אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי - סקר: צפויה ירידה של 10% בהיקף פעילות שוק הדיור בספטמבר צילום: עמית שעל

בלעדי - סקר: צפויה ירידה של 10% בהיקף פעילות שוק הדיור בספטמבר

הביקוש לדירות אמור לרדת והמשקיעים מתחילים לסגת, כך קובע סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה. בין הסיבות: העלאת הריבית, ירידה של 25% בחלקם של רוכשי דירות להשקעה וירידה של 15% בחלקם של רוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור

02.09.2009, 08:09 | אורי חודי

רוב הציבור בישראל מעריך ששוק הדיור בארץ צועד לקראת מיתון, אחרי כמה חודשי שיא של רכישת דירות. כך עולה מסקר רחב היקף של מכון גיאוקרטוגרפיה בראשותה של ד"ר רינה דגני, המגלה כי חלק לא קטן מהציבור מעריך שהנתונים שהשפיעו על האצת השוק - הריביות הנמוכות על המשכנתאות בישראל לצד התחלות הבנייה המועטות - יהיו דווקא אלה שיביאו לשינוי מגמה של ממש בו.

דר" רינה דגני, צילום: עמית שעל דר" רינה דגני | צילום: עמית שעל דר" רינה דגני, צילום: עמית שעל

לפי נתוני הסקר החדש שהגיעו ל"כלכליסט", עליית הריבית תשפיע ככל הנראה בעיקר על מי שמתכוונים לרכוש דירות לצורכי השקעה, דבר שעתיד לגרום לכשליש מהם לעכב החלטות רכישה. לפי הנתונים, עליית הריבית עתידה להשפיע גם על החלטותיהם של כ־15% מרוכשי דירה ראשונה או משפרי דיור.

בעקבות המשבר הכלכלי הגיעו מכירות הדירות בחודשים מאי ויוני לשיא. הריבית הנמוכה שכנעה אנשים שזה הזמן לקנות, והדיווחים על ירידה בהתחלות בנייה רק דרבנו יותר את הרוכשים. לעומת זאת, לפי נתוני הלמ"ס ומשרד הבינוי והשיכון התאפיין חודש יולי בירידה ברכישת הדירות, ובגיאוקרטוגרפיה צופים המשך במגמת הבלימה. נוסף על כך, דגני צופה כי פלח השוק של המשקיעים, שנכנס בסערה לשוק בחודשים האחרונים, עומד להצטמצם בשיעור ניכר.

בשבוע שעבר בחר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר להיות הראשון בעולם שמעלה את הריבית בבנק המרכזי, וציבור הרוכשים מגיב בהתאם. "כרבע מכלל נוטלי המשכנתאות או ההלוואות לרכישת דירה הושפעו מאוד מהריבית הנמוכה על המשכנתאות", אומרת דגני, "אבל הריבית שעלתה תשפיע מיידית על לקיחת המשכנתאות. לפי הנתונים, כ־20% מהשוקלים לרכוש דירה יעכבו את החלטתם בשל עליית הריבית, וכ־12% יזרזו את לקיחת המשכנתה, מחשש שהריבית תוסיף לעלות. בסך הכל יפחת שיעור הקונים בכ־8%".

הערכה שגויה

"סכום החזר המשכנתה היום הוא כ־4,000 שקל בממוצע", אומרת דגני, "ומי שרכש דירה לצורכי השקעה משלם החזרים חודשיים אף גבוהים יותר מהאחרים. לוקחי המשכנתה מעריכים שסכום ההחזר שלהם יעלה כל חודש בעוד כ־550 שקל, ופירוש הדבר הוא שהציבור, שאינו מומחה בפיננסים, מעריך שתוספת העלות תהיה של כ־13% - שיעור עלייה הגבוה בהרבה מהעלייה הצפויה בפועל בעתיד הקרוב. כלומר הציבור מפחד יותר מאשר המציאות מחייבת".

התוספת הצפויה להחזר המשכנתה בעקבות העלאת הריבית היא כ־145 שקל לחודש בממוצע.

"בחודש הקרוב צפויה ירידה של כ־10% ואף יותר בביקושים לעומת החודשים האחרונים", צופה דגני, "כלומר, צפויות כ־6,700 עסקאות רכישה לעומת 7,800 עסקאות בממוצע בכל אחד מהחודשים האחרונים".

יריד דירות, צילום: עמית שעל יריד דירות | צילום: עמית שעל יריד דירות, צילום: עמית שעל

לפי הניתוח שביצעה דגני, הירידה בביקוש לדירות בספטמבר תהיה בשל כמה סיבות, בהן תחילת שנת הלימודים, חשש מעליית הריבית, הבורסה שמתחילה לעלות והמובטלים שטרם חזרו לשוק העבודה. "מי שימשיכו לבלוט בשוק הן קבוצות רכישה, שעדיין מציעות מחירים נמוכים מהשוק או כך, לפחות, הדעה הרווחת עליהם", מעריכה דגני.

שינוי בהרכב הרוכשים

בסקר שערכה בדקה דגני כיצד יתפלגו הביקושים בספטמבר והעלתה כי בחודש הקרוב צפויה ירידה במספר הרוכשים לצורכי השקעה. "חלקם בשוק עלול להתכווץ מ־35%–40% בחודשים האחרונים לפחות מ־30% בחודש הקרוב", היא אומרת. פילוג הביקושים עתיד לעמוד על כ־37% שירכשו לעצמם דירת מגורים ראשונה, כ־35% שירכשו לעצמם דירה לשיפור הדיור הקיים, וכ־28% רוכשים לצורכי השקעה, שבהם נכללים גם הורים הרוכשים דירה לילדיהם. "חלק גדול מהדירות לצורכי השקעה מכוונות בעתיד לבן או לבת, גם אם היום עדיין אין להם כוונות נישואים", מסבירה דגני ומוסיפה כי כ־80% מהנכסים שיירכשו לצורכי השקעה יהיו נכסים להשכרה, ובכך הם עתידים להגדיל את נפח ההיצעים בשוק השכירויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

83 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

80.
הסיבה שהמחירים לא יירדו
זה פשוט - הציבור מתחלק לשני חלקים - אלה שיש להם (כסף ומוח) ואלה שאין. אלה שיש להם קונים בזול ומוחרים רק ביוקר כי יש להם אורך נשימה והמשכנתא לא לוחצת. אלה שאין להם - מפסידים בשני המקרים : 1. מחקים לירידות ומפסידים את העליות 2. קונים יקר, נחנקים מהמימון ומורים בזול ובלחץ זה, דרך אגב, קורה גם באפיקי השקעה אחרים. מעניין שרוב המגיבים שייכים בבירור ל"אלה שאין להם" - בדומה לחיים אמיתיים
משקיע  |  03.09.09
לכל התגובות