אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעה: להרחיב סמכויות הפיקוח של רגולטורים באיחוד האירופי על בנקים צילום: בלומברג

הצעה: להרחיב סמכויות הפיקוח של רגולטורים באיחוד האירופי על בנקים

הלאמת שלושה בנקים ארופיים השבוע הביאה להאצת הליך החקיקה, שיסייע לרגולטורים לאתר בנקים שנקלעו לקשיים באמצעות פיקוח הדוק יותר על התנהלותם

30.09.2008, 15:08 | בלומברג

רגולטורים במדינות האיחוד האירופי יקבלו סמכות נרחבת לפקח על פעילותם של בנקים אירופיים מעבר לגבול - כך עולה מהצעת חקיקה שוהגשה למוסדות האיחוד ההאירופי. עיקריה של הצעת החוק, אשר גובשה עוד בטרם פרוץ המשבר הנוכחי בוול-סטריט ובשווקים הגלובאליים, מיועדים לסייע לרגולטורים לאתר מבעוד מועד בנקים אשר נקלעו לקשיים באמצעות פיקוח הדוק יותר על התנהלותם.

בנוסף, יקבלו רגולטורים במדינה בה נמצא מטה הבנק סמכות להציב דרישות הלימות הון לחברות בנות של בנקים אלו הפועלת במדינות אחרות ברחבי האיחוד. כיום נתונה סמכות הפיקוח על חברות בנות בינלאומיות לרשויות המדינה בה פועלת החברה. הלאמתם בתחילת השבוע של שלושה מוסדות פיננסים אירופיים -בראדפורד אנד בינגלי הבריטי, פורטיס הצרפתי-בלגי והיפו הגרמני - היא שהביאה להאצה בהליך החקיקה.

"הגיוני להכפיף את פעילותו הכוללת של כל מוסד בנקאי לרגולטור יחיד ולדרישות הלימות הון אחידות" אמר לבלומברג דיוויד גרין, בכיר לשעבר בראשות השירותים הפיננסיים של ממשלת בריטניה. "הדבר תלוי ביכולת לאזן בין הצורך בקבלת החלטות קוהרנטית מחד, לאינטרסים של הרגולטורים ובעלי האחזקות מעבר לים מנגד".

פרטיה המלאים של התוכנית יוצגו ב-1 באוקטובר על-ידי נציב האיחוד האירופי הממונה על שרותים פיננסיים, צ'ארלי מקריווי. "תקופה ארוכה אנו מנסים לגבש פיקוח כלל אירופי על מוסדות פיננסיים בעלי פעילות בינלאומית נרחבת ברחבי האיחוד" אמר מקריווי בראיון לתקשורת האירית. "קיים קושי מיוחד בהשגת הסכמתן של מדינות לוותר על סמכות הפיקוח הרגולטורי בתחומן".

התוכנית עשויה, עם זאת, לזכות להתנגדות מקרב חברות האיחוד הקטנות ממזרח אירופה כגון ליטא, לטביה ואסטוניה, בהן מחזיקים בנקים גדולים ממערב אירופה בנתח גדול משוק הבנקאות המקומי. בטרם יושלם תהליך החקיקה, על התוכנית לקבל את אישורו של הפרלמנט האירופי ושל ממשלות 27 החברות. על-פי הערכות ייכנס החוק לתוקפו, במידה ולא ייתקל בהתנגדות, לכל המוקדם ב-2011.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות