה בתחום מחקר חשוב, וכל הכבוד על היכולת לראות את העולם בצורה מורכבת.
לעומת התגובות השטחיות כאן | 14.06.19
60.
ויצאתם ממש קנאים ושמרנים עם תגובות הנגד
כשאמרתי מילכוד ליברלי התכוונתי לכך ש: הליברליזם ליברלי רק לליברלים - ובכך זהו מילכוד ומעיד על שמרנות וקנאות לליברליות אז במה הוא שונה משמרנות? ולא לימודים בהפרדה בתרבות החרדית היא אינה מתוך הדרת נשים או גברים היא בבחינת ערך עליון - כאשר אם מישהו מודר או אסור לו זה דווקא הגברים - לא הנשים:) שמישהו פעם יבין שמי שסובל זה הגבר... ואפרופו מחקר ישנם מחקרים שמעידים על יותר שמרנות בקרב הנשים החרדיות פחות הגברים מקווה שתאשרו את התגובה הזו ותהיו ליברלים אמיתיים:)
אני מגיבה 8  | 14.06.19
56.
באמת כל הכבוד, מוצלחת ומשכילה
אבל מה שהחילונים מסרבים בתוקף לדעת שיש עוד רבות וטובות אחרות בציבור החרדי מוצלחות לא פחות ממנה רק שלא עושים עליהן כתבות. החילונים שבויים בקונספציות המקובעות שלהם על החרדים ושום דבר לא ישכנע אותם שהחרדים הם אחרים לגמרי ממה שהם מכירים. הגיע הזמן שתפסיקו להשמיץ ולהמציא עליהם כל מיני דברי הבל שלו היו מכירים טיפה את הציבור הזה, היו רואים עובדות אחרות לגמרי ממה שהם מכירים.
יוני | 14.06.19
53.
התגובות כאן של חילונים וחרדים רק מעידות
כמה חסרה אמפתיה והבנה בסיסית כלפי חרדים וחרדיות שיצאו לאקדמיה. מבחירה. ולא, לא כדע לצאת בשאלה. רק ההדיפה הזו משני הכיוונים מעידה על כשל חברתי ועל כך שהחרדי האקדמי צריך לשמור עצמו מפני שתי החברות. כי אין לו על מי להישען אלא על אביו שבשמיים. אכן לא לחרדים ולא לחילונים יש את כל האור - ועם תגובות כאלו כנראה גם לא יהיה להם. היו שלום אתה המגיב החרדי שאפגוש בשטיבל מחר ואותך המגיבה החילונית שאפגוש באוניברסיטה ביום שני. אבל עדיין תוקיעו אותי ותטילו ביקורת איומה.
אחד שחי 'על הגבול' | 14.06.19
52.
ממש לא הפוסטדוקית החרדית הראשונה בחו"ל
היא נשמעת לי מדהימה ומעוררת השראה אבל אתם עושים עוול להרבה נשים חרדיות אחרות שהעבירו את המשפחה שלהן לחול לצורך פוסטדוקטורט, בעיקר במדעי החיים.. זאת תופעה שצוברת תאוצה כבר כמה שנים. שווה כתבה נוספת..(:
פוסטדוקית חרדית נוספת בחו"ל | 14.06.19
51.
המשך לתגובה הקודמת
אני לא אומר שלולא הבעל מתנגד היא חייבת להקשיב לו, אבל להסתיר מהבעל זה משהו שנוגד את ערכי הנישואין. גם לנישואים של גוי וגויה זה לא מתאים, זה לא שותפות הוגנת בטוח לא מתחשבת במי שדרך הנישאים את מגדירה אותו מס' 1 שלך. יש להיות חילוני, ולי בתור חרדי קשה לראות את זה ומתוך אהבה לאחי החילוני. לא מתוך שנאה חלילה. אבל יש להיות חולני. מה שאומר לעוות כח דבר נורמלי בשם הזכויות שיש לי. למה לא זכותי איוולת אגב חרדית סנטדרטית, גם כאלא שהלכו לאונברסיטה, לא היתה מוכנה להתראיין. וזאת אך ורק מהצניעות שבה.
חדרי גאה  | 14.06.19
49.
נחומי היא הדוגמה הזועקת לאובדן של טריליוני ביליוני תאים אפורים מהמשובחים ביותר המושחתים לריק
בבתי המידרש שם אלפי אלפים שבבעלותם תאים אפורים כאלה מבזבזים את הפוטנציאל הגלום בהם על טחינת עניינים שכבר אי אפשר לטחון אותם מרוב שנתטחנו. זהו פשע איום ש"תורם" החלק החרדי לעולם בו הם חיים. עצוב מאד שזה המצב ומבחינת ההשחתה הרי שהיא רק גוברת-יותר ויותר מצטרפים לבתי המידרש ללא כלום.
יורב | 14.06.19
48.
משפחה מיוחדת
פגשתי את שלומצי אחותה לפני שנה, דמות צבעונית ומיוחדת מאוד. אין ספק שההורים שלהן הם זן שונה מהחרדי הרגיל שאנחנו מכירים או חושבים שמכירים, ואת התוצאות רואים בילדים שכולם רכשו השכלה גבוהה. הפתיחות והסקרנות למה שקורה בעולם החילוני לא גרעה ולו פסיק באמונתם ובחייהם הדתיים. כול הכבוד.
יפעת | 14.06.19
46.
עיוות מוחלט
יש אמנם הרבה דברים בכתבה שנכונים לגבי החרדים, כמו למשל העניין שעני יכול לגור דלת לדלת עם מליארדר. אבל יש גם צד שני, שלילדים שך העניים יש את היכולות להצליח בגלל האחדות והלכידות הזאת, בלי זה לא יהיה שונה מכל שכונת עוני. שוב, מזדהה מאד עם הכאב שבדבר וזה לא פשוט, זה לא אומר שיש לזה פתרון טוב יותר. לגבי הגירושין זה קישקוש מוחלט. אני מגיע מבית מאד מיוחס ובן דוד שהורי התגרשו גר אצלנו חודשים ארוכים, ואף אחד לא חשב להתבייש. בנוסף להרשם מאחורי גבו של הבעל ? פשוט מגעיל
חרדי גאה | 14.06.19
45.
מדהים איך כולם מתגייסים לעזור לה ולפרפר סביבה
מצד אחד אני מעריכה אותה ומבינה שהיא אינטיליגנטית ומוכשרת. מצד שני יש בה משהו יהיר שחושב שהכל מגיע לו. זה כנראה מביא אותה רחוק באופן אישי ומאוד ספציפי אבל היא ממש לא נשמעת ראויה להוביל דעה או מהפכה כלשהי לקירוב לבבות. היא מכונת לימוד וסבבה. שתלמד ותחקור . גם בפרינסטון המעולה- לא כל אחד איננשטיין או דמות מופת ומנהיגות- קחו אותה בפרופורציות.
סטודנטית בניויורק | 14.06.19
44.
ל8
יש אפליות שאינם לגיטימיות. הפרדה מגדרית במקום עבודה/אוניברסיטה שצריך להיות מקצועי - לא לגיטימי כמו שלא מפרידים שחורים ולבנים. כן, יש משיכה בין בנים לבנות אבל מתמודדים. כמו שלא כל אחד שמעצבן אותך אתה הולך ודוקר אותו. האדם הוא לא בהמה והוא יודע להשתלט על רגשותיו ולנהוג בהתאם. מי שלא, יטופל. יש מעט מאד סבלנות בחברה להטרדות מיניות. במקום עבודה כולם יעבדו אם כולם ללא התניות ושיקולים לא מקצועיים של מגדר וגזע. למי שיש בעיה שיתמודד עם פסיכיאטר. לקרוא למשהו שמתנגד לגזענות והפרדה "דת" זה מצחיק
אלון | 14.06.19
43.
לחרדים לא נמאס שמתיחסים אליהם כאל קופים?
מידי פעם מופיע החדשות איה קוף שעושה פעולה יום יומית שכל בן אדם רגיל עושה, למשל עושה את צרכיו בשירותים. וכולם מבסוטים מהקוף הכשרוני. הנה מתרגשים כשחרדית מוציאה תארים אקדמאים, משהו שאלפי חילוניות עושות כמהלך חיים שגרתי כל שנה. לא מעליב את החרדים ההתייחסות אליהם כמו אל קוף שניגב את הישבן אחרי השימוש בשירותים? שכך חושבים על היכולת שלהם?
הילה | 14.06.19
41.
אין פה מלכוד ליברלי
יש פה ציפייה אגואיסטית ובלתי סבירה מצד אוכלוסיה שלא מסוגלת להתגמש מחשבתית בפסיק, שכולם יתאימו את עצמם אליה. יש פה שתי גישות - גישה אחת שדורשת הפרדה מוחלטת בין החברה החילונית לחרדית - במגורים, בלימודים, בעבודה. גישה שניה מאפשרת אינטגרציה, ואינטגרציה אומרת שאחד הצדדים ייאלץ לוותר על חלק מעקרונותיו. את מציעה להמשיך בגישה הראשונה אבל דורשת מאוניברסיטאות, גופים חילוניים במהותם, להתגמש לקראתך (למעשה הגישה השניה). ואני שואלת, למה? למה שימשיכו רק להתגמש כלפיכם בעוד אתם ממשיכים להתעקש שלא להתגמש בפסיק?
תגובה ל8 | 14.06.19
40.
כל מילה
לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר. צריך להמשיך להוקיע ולשלול מהיסוד כל ניסיון מתן לגיטימציה להפרדה מגדרית. העובדה שאנחנו בכלל מנהלים דיון על דברים כאלה רק מעידה על רמת הרגרסיה שאנחנו מצויים בה כחברה שפעם הייתה חילונית לחלוטין. לא פלא שההתקדמות המטאורית שעשינו כמדינה בשנותינו הראשונות נפסקה מזמן.
לתגובה 14 | 14.06.19
39.
כל הכבוד
לא מובן מאליו ובאמת כל הכבוד שמחינוך כזה הגיעה לאן שהגיעה. לעניין ההפרדה בלימודים, אמנם אני מסכימה שהשכלה לחרדים היא אינטרס לאומי, אבל לא על חשבון מתן לגיטימציה ללימודים מופרדים לנשים וגברים. זה מייצר נורמות פסולות שיהיה אח"כ קשה מאוד להיפטר מהן. איפה עובר הגבול? לגיטימי יהיה גם לייצר הפרדה במקומות עבודה אם ידרשו? מפחיד לחשוב מה יקרה כשתינתן לגיטימציה לאורח חיים ונורמות התנהגות פסולות מוסרית (ולא, זו לא שאלה של השקפה. זה פסול מהיסוד.)
קודם כל | 14.06.19
38.
ממש לא דוגמא לחרדים
הגברת הנכבדת היא בת להורים גרושים בחברה החרדית, נשואה לחוזר בתשובה, כך שהיא לא מהזרם המרכזי בציבור החרדי. היא נחשבת שם פחות מן הכלל המצוי, בגלל המצב המשפחתי של הוריה, מעבר לכך שבן זוגה גדל בחברה פתוחה(דתי לאומי), כך שבמידה והייתה בעלת רקע אחר אזי לא הייתה יכולה לעשות זאת.
איתמר  | 14.06.19
36.
העוול החרדי
היא מוכיחה את העוול שעושה החברה החרדית לבניה, על ידי סגירתם בגטו, בידולם מהמדע וההשכלה וריחוקם מהעולם. נומי ואחרים הוכיחו כי ניתן להיות אדם משכיל, ולקיים מצוות קלות כחמורות. אין בין השכלה לחילון דבר. ומי שאינו חזק באמונתו, שוב לא יועילו חומות וגדרות מהפיכתו לאדם שאינו מחייב למצוות.
חיים | 14.06.19
35.
האורתודוקסיה היהודית צריכה לאמץ
את הגישה החברתית וההתנהגות הכלכלית של כמרים באורתודוקסיה היוונית נוצרית אורתודוקסית. אצל היוונים, מי שרוצה להיות כומר, צריך ראשית שתהיה לו עבודה עם פרנסה בצידה, הוא צריך לקבל את הסכמתה של אישתו ואז הוא יכול להיות כומר בהתנדבות...... ולשרת את הקהלה שלו בהתנדבות ואסור לו לקחת כסף מהקהילה.
יש ממי לילמוד | 14.06.19
33.
החרדים בארץ לא מוכנים להסתפק במועט אולקחת אחריות ע
או לקחת אחריות על הבחירה האידאולוגית שלהם. זו הסיבה שהם לוקחים כל כך הרבה כסף מהמדינה. אם היו באמת מאמינים בצדקת דרכם, היו משלמים את מחיר העוני ואז גם היו מעריכים אותם.. אבל הכל צביעות ושקר בחברה הזו..אם היו יכולים, העניים היו קונים אלף יהלומים לנשים שלהם..
שקר | 14.06.19
29.
הפרדה בלימודים אקדמיים
באנחנו צריכים לשאול את עצמנו כחברה (חילונית) מה המטרה שלנו? אם המטרה היא שילוב הדרך היחידה היא מתוך כבוד הדדי. הפרדה בלימודים אקדמיים מגיעה מהמקום הזה, בחור או בחורה צעירים מהמגזר החרדי לא ילכו ללמוד תואר ראשון בכיתה מעורבת. הפער בשבילם לעומת החיים שהכירו גדול מידיי, קשה מידיי ולא בר ביצוע בשלב הזה. אם חשוב לנו כחברה שצעירים חרדים ישתלבו ירכשו השכלה ויהפכו לחלק משוק העבודה הדרך היחידה לעשות את זה היא בלימודים מופרדים, ולפתוח להם את הדלת שדרכה ישתלבו בשוק העבודה ומשם בחברה בכלל תוך כיבוד הזהות ש
לי | 14.06.19
25.
האם מדינה שכל תושביה חרדים סטייל משפחת יפה זה משהו שיכול להתקיים בעולם?
התשובה ברורה, לא תתקיים שעה אחת! ומפה באה הלקונה של כל התמונה שהכתבה מציגה. זה אורח חיים שיכול להתקיים רק בכיסי אוכלוסיה קטנים וכאשר יש מישהו (אוכלוסיה אחרת) שעושה את שאר העבודה (שלפעמים מלוכלכת) עבורם.
פינקופץ | 14.06.19
21.
אכולי קינאה שמעוורת אותכם
זה מדהים לעבור על כל התגובות של הציבור כאן ואין איפה פירגון זה ממש מבחיל. בלי שום קשר לדת או למגזר מדובר באישה שעשתה כיורת דרך ארוכה והיא מצליחה מאוד ודווקה במגזר שלה היא ניקראת פורצת דרך .. ויש עוד הרבה מאוד כמותה ויותר במגזר החרדי מוצלחות מאוד שלא עושים עליהם כתבות .. אז לא יזיק קצת פירגון או פשוט לא להגיב .. התגובות כאן הם בזיון לנו לחברה המופלת שלנו ו מחרחרת ריב .. בושה
אחד העם  | 14.06.19
17.
עוד כתבה שזורה חול בעיניים
אין מקום לשיטה החרדית במדינה שמחפשת שגשוג וקידמה. כפי שאומרת הגברת מהכתבה, השיטה החרדית היא לחיות בעוני ובבטלה מתוך בחירה, ולכן אין ברירה אלא להפנים שיש משחק סכום אפס - בין קדמה לבין השיטה החרדית. הגברת מהכתבה מייצגת אך ורק את עצמה והיא מקרה בודד וספציפי מאוד. אין להסיק ממנה דבר על חרדים. כפי שמראה לנו המציאות היום יומית בישראל, השיטה החרדית על שלל השלכותיה היא צרה צרורה וי לכן יש לעשות הכול כדי לעקור את האידיאולוגיה ההרסנית הזו מחיינו אל תתנו לכתבה הזו לבלבל אתכם.
יוסף  | 14.06.19
15.
ל8 --- למה כל הזמן אנחנו צריכים להכיל אותכם? יש לי חדשות מדהימות בשבילך - האחריות
על ההתפתחות של האדם היא קודם כל שלו, ולא של אף אחד אחר. אם את מעדיפה לוותר על מחקר וחשיבה בגלל שיש שם חו"ח גברים זה בעיה שלך בלבד. יש הרבה אנשים ונשים טובים וטובות שישמחו לתפוס את המקום שאת **אולי** הית מצליחה לתפוס וימלאו אותו לא פחות טוב ממך, וכניראה יותר טוב כי הם לא יחרימו מראש שיחות עם חוקרים ממגזרים שלמים באוכלוסיה.
אחריות אישית  | 14.06.19
14.
זה פשוט: אין אלוהים. החברה החילונית מגוונת ויש גם אנשים שבוחרים להסתפק במועט
ולחיות בפשוטות ועושים את זה בלי ליפול לנטל על אחרים, ואף אחד לא חייב לעשות מאמצים בשביל שאנשים שסרבו ללמוד ליבה יואילו להשתלב באוניברסיטיה. בפרינסטון היא לא מעיזה לדרוש הפרדה, אבל בישראל אני צריך לשלם ולהדיר נשים בשביל שאח שלה ישלים 12 שנות לימוד בדיעבד על חשבוני ועוד יתנה את זה בהדרת נשים.
האדם המציא את אלוהים | 14.06.19
11.
קודם כל יש אלוקים בשמים
צריך לדעת מה השם שואל ממך, עבודת השם היא כל החיים, בדרך המסורה לנו מאבותינו עד מעמד הר סיני. אפשר לשרוד בכל מצב ולהישאר עובד אלוקים. אבל צריך ללכת למקומות שם אפשר להצליח ולא ללכת למקומות שם אפשר להיכשל אולם כל אחד לפי טבעו - שם עבודתו, ושם הצלחתו, ושם חייב לדעת כי השם הוא האלוקים אין עוד מלבדו. אבל לעבוד על יהלומים מזויפים ,שלבסוף אין להם ערך בעולם שכולו טוב, פשוט חבל על הזמן! ולא צריך להסתנוור מן הברק החיצוני אשר מונח בכתבה.
יודעי חן | 14.06.19
8.
תגובה ל4 מיהו ליברל?
לגבי ההפרדה המגדרית שצפה ועולה וככל הנראה תמשיך לעלות. ההפרדה היא אבן דרך מהותית בתרבות ובערכים החרדיים. כחרדית שהגיע מעולם שמרני ו'סגור' ציפיתי מהאקדמיה 'הליברלית' לפתיחות והכלה, לפחות כמו שאני מכילה אותה אבל גיליתי דת נוקשה ופנאטיות איומה אני מכנה את זה המילכוד הליברלי- נקבל אותך רק אם תהיה כמונו, נכיל אותך בתנאים שלנו. ואני אישה, חרדית, פמיניסטית עם MA בתואר יוקרתי מאוד. ויש לי חברות מוכשרות שהמחקר הפסיד אותן כי הן לא ילכו למקום מעורב- זה לא פמיניזם - זה שוביניזם
המילכוד הליברלי | 13.06.19
7.
שתי הערות: האחת לגבי ההפרדה. גם הדוקטור המבריקה
עשתה את רוב, אם לא כל לימודיה במעורב. בוודאי את הפוסט. וגם חיה את זה בשלום. כמעסיק בעבר בהייטק עבדתי גם עם חרדים, אבל לא הייתי לוקח מישהו שהיה דורש הפרדה. ולמר שהרבני שהועס (?) על שהתקבלה ישירות לתואר שני, יש עניין של שקילות לימודים. למדת, צברת ידע, אפשר ונכון להתחשב בכך. ראה למשל את האוניברסיטה הפתוחה שאינה דורשת בגרות. תהיה בוגר ותראה יכולת לימוד.
גבי | 13.06.19
5.
כחרדי: עם הכבוד לה, היא לא לומדת מדעים מדויקים. מה שיתאפשר רק עם לימודי השלמה מיוחדים
רוב הצמיחה מגיעה ממדעים מדויקים. אי אפשר להפנות את כל החרדים שיגיעו לאקדמיה למדעי הרוח והחברה, שברובם לא דורשים ידע קודם כמו המדעים המדויקים. שילוב חרדים במדעים הללו יכול להתאפשר רק עם כיתות הכנה ושילוב מיוחדות, ומנסיון של חברים, גם אחר כך קשה מאוד להשלים את הפערים
מישהו | 13.06.19
4.
מרשים.
אשה מיוחדת במינה, חכמה ומבריקה. אבל אני התאהבתי בעיקר באבא שלה. כל ילד זקוק לבוגר אחד שיאמין בו, וכמה טוב כשהמבוגר הזה הוא אבא שלך. דבר אחד בכל זאת הרגיז אותי וזה קידום הרעיון ללימודים נפרדים לגברים ולנשים. מי שרוצה ללמוד מוזמן להתאים את עצמו למצב, או לבנות לעצמו, על חשבונו, אפשרויות לימוד אחרות לעצמו. אין לקבל מצב של לימוד בהפרדה. אני בטוחה שאחיה של נחמי עובד עם נשים זרות, עורך קניות בחנויות בהן מסתובבות גם נשים, ועוד. לא ניתן להעלים נשים מהמרחב הציבורי. תפנימו את זה.
אלוהימא | 13.06.19
3.
נחומי מקסימה כחרדית אקדמאית הזדהיתי ממש
מדהים משהו בדברים כאן מאוד נקי לא משוחד ואפילו מקצועי וענייני. אהבתי את הגישה שלה ללחום אבל בשקט, לפעול אבל בלי פרובוקציה לנסות ליצור הצטרפות של החברה לתהליך יעיל מקדם ולא פטרוני ומחלן. כל כך נכון שהמעבר לאקדמיה הוא מצריך הרבה משאבים נפשיים לא רק כסף... הלעבור את גבולות בני ברק ולרצות לשמור אותם בכל מקום. הרבה פעמים אני חושבת לעצמי לחברה בכיתה אין את ההתמודדות והדיסוננס הנפשי שיש לי כשאני יושבת באוניברסיטה. נחומי תודה שדיברת בשבילי גם. לא עם הכל אני מסכימה מורכב לי שלא שיתפת את בעלך בהחל.
ב. ש | 13.06.19
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת