אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחשף ב"כלכליסט" - נחמה רוכש 8% מדוראד אנרגיה ב־50 מיליון שקל צילום: צביקה טישלר

נחשף ב"כלכליסט" - נחמה רוכש 8% מדוראד אנרגיה ב־50 מיליון שקל

יו"ר בנק הפועלים לשעבר, רוכש את המניות מחברת א.דורי כ־8% בעסקה שמשקפת שווי של יותר מ-400 מיליון שקל לדוראד אנרגיה. מחר תושלם הסגירה הפיננסית לפרויקט בהובלת בנק הפועלים בהיקף כולל של כ־3 מיליארד שקל

28.11.2010, 10:27 | גולן חזני

יו"ר בנק הפועלים לשעבר שלמה נחמה רוכש כ־8% מחברת דוראד אנרגיה, המקימה תחנת כוח פרטית במתחם קצא"א באשקלון. ל"כלכליסט" נודע כי חברת אלומיי שבשליטת נחמה, חמי רפאל ורני פרידריך, חתמה על הסכם לרכישת נתח ממניותיה של א. דוריבפרויקט. הרכישה נעשית לפי שווי של יותר מ-400 מיליון שקל לדוראד אנרגיה ותמורת כ־50 מיליון שקל. זוהי עסקה ראשונה לנחמה מאז שפרש מתפקידו כיו"ר בנק הפועלים במרץ 2007.

דוראד נמצאת כיום בבעלות משותפת של חברת קצא"א (37.5%), א. דורי (18.75%), אדלטק (18.75%) וזורלו (25%) הטורקית. עם השלמת העסקה תרד א.דורי לאחזקה של כ־10%–11% מדוראד, ואילו אלומיי תחזיק בכ־8%. העסקה נעשית באמצעות רכישה של 40% מדורי אנרגיה, החברה שבאמצעותה מחזיקה א. דורי הבורסאית בדוראד. את א. דורי ליוותה בעסקה חברת הייעוץ גיזה זינגר אבן.

היקף הייצור של התחנה יהיה כ־800 מגה־ואט - כ־8% מיכולת הייצור הנוכחית של מדינת ישראל. ייצור החשמל בתחנה, שיחל ב־2013, יתבסס על גז טבעי אשר הסכם לרכישתו נחתם עם חברת EMG, יבואנית הגז המצרית שבבעלות איש העסקים יוסי מימן.

נערכים לסגירה פיננסית

 

בחודשים הקרובים אמורה דוראד להשלים את הסגירה הפיננסית לפרויקט, ולאחריו יעמוד שווייה על 1.4 מיליארד שקל. עם הסגירה הפיננסית אמורה אלומיי להשקיע את חלקה היחסי בפרויקט בהיקף של כ־80 מיליון שקל, כך שהיקף ההשקעה הכולל שלה בו יעמוד על כ־120 מיליון שקל.

היקף הפרויקט מוערך ב־4 מיליארד שקל. הסגירה הפיננסית לפרויקט מתעכבת כבר יותר משנה, אך ל"כלכליסט" נודע כי מחר יוביל בנק הפועלים את קונסצריום המממנים, עם אשראי של כמיליארד שקל, כשמשתתפים במימון גם לאומי, דיסקונט, מזרחי־טפחות וכלל ועמיתים. דוראד קיבלה לא מכבר אישורי בנייה סופיים המאפשרים את התחלת בניית התחנה, וכמו כן באוגוסט חתמה החברה על הסכם למכירת החשמל עם חברת החשמל.

דוראד מחזיקה בחוזה עוגן חמש־שנתי למכירת חשמל בהיקף של כ־1.5 מיליארד שקל למערכת הביטחון. בנוסף מחזיקה דוראד בחוזה מכירת חשמל לחברת מקורות בהיקף כולל של כ־2.4 מיליארד שקל. בעבר פורסם כי לדוראד הסכמי מכירת חשמל נוספים לכתר ולתנובה.

השותף הטורקי הוחלף

 

הקבלן הטורקי של הפרויקט, תאגיד זורלו, הוחלף לאחרונה בידי תאגיד האנרגיה האמריקני וודגרופ (Wood Group) אולם הטורקים ימשיכו להחזיק ב־25% מהמניות. דוראד נדרשה בידי הגופים המממנים להחליף את קבלן עבודות התכנון והביצוע של הפרויקט, שבו מחזיקה זורלו ב־100% מן המניות, זאת בעקבות המתיחות בין ישראל לטורקיה.

בחצי השנה האחרונה הודיעה אלומיי קפיטל על הסכמים להקמת ארבע מערכות פוטו־וולטאיות בשווי של כ־50 מיליון שקל באזור מרקה באיטליה. בספטמבר חתמה אלומיי על שתי עסקאות נוספות באיטליה בהיקף של רבע מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות