אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'גלינג פיננסי - גרסת השניידמנים

ג'גלינג פיננסי - גרסת השניידמנים

הגיע הזמן שבעלי מניות המיעוט יפסיקו להיכנע להערכות שווי מפולפלות שפועלות רק לטובת בעלי השליטה

08.09.2009, 09:10 | גולן פרידנפלד

ג'גלינג פיננסי - זו הדרך הטובה ביותר לתאר את עסקת בעלי העניין שמהנדסים בני משפחת שניידמן בקבוצת צור שמיר. מצד אחד, מוכרים נכס ומקבלים מזומן; מצד שני, נשארים עם הנכס. איך? פשוט מאוד. חברה אחת, שעד ליוני 2010 צריכה להחזיר יותר מ־320 מיליון שקל לבעלי איגרות החוב ולמערכת הבנקאית, מוכרת לחברה־נכדה שלה נכס תמורת 300 מיליון שקל, מקבלת את התשלום במזומן ומשלמת באמצעותו את החובות לנושים השונים. לכאורה, התוצאה מושלמת: החובות שולמו והחברה נשארה עם הנכס. אך, כמו תמיד, היכן שמישהו אחד מרוויח מישהו אחר מפסיד.

 

מעבירים מיד ליד

צור שמיר, חברת האחזקות של משפחת שניידמן, מחזיקה בכ־62% מחברת הנדל"ן אדגר. לפי העסקה, צור שמיר אמורה למכור 50% מאדגר לחברה־הנכדה ישיר איי.די.אייתמורת סכום מפולפל של 300 מיליון שקל. הסכום משקף לאדגר שווי של 600 מיליון שקל - הגבוה בכ־35% משווי השוק של החברה. אלא שלישיר איי.די.איי אין את הסכום הזה בקופתה, ולכן היא תבצע הנפקת זכויות. כך, למעשה, מי שיישא בעלות האמיתית של העברת הנכס מיד ליד בתוך הקבוצה היא חברת ביטוח ישיר, שמכרה את הפעילות שלה במזרח אירופה לאחרונה והתחמשה במזומנים.

למשפחת שניידמן העסקה כדאית. היא מסתכלת על הקבוצה מלמעלה, נקודת מבט שעל פיה אין עדיפות לחברה אחת על פני האחרת. השאלה היא האם בעלי מניות המיעוט בחברת ביטוח ישיר ובישיר איי.די.איי יסכימו, או האם הם צריכים בכלל לשלם פרמיה של 35% מעל מחיר השוק של חברת נדל"ן, בעיקר בימים שבהם, אם לנקוט לשון זהירה, נדל"ן הוא לא בדיוק הסחורה החמה ביותר בשוק.

המחלוקת הצפויה: הערכת השווי של אדגר

השניידמנים לא המציאו את הגלגל. רק השנה ראינו כיצד עושים זאת הצמד יצחק שרם ויאיר פודים בקבוצה שלהם. גם הם רצו מזומן, גם להם היה נכס וגם הם הצטיידו בהערכת שווי מפולפלת. בסופו של דבר גם שרם ופודים העבירו את המזומן מהמקום שבו שכב למקום שנזקק לו.

אלא שלא תמיד זה עובד. שרם ופודים נאלצו לסגת מהעסקה ונתקעו בלי מזומנים. אמנם השניידמנים מגיעים לעסקת בעלי העניין במצב טוב יותר משרם ופודים, אך כמו בכל עסקה, המחלוקת תהיה על המחיר: מהו השווי הראוי לחברת אדגר.

עבודות הערכת השווי שנעשו כאן בשנה האחרונה גרמו למשקיעים לפקפק מאוד בפיסת הנייר הזו, ובחלק גדול מהמקרים המציאות אף הפכה את קובצי האקסל של מעריכי השווי לבדיחה עצובה. אולי הגיע הזמן שבעלי מניות המיעוט יתארגנו וייקחו לעצמם מעריך שווי משלהם כדי שהערכת השווי המוזמנת על ידי החברה תקבל גושפנקה אובייקטיבית? אם זה יעבוד במקרה של השניידמנים, זה יכול לעבוד גם במקרים אחרים.

תגיות