אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הספאם: מה מותר ומה אסור צילום: shutterstock

חוק הספאם: מה מותר ומה אסור

התיקון לחוק התקשורת - "חוק הספאם" - ייכנס לתוקף ביום שני. מי שיקבל הודעות פרסומיות ללא הסכמתו יוכל לקבל פיצוי של 1,000 שקל על כל הודעה

27.11.2008, 15:15 | דורה קישינבסקי
ביום שני הקרוב ייכנס לתוקפו "חוק הספאם" – התיקון לחוק התקשורת שמטרתו להילחם במגיפת דואר הזבל הפרסומי באימייל וב-SMS. החוק החדש אוסר על שליחת הודעות פרסומיות ללא רשות מפורשת בכתב מהנמען. אדם שמקבל הודעות כאלה, יכול לתבוע את השולח ולקבל פיצוי של עד 1000 שקלים עבור כל אימייל או SMS שקיבל.

תגובה הולמת הספאם לסל וחסל החוק החדש מחייב ספאמרים לקבל רשות לשלוח דוא"ל. הבה ונתעלם מתחנוניהם דורה קישינבסקי, 2 תגובותלכתבה המלאה
החוק החדש, שהתקבל במאי בעקבות מאמצים של שר התקשורת, אריאל אטיאס, מציין כללים ברורים של מותר ואסור בבניית רשימת דיוור שיווקית. רוב העסקים לא יוכלו להמשיך לשלוח הודעות לרשימת הלקוחות הקיימת שלהם, אלא יצטרכו לפנות לכל האנשים המופיעים ברשימה ולבקש מהם אישור לשליחת דברי פרסומת נוספים. החוק מתיר לעסקים לבצע פניה כזו באופן חד פעמי לכל לקוח. אם הלקוח מסר אישור לשלוח לו פרסומות כאשר רכש מהעסק מוצר כלשהו, החוק מציין שהפרסומת שנשלחת לאחר מכן צריכה להתייחס "למוצר או לשירות מסוג דומה" לזה שנרכש.

פרצה אחרת שהתיקון החדש מנסה לסגור היא ההפרדה בין העסק המפרסם לבין מי ששולח את ההודעות בפועל. בעבר, מפרסמים בדואר זבל התחמקו לפעמים מאחריות בטענה שהדואר נשלח ללא ידיעתם על ידי החברה שמבצעת עבורם פעילויות שיווק. החוק החדש מטיל את האחריות בכל מקרה על הנהלת העסק שנהנה מהספאם.

כל פרסומת שנשלחת באימייל או ב-SMS צריכה לכלול את פרטי המפרסם ולהסביר לנמען איך הוא יכול להסיר עצמו מרשימת הדיוור. לגבי אימייל, החוק מציין שכותרת ההודעה צריכה לכלול את המילה "פרסומת".

החוק מאפשר למקבלי הספאם לתבוע פיצוי של עד 1000 שקלים ללא הוכחת נזק. מי שמוכן לנסות להוכיח שדואר הזבל שקיבל גרם לו נזק כלשהו, יוכל עדיין לתבוע סכום פיצוי גבוה יותר, כפי שהיה אפשרי גם בעבר.

הכינוי "חוק הספאם" מטעה, מכיוון שהתיקון לחוק לא מקיף את מגוון ההודעות שמכונות לפעמים "ספאם" או "דואר זבל". הוא לא מתייחס להודעות שאין להן מטרה פרסומית, וגם לא תקף לגבי ספאם שנשלח מחו"ל. לכן התיקון צפוי להקטין רק בשיעור קטן מאוד את כמות הספאם בתיבות האימייל הישראליות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
שאלה בנושא חוק הספאם
מבקשת לברר אני מנהלת שיווק ולאחרונה שלחתי מייל לרשימת תפוצה שקיבלתי במתנה כמובן שציינתי שמי שלא מתאים לו לקבל ממני דואר שישלח מייל עם "הסר" והכל היה בסדר מלבד מישהו שהתחיל להתקיף אותי במיילים שהוא לא נתן לי את הכתובת שלו ולכן עכשיו הוא יפנה לבית משפט ויקבל ממני כסף אלא אם כן אני רוצה לפצות אותו כספית בעצמי, בסדנא שעברתי לפני שנה אמר לנו המרצה שמותר לשלוח מייל פרסומי פעם אחת בלבד ואם מבקשים להסיר חובה להסיר הלקוח וכך אני עושה אולם הלקוח הזה כל יום שולח מספר מיילים מאיימים ורציתי לדעת האם הוא יכול לתבוע אותי ומה אוכל לעשות בנושא?
לימור  |  01.08.17
21.
ואם קיבלתי דואר זבל? איך אני מתלונן? זו שאלת השאלות....
הכל הבנתי,חוץ ממה לעשות שאני כן ממשיך לקבל פרסומות לדואר שלי, למרות שהן מופנות לדואר זבל,כי הכתובת לא נמצאת במאגר הכתובות שלי. ו-די!!! נמאס כבר שכל המפרסמים נדחפים לי לכל מקום.גם לטלפון,גם בדואר ישראל וגם לאינטרנט. למי שיש תשובה, אשמח לקבל.
נתן דוידוביץ , צפון  |  21.01.09
לכל התגובות