אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל התאחדות הקבלנים על הצעת החוק של שאמה: "הכנסת באה לברך ותצא מקללת"

מנכ"ל התאחדות הקבלנים על הצעת החוק של שאמה: "הכנסת באה לברך ותצא מקללת"

הצעת החוק, המציעה להעלות את מס הרכישה על דירה שנייה ל-7.5%, מעוררת התנגדות עזה מצד הקבלנים, הטוענים כי העלאת המס על דירות להשקעה תפגע קשות בשוק השכירות

11.10.2009, 12:53 | אורי חודי

הצעת החוק של חבר הכנסת כרמל שאמה מעוררת התנגדות עזה מצד הקבלנים, הטוענים כי העלאת המס על דירות להשקעה תפגע קשות בשוק השכירות.

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון, מתייחס להצעת החוק המציעה להעלות את מס הרכישה על דירה שנייה ל- 7.5% וטוען כי מדובר בפגיעה קשה בשוכרי הדירות.

גורדון מסביר כי אנשים רוכשים דירה שניה להשקעה על מנת להשכיר אותה ולהנות מדמי השכירות החודשיים. "העלאה מכוונת של מס הרכישה תגרום לירידה ברכישת דירות להשקעה ותיצור מחסור בדירות להשכרה ולהעלאת מחירי השכירות, ומשקיעים שירכשו את הדירה יגלגלו את עלות המיסוי על השוכרים, ובכך הכנסת באה לברך ותצא מקללת". גורדון מוסיף כי הפתרון להוזלת מחירי הדירות הוא לא משחקי מיסוי אלא שחרור קרקעות לבנייה ויצירת מלאי גדול של דירות באיזורי הביקוש, פעולה אותה מקדם היום שר השיכון אריאל אטיאס.

"התאחדות הקבלנים פעלה בשנים האחרונות להפחתת המיסוי על דירות חדשות" ממשיך ואומר גורדון, "במסגרת פעילותה בוטל מס המכירה והופחת מס הרכישה. המיסוי על דירות בישראל הוא גבוה מאוד אסור להחזיר את הגלגל אחרונית , יש להמשיך בהליך של הפחתת המיסוי, ולקדם במקביל הכרה בריבית על המשכנתאות כהוצאה מוכרת, מהלך שיסייע לזוגות צעירים לרכוש דירות".

מלבד התאחדות הקבלנים, גם הקבלנים מהשטח יוצאים נגד הצעת החוק של שאמה. חיים פייגלין, מנכ"ל חברת צמח המרמן, טוען כי מדובר במס מיותר ולא יעיל. "הכוונה אולי טובה, אבל התוצאה תהיה הפוכה. בבדיקות שערכנו בחברה, של התפלגות רוכשי הדירות בשנה האחרונה, מצאנו שרק 13% מרוכשי הדירות הם משקיעים, אנחנו בונים בצפון בשרון ובמרכז ולכן לדעתי מדובר בנתון מייצג. לפיכך, מדובר במס שיוטל על שיעור שולי של רוכשי דירות ולא יוכל לבלום הלכה למעשה את עליית המחירים. מה שהמס הזה עלול לעשות, זה להפר את האיזון הטוב שיש היום בשוק של משקיעים מול קוני דירות למגורים ולהביא למחסור בדירות שהולכות להשכרה לטובת צעירים ומיעוטי יכולת שאינם יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה. כך או כך מדובר בגול עצמי לענף".

"זה נשמע כמו טיפול בסימפטום ולא בבעיה", מסביר דן פרנס מנכ"ל חברת קרסו נדל"ן, "במקום לטפל בבעיה הבוערת, של קבוצות הרכישה שפועלות ללא פיקוח ובחוסר אחריות כלפי הרוכשים וגורמות לעליית מחירי הקרקעות, נותנים להם עוד בונוס. רוב הדירות שנמכרו למשקיעים בשנתיים האחרונות, היו במסגרת של קבוצות רכישה. המס המדובר, במידה ויחליטו להטילו, לא יחול על קבוצות הרכישה, משום שאין רישום על שם הרוכש. בפועל, זה יגרום למשקיעים להעדיף את קבוצות הרכישה וייתן להם זריקת מרץ. לא כדאי לחסום את המשקיעים שבחרו היום בנדל"ן, מדובר בהשקעה סולידית שתומכת בענף דבר שהמדינה צריכה לעודד ולא לדכא".

"מדובר בהצעת חוק שאינה רואה את התמונה בכללותה והפיתרון שהיא מציעה, מייצר עיוות של כוחות השוק הטבעיים של היצע וביקוש", כך סבור אבישי בן חיים מנכ"ל חברת רוטשטיין. "צריך לעקוב אחרי ההתרחשות בענף ולהתערב רק במידה והמחירים ימשיכו לעלות בשיעורים גבוהים, כרגע עליית המחירים בשוק מתקנת למעשה את העיוות של השוק לאחור, ומפצה על שנים בהם המחירים לא שיקפו נכונה את השוק. בכל מקרה התערבות כזאת לא תוכל לעצור את הכוחות הטבעיים של הכלכלה", מסכם בן חיים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
אנשים תמיד רואים רק את עצמם
כמו היהיר הזה פייגלין הוא טוען רק 13 אחוז להשקעה כשאני אומר למתווך‏[ואני לא אכנס למה אני חושב על מתווכים]שהדירה היא למגורים לרוב הוא מביע פליאה בלתי ניתנת להסתרה ועל סמך עדויותיו הוא \היא כמעט כולם הם משקיעים נם אם הזוג רוצה ומנסה קצת להתמכח המשקיע משלם וכך הלכה לה עוד דירה שגם כך לא הייתה מציאה גדולה אנו עדיין לא בלוס אנגלס סטנדרט הבנייה אמנם עלה קצת בבנייה החדשה אך לרוב הוא די נמוך והחדרים הם מאד קטנים אין שום הצדקה למחירים כאלה לא נורמליים
גיא , כס  |  16.11.09
16.
עוד קבלן בכיין - כנסו
לדברי הקבלן השכירויות יעלו בעקבות החוק - הוא שכח לציין שמחירי הדירות ירדו. נכון שמשקיע ישלם יותר לדירה אבל הוא לא יוכל להעלות את מחירי השכירות משום שברגע שמחירי השכירות יהיו גבוהים ממחירי החזר החודשי של משכנתא אנשים יעדיפו לקנות בית מאשר לגור בשכירות. ולשם המדינה מכוונת. מילה לקבלנים - תתחילו לעבוד במקום לבלבל את המוח ולנסות להפחיד את ציבור השוכרים.
יניב  |  14.10.09
15.
(" חוק הזהב קובע שבעלי הזהב קובעים את החוק")
העלאת מס הרכישה על דירות להשקעה היא הצעה רעה ומטילה את מלא הכובד על מעמד הבניים בלבד ,מה גם שלא ישיג המטרה .(יש לזכור גם שירידה ברכישת דירות להשקעה תביא בין הייתר גם לירידה בבניית דירות חדשות בעקיפיןוהורדת מספר המועסקים בענף) הצעתי לח"כ הנכבד לחפש פתרון יותר יצירתי ולטווח הארוך כמו למשל ,החזרת מס הרכוש על מגרשים לבנייה רוויה ,דבר שיגרום לבעלי המגרשים להתפטר מהמגרשים שלהם במהירות . המהלך הנ"ל יביא להיצף השוק במגרשים לבנייה ועל ידי כך יוזיל את מחירי המגרשים שהינו המרכיב העיקרי במיחרי הדירות המאמירים מיום ליום. אני מבין שלבעלי המגרשים הנ"ל ,שהם האנשים העשירים במדינה ,יש לובי חזק (" חוק הזהב קובע שבעלי הזהב קובעים את החוק") ויהיה לו קשה ,אך לדעתי שם הפיתרון האמיתי,מה גם שזה יכניס כף לא רע לקופת המדינה. במקביל יש לבטל בהדרגה את דרגת המיסוי ההיסטורי על מגרשים שנרכשו בסמוך לשנת 1948 כך שלבעלי המגרשים הנ"ל יהיה כדאי מאוד להתפטר מהם מוקדם ככל היותר. ה.דבוש
ה.דבוש , נתניה  |  12.10.09
13.
חבל,בהתחלה שאמה עשה רושם טוב
עכשיו הוא גורם לצעירים לפני\אחרי צבא לשקול ירידה מהארץ,במקום להוזיל עליות בניה\מיסים\הטבות שמים רגל לזוגות צעירים,הרי הם דור העתיד במדינה שכל כך הרבה דם נשפך על קיומה,למה לא מפתים את זוגות הצעירים בתנאים מצויינים לקנות דירה?מה הבעיה לעלות הצעת חוק מרחיקת לכת לזוגות צעירים??תהיה פיקח ח"כ שאמה ותרים את הכפפה,,,
אלי גוטמן , רמת אפעל  |  12.10.09
לכל התגובות