אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלגל הצלה לתפרון: קרנות מנוף יוכלו לתת אשראי גם למפעלים שלא הנפיקו אג"ח צילום: דורון גולן

גלגל הצלה לתפרון: קרנות מנוף יוכלו לתת אשראי גם למפעלים שלא הנפיקו אג"ח

האוצר, אשר שותף בשיעור של 25% בקרנות המנוף, הודיע ליתר השותפים כי הוא מבקש לשנות את תנאי הסף כדי שיוכלו להעניק סיוע לקשת רחבה יותר של מפעלים

15.12.2009, 11:18 | נעמה סיקולר

גלגל הצלה לתפרון: משרד האוצר הודיע הבוקר (ג') כי הוא משנה את תנאי הסף של קרנות מנוף, באופן שיוכלו להעניק אשראי גם למפעלים שלא הנפיקו אג"ח, דוגמת תפרון.

לפי מדיניות ההשקעה הנוכחית של הקרנות, הן רשאיות להשקיע רק בחברות שהנפיקו איגרות חוב בבורסה בתל אביב או לוו משני גופים מוסדיים לפחות. כבר ביולי האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי נשקלת האפשרות לשנות את תנאי הסף של הקרנות באופן שיעניקו מימון גם לחברות ללא חוב מוסדי או אג"חים.

האוצר, השותף בשיעור של 25% בקרנות המנוף, הודיע ליתר השותפים בקרנות כי הוא מבקש לשנות את הסעיפים הבסיסיים של הקרן כדי שיוכלו להעניק סיוע לקשת רחבה יותר של מפעלים, בהם מפעלים שנסמכו על אשראי בנקאי, ולאו דווקא גייסו הון מהציבור בדרך של הנפקת אג"ח. כל זאת בשני תנאים, היקף ההשקעה בחברות ללא חוב מוסדי או ללא אג"ח לא יעלה על 20% מסך הקרן. וזכות קיום מוכחת של החברות.

כדי שתנאי הקרן אכן ישונו, נדרשת הסכמת יתר השותפים של קרנות המנוף בשיעור של 66%.

קרנות מנוף הן קרנות השקעה משותפות לממשלה ולמוסדיים בתחום החיסכון הפנסיוני, המיועדות לטפל באשראי החוץ־בנקאי ובהסדרי חוב של חברות ישראליות. הכוונה המקורית של האוצר ושל החשב הכלל, שוקי אורן, היתה שהמדינה תשקיע עד 5 מיליארד שקל כנגד השקעה של הגופים המוסדיים באותן קרנות. אלא שאז שינה האוצר את עמדתו, ומעבר לשלוש הקרנות שכבר קמו, לא הוקמו חדשות. בסופו של דבר, האוצר משקיע בקרנות 1.1 מיליארד שקל, כאשר ההיקף הכולל שלהן הוא 4.5 מיליארד שקל.

כיום פועלות בשוק 3 קרנות: קרן המנוף "בראשית", קבוצת "סנונית" וקבוצת KCPS. עד היום חתמו הקרנות על 3 הסכמי הלוואה בסכום כולל של 370 מיליון שקל לחברות הכשרת הישוב, ניסן תעשיות רפואיות וקרדן ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות