אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: גיליון הערכה שבועי צילום: אביגיל עוזי

חקר ביצועים: גיליון הערכה שבועי

מניית טבע צוללת, ריהאנה מזניקה את תעשיית ה-B, היווארד הוגלה לסיביר, קלינטון מגישה לאבא חשבון, כספי על המדף של הטייקונים, משבר הדיור יורד אל האגו, שריג מפקח בערפל ולבייב משדר איתותי מצוקה

29.07.2010, 09:47 | כתבי כלכליסט
שלמה ינאי, צילום: יריב כץ שלמה ינאי | צילום: יריב כץ שלמה ינאי, צילום: יריב כץ
ינאי עם צלצולים באוזניים

בסוף השבוע שעבר לקח שוק ההון את הפעמון שמעלה אבק על המדף, וניער אותו כל כך חזק שלשלמה ינאי נהיו צלצולים באוזניים. ביום אחד התרסקה מניית טבע ב־9% ואיבדה 4 מיליארד דולר משווייה. זה לא קורה לענקית הגנריקה בכל יום, גם לא בכל עשר שנים. האנליסטים מתעקשים שמדובר בפאניקה מקומית (לא מוצדקת), אבל יש גם אפשרות אחרת: שמדובר בסימן לתחילתו של עידן שבו טבע תאבד את מעמדה כמניה היציבה ביותר בתל אביב. השוק שבו היא פועלת עומד לפני תמורות ענק, שרק יגבירו את התחרות וישחקו את הרווחיות. והשוק מריח את זה. טבע אמנם דיווחה השבוע על תוצאות שיא, והאנליסטים אומרים, בקול אחד, ש"הכל בסדר", אבל המשקיעים מסמנים: אנחנו לא גרופיז מובנים מאליהם. וזה רק הצלצול הראשון בפעמון.

גולן פרידנפלד

ריהאנה, צילום: איי פי ריהאנה | צילום: איי פי ריהאנה, צילום: איי פי
סרט על פי המשחק צוללות

עד לפני 60 שנה המונח "B Movies" תיאר לא רק ז'אנר עלילתי אלא מוצר ממש: סרט סוג ב'. אלה היו סרטי פעולה ואימה שהיו כה גרועים שהכרטיסים אליהם נמכרו בשליש מחיר, או צורפו חינם לכרטיסים של סרט אמיתי. השבוע פורסם שהזמרת המתפשטת ריהאנה תשתתף ב"צוללות", סרט מלחמה שמבוסס על משחק הנייר ועיפרון ושייצא ב־2012. "צוללות" יקבע שיא חדש והזוי בסדרת הסרטים מבוססי המשחקים דוגמת Doom וסטריט פייטר, והכרטיס הראשון שימכור יבסס את העובדה שסרטי ה־B חזרו, ללא מרכאות, ושאכן די באריזה נוצצת כדי לגרום לצרכנים לשלם יותר על פחות.

אסף אביר

טוני הייווארד, צילום: בלומברג טוני הייווארד | צילום: בלומברג טוני הייווארד, צילום: בלומברג
מנכ"ל BP מתפוטר

זה לקח שלושה חודשים והרבה מאוד רגעים מביכים בדרך, אבל BP סוף סוף פיטרה את המנכ"ל שלה טוני היווארד. מצד אחד, נחסכה לו השפלה בכך שהדבר הוצג כהתפטרות. מצד שני, הוא מונה למנהל ללא סמכויות בחברת הנפט של BP ברוסיה. מצד שלישי, ה"התפטרות" מאפשרת לו לקבל את כל תנאי החוזה - פיצוי מיידי של משכורת שנתית (1.6 מיליון דולר) ופנסיה של 930 אלף דולר בשנה. כמו בישראל, המנכ"ל הכושל מרופד היטב. רק חבל שבישראל לא למדו להקשיב ללחץ הציבורי ולשלוח מנכ"ל כושל הביתה, גם אם באיחור, וגם אם זה מביך.

גבי קסלר

רם כספי, צילום: יובל חן רם כספי | צילום: יובל חן רם כספי, צילום: יובל חן

שכיר חרב במלחמת הגז

בתחילת השבוע עוד היינו מודאגים. הנה מתרקם לו שוב מאבק של בעלי ההון בממשלה ושמו של עו"ד רם כספי נפקד מרשימת השתדלנים/מתווכחים/מייצגים. אבל אז התברר שהוא בפנים, מייצג את יצחק תשובה מול המדינה בסוגיית תמלוגי הגז. כספי הוא הדוגמה הבולטת ביותר בלהקה הנודדת, הסופרמרקט של המומחים שעומד לרשות בעלי ההון. אמיר ברנע, יצחק סוארי, יעקב שיינין, פנחס רובין וחבורה ארוכה של מלומדים מהאקדמיה והמשפט נמצאים על המדף. סמנו להם את המטרה, רשמו צ'ק שמן, והנה הם בצד שלכם, בנאמנות עד אין קץ, ולעזאזל טובת הציבור. בסוף יום העבודה הם נפגשים בקוקטייל יוקרתי כזה או אחר, נאנחים בכבדות ואומרים איש לרעהו: "עד לאן תידרדר המדינה הזו". קשה.

עידן גרינבאום

 

צ צ'לסי קלינטון | צילום: בלומברג צ
חתונה ב-5 מיליון דולר

קשה להאמין שלצ'לסי קלינטון יש מידה רבה של אמון במוסד הנישואים. למה בדיוק אפשר לצפות מילדה שגדלה על השקר "I did not have sexual relations with that woman". ובכל זאת, הנה היא מתחתנת. על פי הערכות עדכניות, האירוע עתיד להיות אחד היקרים של העשור - 5 מיליון דולר. אפילו לטום קרוז וקייטי הולמס זה עלה פחות. מזל שאבא, ולא פחות חשוב - אמא, הרוויחו בעשור החולף יותר מ־100 מיליון דולר, כך שהם יוכלו לעמוד בדרישת התשלום. הרסו? שישלמו.

סופי שולמן

 

הערכות מחירים סותרות

אם הבדיחה הזו לא היתה על חשבוננו - היינו צוחקים. בתוך פחות מ־24 שעות פרסמו בנק ישראל ומשרד האוצר הערכות סותרות על מחירי הדירות: הבנק העריך שהמחירים עולים, האוצר מצא שהמחירים דווקא ירדו ביוני. מלחמת הגרסאות מוציאה שם רע לפוסטמודרניזם. וכמובן, גם האגו מצטרף למלחמה. המפקח על הבנקים מסביר בזחיחות שהוא עצר את הביקושים בגופו, אבל מודה שהבעיה דווקא בצד ההיצע, שבאחריות הממשלה. שר האוצר אומר שצריך לטפל בדחיפות בהיצע התקוע במבוכי הביורוקרטיה. והוא צודק, אבל מישהו צריך להזכיר לשר שהוא השר, לא פרשן ממורמר. בקיצור, זוגות צעירים יכולים להמשיך לחלום על דירה, במיוחד במרכז. והחלום נראה דמיוני מאי פעם. עם הממשלה הזו, בעיית הדיור תיפתר קצת אחרי שהמשיח ימצא את החמור.

יואל אסתרון

עודד שריג, צילום: מיכאל קרמר עודד שריג | צילום: מיכאל קרמר עודד שריג, צילום: מיכאל קרמר
דו"ח חשאי על מנורה

המפקח על הביטוח עודד שריג פרסם השבוע את הדו"ח המלא על התנהלותה הבעייתית, בלשון המעטה, של חברת הביטוח מנורה בפרשות שונות. סליחה, המפקח לא פרסם את הדו"ח המלא. הוא פרסם תמצית של שישה עמודים, ובה טענות קשות מאוד כלפי החברה. בין השאר הוזכרה התנהלות לא תקינה של המנכ"ל ארי קלמן ובכירים נוספים. בשיחות אוף רקורד אף סיפרו באוצר כי במקרים מסוימים, שאינם קשורים למנכ"ל, יש חשד לפלילים, וכי המפקח העביר ממצאים אלה למשטרה. אז למה לא פרסם את הדו"ח המלא? כשפנינו לאוצר השיבו שעל הדו"ח חל חיסיון משום שמדובר בנתונים עסקיים. מעניין. חברת הביטוח הרביעית בגודלה במשק מתנהלת כמו בזאר טורקי ומסתבכת עם השוק האפור, ממצאים בגינה מועברים למשטרה, והמפקח חושב שלציבור אין זכות לדעת את הפרטים. עכשיו אני רגוע.

שאול אמסטרדמסקי

לב לבייב, צילום: אביגיל עוזי לב לבייב | צילום: אביגיל עוזי לב לבייב, צילום: אביגיל עוזי
בונוסים באפריקה ישראל

קנת' פיינברג, שחקר את תגמול הבכירים במוסדות וול סטריט שזכו לסיוע ממשלתי, פרסם בסוף השבוע ממצאים עגומים: 17 בנקים חילקו לבכיריהם בונוסים מנופחים, גם יותר מ־10 מיליון דולר לעובד. פיינברג נמנע מלחשוף שמות וסכומים מדויקים ואף יצא להגנת המוסדות בטענה ש"לא היתה דרך להימנע מבונוסים". הוא המליץ להם "להגות מנגנון פנימי שיפצה את משלם המסים". הבנקים מצדם טענו שהמהלך של פיינברג יקשה עליהם לגייס בכירים בשוק האכזרי. טיעונים דומים נשמעו השבוע, שלא לציטוט, מהנהלת אפריקה ישראל של לב לבייב, שהעניקה לבכיריה בונוסים שלושה חודשים בלבד אחרי הסדר החוב עם מחזיקי האג"ח. ניתן להתנחם בכך שבניגוד לאמריקה, כאן לא נדרשה הממשלה לסייע לחברות. ואם גם בישראל קשה לגייס בכירים בשכר סביר, כדאי שהמדינה תקשיב לאיתותי המצוקה של החברות ותסייע להן. כל שדרוש הוא הרחבת סמכויות בעלי המניות מקרב הציבור בנוגע לאישור שכר בכירים. הם לא יתנגדו לתת כתף במאמץ.

גלית חמי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות