אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סורוס בדאבוס: "ימיהן של גוגל ופייסבוק ספורים" צילום: איי פי

סורוס בדאבוס: "ימיהן של גוגל ופייסבוק ספורים"

המיליארדר אמר בפורום הכלכלי העולמי: "הפיתוי העומד בפני חברות כאלה לשתף פעולה עם משטרים טוטליטריים כמו סין על מנת לזכות בגישה לשווקים אלו עלול ליצור רשת שליטה טוטליטרית שכמותה אפילו אלדוס האקסלי או ג'ורג' אורוול לא יכלו לדמיין". על טראמפ אמר: " הוא מוביל את ארה"ב למלחמה גרעינית"

26.01.2018, 11:38 | שירות כלכליסט

המיליארדר ג'ורג' סורוס ניצל את הבמה בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שוויץ, כדי למתוח ביקורת חריפה על ענקיות הטכנולוגיה גוגל ופייסבוק וגם על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לדבריו "זהו רק עניין של זמן עד שהשליטה הגלובלית של מונופולי ה-IT מארה"ב תישבר - דאבוס הוא מקום טוב להכריז שימיהן של חברות כאלו ספורים". על טראמפ אמר, כי "הוא מוביל את ארה"ב אל עבר מלחמה גרעינית". כך מדווחת CNBC.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, חברות הטכנולוגיה הן "סכנה" והן "מונופולים הולכים ומתחזקים", העומדים בפני הפיתוי "לסכן עצמן" רק בשביל לחדור לשוק הסיני, שם נאסר עליהן לפעול. "בעוד פייסבוק וגוגל צמחו למונופולים שרק הולכים ומתחזקים, הן הופכות למכשול לחדשנות והן הולידו מגוון בעיות שרק עכשיו אנו מודעים אליהן".

עוד אמר סורוס: "הן טוענות (פייסבוק וגוגל) שהן בסך הכול מפיצות מידע, אבל העובדה שיש להן סטטוס של כמעט מונופול הופכת אותן לחברות שירותים ציבוריים - ועל כן עליהן להיות נתונות לרגולציה מחמירה יותר במטרה להגן על התחרותיות, החדשנות ועל גישה אוניברסלית הוגנת ופתוחה".

סורוס. ביקורת חריפה על ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות, צילום: איי פי סורוס. ביקורת חריפה על ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות | צילום: איי פי סורוס. ביקורת חריפה על ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות, צילום: איי פי

לדברי סורוס, הפיתוי העומד בפני חברות כאלה לשתף פעולה עם משטרים טוטליטריים כמו סין על מנת לזכות בגישה לשווקים אלו "עלול ליצור רשת שליטה טוטליטרית שכמותה אפילו אלדוס האקסלי (מחבר הספר "עולם חדש מופלא") או ג'ורג' אורוול (מחבר הספר "1984") לא יכלו לדמיין".

לאחרונה מתמודדת פייסבוק עם מתקפה מצד שמות גדולים וגם מצד עובדים לשעבר, נוכח ניסיונותיה לבלום דברי שטנה והשפעות זרות ברשת החברתית שלה. מנכ"ל סיילספורס מארק בנויף, מתח ביקורת על פייסבוק במפגש של האליטה הגלובלית הכלכלית, שם קרא לרגולציה של פייסבוק, בדומה לרגולציה על חברות הטבק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

38 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

36.
ימיהם אכן ספורים לדעתי
ברגע שהמידע שאנו מעלים ויוצרים שייך לנו תמיד ואפשר לעבור לחברה אתר אחר עם המידע אז הם כבר לא מונפול. הם עדיין יהיו המרוויחים הגדולים אבל לא מונפול. לדוגמה: כל ההמלצות והמקומות ששמרתי בגוגלמפס צריך להיות שייך גם לי ואם אני אעבור לחברת מפות אחרת אני אקח איתי את המידע ששמרתי על עצמי ויעלה אותו שם. כמו שמתניידים עם טלפון. ההמלצות שנעליתי הם צריכים להיות גם שלי ואני אוכל למכור אותם לחברות אחרות. כנל רשתות חברתיות. הקונגרס בנוי מזקנים שלא מבינים זאת עדיין אבל בעתיד זה יהיה ברור מאליו דברים כאלה לדעתי. ועוד משהו, לגבי עולם ישן וחדש. ביטקוין לא ייצג את העולם החדש, הוא יהיה היסטוריה עד אז
גב  |  02.02.18
לכל התגובות