אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עזיבת לברון ג'יימס תוריד את ערכה של קליבלנד קאבלירס ב-250 מיליון דולר צילום: MCT

עזיבת לברון ג'יימס תוריד את ערכה של קליבלנד קאבלירס ב-250 מיליון דולר

עם עזיבתו הצפויה של לברון ג'יימס עשויה קליבלנד לא רק לאבד את הכוכב הגדול ביותר שלה אלא גם את מעמדה כאחד מהמועדונים השווים ביותר בליגה

30.06.2010, 16:22 | בלומברג

העזיבה הצפויה של לברון ג'יימס עשויה להביא להפסדים כספיים אדירים לקליבלנד קאבלירס.

ג'יימס בן ה-25  יהיה השחקן הנחשק ביותר ב-NBA החל מה-1 ביולי. שווי הזיכיון של הקבליירס יצנח אם יעזוב את הקבוצה שלו, אולי בסכום שיגיע ל-250 מיליון דולר, לפי בכירים לשעבר בכדורסל.

לקליבלנד היו שתי עונות עם יותר מ-60 ניצחונות ברציפות והיא היתה במקום השני ב-NBA בנוכחות הקהל עם 20,562 צופים במשחק בממוצע בעונה שעברה. היא החמישית בליגה עם שווי של 476 מיליון דולר, לפי דירוג ה-NBA של מגזין פורבס.

"לא אופתע אם בעוד שנה או שנתיים הקאבלירס יהיו מתחת לממוצע של הליגה במונחי שווי", אמר מייקל קריימר, לשעבר נשיא הטקסס ריינג'רס (בייסבול) והדאלאס סטארס (הוקי), המלמד ניהול ספורט באוניברסיטת ניו יורק. "לשחקן אחד יש השפעה משמעותית, במיוחד ב-NBA, ובמיוחד כשמדברים על אחד משניים או שלושת השחקנים הבולטים והמזוהים ביותר, לא רק בליגה, אלא בכל הספורט המקצועי".

השווי הממוצע של פורבס לפרנצ'ייז NBA הוא 367 מיליון דולר. 

לברון. בתוך יומיים קבוצות עם מרווח מתחת לרף השכר של הליגה, כמו הניו יורק ניקס, השיקגו בולס, מיאמי היט וניו ג לברון. בתוך יומיים קבוצות עם מרווח מתחת לרף השכר של הליגה, כמו הניו יורק ניקס, השיקגו בולס, מיאמי היט וניו ג'רזי נטס, יוכלו להגיש הצעות לפיתוי השחקן שנבחר חמש פעמים לאול-סטאר מהקאבלירס | צילום: MCT לברון. בתוך יומיים קבוצות עם מרווח מתחת לרף השכר של הליגה, כמו הניו יורק ניקס, השיקגו בולס, מיאמי היט וניו ג

 

מפגשים ופגישות, שמועות וספקולציות

הבעלים של הקאבלירס, דן גילברט, סירב להגיב על השפעת עזיבתו של ג'יימס על הקבוצה, אמר דובר הקבוצה טאד קרפר. גילברט, יו"ר קוויקן לואונס, אמר אחרי ההפסד לבוסטון בפלייאוף שהקאבלירס הם הזיכיון הכי טוב לג'יימס. "נעשה כל שביכולתנו כדי למשוך כישרונות גדולים ולהשאיר אותם אצלנו", אמר גילברט במסיבת עיתונאים.

"לא מדובר בכסף ובשווי הפרנצ'ייז, אלא בציפיות המעריצים, הספונסרים וכל השאר. התוכנית היא להמשיך ולהשתפר, להתעלות מעל כל זה ולהביא אליפות לקליבלנד".

בתוך יומיים קבוצות עם מרווח מתחת לרף השכר של הליגה, כמו הניו יורק ניקס, השיקגו בולס, מיאמי היט וניו ג'רזי נטס, יוכלו להגיש הצעות לפיתוי השחקן שנבחר חמש פעמים לאול-סטאר מהקאבלירס.

ג'יימס נפגש עם גילברט בשבוע שעבר באקרון, אוהיו, וייפגש עם מועדונים אחרים במדינה במקום לצאת למסע גיוסים, אמר הסוכן העסקי שלו מייבריק קרטר, לפי דיווח ESPN. קרטר לא השיב לבקשות לתגובה בטלפון או בדוא"ל.

עם מציגי הניקס נמנים הבעלים ג'יימס דולן, המאמן מייק ד'אנטוני והמנכ"ל דוני וולש, וב-1 ביולי הם ישמיעו את נאום המכירות שלהם לג'יימס, דיווח הניו יורק פוסט, שציטט גורם מהזיכיון שביקש להישאר אנונימי. קבוצות ה-NBA לא יכולות להגיב על סוכנים חופשיים לפני ה-1 ביולי.

הנטס גם צפויים להיפגש עם ג'יימס, והבעלים החדשים מיכאיל פרוחורוב והראפר זוכה הגראמי ג'יי-זי יערכו את המצגת, דיווח יאהו! ספורטס, שציטט גורמים אנונימיים ב-NBA. הבולס, היט לוס אנג'לס קליפרס גם ייפגשו עמו.

אם אחד מנאומי המכירות יפתה את ג'יימס, הירידה בשווי הקבליירס עשויה להגיע ל-250 מיליון דולר, אמר נשיא פורטלנד טריילבלייזרז לשעבר בוב וויסיט.

"אם הייתי שואל היום בכמה אפשר למכור את הקבליירס, ברור השאלה הראשונה היא 'האם להברון ג'יימס בקבוצה?'", אמר וויסיט, נשיא חברת הייעוץ וויסיט אנטרפרייזס, בריאיון טלפוני. "אם הוא לא בקבוצה, בטח המספר יתחיל ב-2, אולי 250 מיליון דולר. אם הוא בקבוצה, המספר יתחיל ב-5".

ראס גרניק, סגן הקומישונר של ה-NBA במשך 30 שנה, אמר ששווי הקבליירס לא ירד בשיעור כה גדול בלי ג'יימס. גרניק הוא סגן יו"ר גלטיוטו ספורטס פרטנרס בניו יורק, וסייע ברכישה ובמכירה של 14 קבוצות ספורט מקצועיות, לדבריו לעזיבת ג'יימס ככל הנראה תהיה השפעה "צנועה" על שווי הקבוצה.

"שחקן בקליבר של ג'יימס משפר את המשחק של הקבוצה ונותן יותר בטווח הקצר במונחי מכירות כרטיסים, הכנסות מחסויות ואולי גם הכנסות משידורי טלוויזיה", אמר גרניק בריאיון טלפוני. "אבל כשמדברים על נכסים בשווי 300 מיליון דולר ומעלה, אני לא חושב שזה משפיע על השיערוך עד כדי כך. לדעתי זה מטורף".

ריק ברטון, מרצה לניהול ספורט באוניברסיטת סירקיוז, אמר שהשווי לא צפוי לרדת בשיעור כה גדול. "אולי ייקח זמן עד שהקליבלנד ישימו את כל החלקים במקום, אבל אם שווי הנכס ירד?" אמר ברטון. "לא בהכרח – אם בריאות הליגה חזקה, הדירוגים מהגמר יעלו והכלכלה תתאושש".

הקאבלירס סיימו עונה של 17-65 כשהחתימו את ג'יימס, מאקרון, אוהיו, בבחירה הראשונה בדראפט של ה-NBA ב-2003. שיעור הנוכחות הממוצע שלהם באותה השנה היה 11,47. שווי הקבוצה לפני הצטרפותו היה 258 מיליון דולר, לפי פורבס. בשבע העונות שג'יימס היה בקבוצה, ההכנסות השנתיות של הקאבלירס, הכוללות הכנסות מכרטיסים, תאי צפייה ומכירות גופיות לחסויות, עלתה לכמעט 160 מיליון דולר מ-72 מיליון דולר.

לברון ג לברון ג'יימס. "להוציא את לברון מקליבלנד זה לא להוציא שחקן אחד, אלא את התדמית של הפרנצ'ייז" | צילום: MCT לברון ג

מוותר על כסף כדי לעזוב את הקאבס?

חוזה העבודה של ה-NBA מכתיב את השכר שג'יימס יכול להרוויח. הוא יכול לחתום על חוזה לתקופה של עד 6 שנים עם הקאבלירס, או חמש שנים עם קבוצות אחרות. שני החוזים יתחילו בכ-17 מיליון דולר לשנה, אך הקאבלירס יכולים לתת לו העלאות שכר גדולות יותר. בסך הכול הוא ירוויח כ-30 מיליון דולר יותר בחתימה על חוזה לשש שנים עם קליבלנד.

וויסיט, שהפך את הטריילבלייזרס ואת הסיאטל סופרסוניקס לקבוצות מנצחות, ראה באיזו מהירות זיכיון יכול לצנוח. לאחר שעזב את פורטלנד ב-2003, הקבוצה עברה מהעפלה לפלייאוף במשך 8 שנים ברציפות, להחמצת הפלייאוף במשך חמש עונות ברציפות.

שלוש שנים לאחר שדורגה במקום השישי ב-NBA מבחינת נוכחות, היו להם 21 ניצחונות והם משכו את הקהלים הקטנים בליגה. החברה הנוכחית של וויסיט מציעה סדרת שירותי ניהול, כולל ייעוץ על מכירה ורכישה של זיכיונות.

"היו לנו קבוצות ממש טובות, אבל אף פעם לא היה לנו סופרסטאר בקנה המידה של לברון", אמר וויסיט. "כשאני אומר שהם יכולים לרדת למקום ה-26 (בהכנסות מכרטיסים), הרבה אנשים אולי יאמרו, 'וואו, זה לא יקרה בחיים', אבל הם יכולים לרדת עוד מעבר לזה. אולי ייקח שנה או שנתיים עד שנראה את השינוי, אבל אולי יהיה קשה יותר למשוך שחקנים חופשיים".

כשהיה ב-NBA גרניק אמר שהיה מייעץ לקבוצות בעלות מעוניינות שלא להחליט אם לרכוש קבוצה או לא בהתבסס על שחקן מסוים – אפילו שחקן כמו ג'יימס, שיש לו ממוצע של 27.8 נקודות, שבעה ריבאונדים ושבעה אסיסטים למשחק בקריירה שלו.

"אם תעשו זאת, אתם תטעו", אמר גרניק. "האמת היא שאם אתם קונים פרנצ'ייז, אתם קונים אותו לטווח הארוך. שחקן יכול להיפצע מחר. מה שהכי חשוב הוא השווי של הקבוצה בליגה ובשוק".

עם זאת, בקליבלנד ג'יימס הפך לשם נרדף לקאבלירס, אמר קריימר.

"הליגה מונעת על ידי קבוצות מנצחות, ועוד יותר על ידי שחקנים בולטים", אמר קריימר. "להוציא את לברון מקליבלנד זה לא להוציא שחקן אחד, אלא את התדמית של הפרנצ'ייז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות