אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: ירידה של 5% ברכישת דירות בינואר; צניחה במספר העסקאות של המשקיעים צילום: דוד הכהן

האוצר: ירידה של 5% ברכישת דירות בינואר; צניחה במספר העסקאות של המשקיעים

הירידה בינואר היא בהשוואה לדצמבר, אך בהשוואה לחודש המקביל אשתקד מדובר בעלייה של 3%; רכישת דירות חדשות צנחה ב-18%; רכישת דירות בידי משקיעים ירדה ב-17% ובמקביל נרשם גידול של 25% במכירת דירות ע"י משקיעים לעומת החודש שקדם לו

12.03.2017, 10:00 | אביב גוטר

ירידה של 5% נרשמה ברכישת דירות בחודש ינואר ומספרן עמד על 9,700, כך נכתב בסקירת הכלכלן הראשי של האוצר יואל נווה, המתפרסמת היום (א'). עם זאת, בהשוואה לחודש המקביל אשתקד מדובר בעלייה של 3%. במקביל הדו"ח מציין כי נרשמה צניחה במספר העסקאות שביצעו המשקיעים בשוק הנדל"ן.

קראו עוד בכלכליסט

הירידה בכמות העסקאות הכוללת בשוק הדיור בולטת בעיקר בקרב דירות חדשות שהסתכמה ב-2,200 אלף דירות, ירידה של 18% בהשוואה לחודש הקודם.

על פי הכלכלן, בפילוח גיאוגרפי ניתן ללמוד כי באזורים בהם ישנם פרויקטים של מחיר למשתכן נרשמו ירידות חדות במספר העסקאות. ככל הנראה בעקבות ההמתנה לקבלת היתר בנייה או קושי במכירת הדירות לזכאים. עם זאת, יש להדגיש כי הירידה במכירות מקיפה את כל האזורים ואת כל הסגמנטים של השוק, בכלל זה המשקיעים ומשפרי הדיור.

משה כחלון מניח אבן הפינה לפרויקט מחיר למשתכן בלוד. משאל: ראש עיריית לוד יאיר רביב, צילום: דוברות עיריית לוד משה כחלון מניח אבן הפינה לפרויקט מחיר למשתכן בלוד. משאל: ראש עיריית לוד יאיר רביב | צילום: דוברות עיריית לוד משה כחלון מניח אבן הפינה לפרויקט מחיר למשתכן בלוד. משאל: ראש עיריית לוד יאיר רביב, צילום: דוברות עיריית לוד

המשקיעים יוצאים משוק הדיור

משקל המשקיעים בסך העסקאות בחודש ינואר שמר על רמתו הנמוכה חודש נוסף ועמד על קצת פחות מ-17%. סך הדירות שרכשו המשקיעים בחודש זה עמד על 1,600 דירות, ירידה של 2% בהשוואה לחודש הקודם וירידה חדה בשיעור של 18% בהשוואה לינואר אשתקד.

מניתוח הממצאים שביצע הכלכלן עולה כי החלק העיקרי של הירידה ברכישות המשקיעים בחודש ינואר בפרט, ומאז הרבעון האחרון בכלל, מתרכז בעיקר בפלח השוק של הדירות החדשות - ירידה של 18% בהשוואה לחודש הקודם וירידה של 30% בהשוואה לינואר 2016. הכלכלן מצביע כי ייתכן ולמס ריבוי נכסים (מס דירה שלישית) יש

השפעה על התנהגות המשקיעים.

עוד עולה כי המשקיעים רשמו גידול של 25% במספר המכירות, זאת בהשוואה לחודש שעבר, והגיעו לרמה של 3,000 דירות, כאשר רק ביוני 2015 נרשמה רמה גבוהה יותר של מכירות משקיעים, זאת על רקע הכבדת מס הרכישה על משקיעים.

על פי הכלכלן, הגידול במכירות המשקיעים בחודש ינואר במקביל לקיפאון ברכישות המשקיעים הביאו להעמקת הירידה ברכישות נטו של משקיעים. בכך מתעצמת המגמה הנצפית מאז הרבעון השני של 2016 של ירידה במלאי הדירות המוחזקות על ידי משקיעים.

עבור אלו שזוהי דירתם הראשונה נרשמה ירידה של 6% במספר העסקאות בהשוואה לחודש שעבר. מתוכם נרשמה ירידה חדה של 22% ברכישת דירות חדשות המוסברת במידה רבה בהמתנת הזוגות הצעירים למכרזי מחיר למשתכן, כאשר היא נרשמת על רקע העובדה שבחודש ינואר לא היו מכירות משמעותיות במסגרת תכנית זו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות