אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קדאפי ללובים: אל תתנו לבן לאדן להשתלט עליכם צילום: MCT

קדאפי ללובים: אל תתנו לבן לאדן להשתלט עליכם

שליט לוב נשא נאום מיוחד בו האשים את ארגון אל-קאעידה בניסיון לערער את יציבות ארצו. "הם פותחים במבצע נגד הילדים שלכם. הם אומרים להם לא להקשיב להורים, לא לציית להם. אלו האנשים שלבסוף הורסים את המדינה", אמר. מוקדם יותר הביע ארגונו של בן לאדן תמיכה במחאת מתנגדי המשטר בלוב

24.02.2011, 17:36 | סוכנויות הידיעות

ארגונו של בן לאדן התייצב לצד מתנגדי המשטר בלוב, קדאפי יצא במתקפת נגד: שליט לוב מועמר קדאפי נשא היום (יום ה') נאום מיוחד לאומה הלובית. לדברי קדאפי, "ארגון אל-קאעידה ובן לאדן הקימו בריגדות לוחמה. אתם מסכימים שבן לאדן ייתן לכם פקודות? אל תתנו לטרוריסטים להשתלט עליכם כי המדינה שלכם תאבד את יציבותה".

"הם פותחים במבצע נגד הילדים שלכם. הם אומרים להם לא להקשיב להורים, לא לציית להם. אל תתנו להם להרוס את מסלול חייכם. אלו האנשים שלבסוף הורסים את המדינה", אמר קדאפי בנאום שהוקלט מראש.

על רקע המהומות לוב: תפוקת הנפט צנחה בשיעור של 75% גרמניה וצרפת מתעקשות על נקיטת אמצעים להפסקת האלימות בלוב, בעוד איטליה מסתייגת; מחיר הנפט מסוג ברנט מטפס ל-115 דולר לחבית בזמן שמתקני נפט סינים בלוב מותקפים. מתנגדי המשטר מנסים למנוע את הריסתם של מתקנים נוספים דורון פסקין וסוכנויות הידיעות, 2 תגובותלכתבה המלאה
קדאפי המשיך במתקפה נגד אל-קאעידה ואמר כי הארגון "הגיע למקומות מסוימים בארצנו. לא איכפת לו מכם, מהתרבות שלכם. הם רוצים רק להרוג את ילדיכם - כדי שיוכלו לשלוט. זה בדיוק מה שבן לאדן רוצה".

קדאפי התייחס לסוגיית שליטתו במדינה ואמר כי הכוח נמצא בידי העם. "אין לי כוח יותר, ויתרתי על הכוח ב-1977. אני משמש רק כסמכות מוסרית. אין לי סמכויות. לעם יש את הסמכויות במדינה הזו", אמר. הוא הגדיל לעשות והשווה את מעמדו לזה של מלכת בריטניה. "כמו בבריטניה, בה שולטת המלכה במשך שנים, גם לי אין הסמכות להחיל חוקים ולאכוף אותם. הפכתי למנהיג עם יותר סמכויות סמליות", אמר.

אחרי העדויות על כך ששליט לוב כבר איבד את השליטה בחלקים גדולים במזרח המדינה, דיווחה מוקדם יותר רשת "אל-ג'זירה" כי ייתכן שהעיר א-זוויה, הנמצא כ-50 ק"מ מהבירה טריפולי, נפלה אף היא לידי המפגינים מתנגדי השלטון. הרשת שידרה תמונות של תחנת המשטרה המקומית עולה באש.

בתמונות הקשות ששידרה אל-ג'זירה מופיעות כ-20 גופות מוטלות על הארץ, רובן עם ידיים כפותות. לטענת הרשת, הנרצחים נורו משום שסירבו לפתוח באש לעבר מפגינים. עוד נמסר, כי חמושים בפועלים לצד המפגינים השתלטו על העיר זוארה, כ-120 ק"מ מערבית לטריפולי.

קדאפי יצא בהתקפה חריפה נגד ארגונו של אוסמה בן לאדן לאחר שמוקדם יותר גינתה הזרוע הצפונית של אל-קאעידה, "אל-קאעידה במגרב המוסלמי", אותו והביעה תמיכה באנשים שמורדים בשלטונו. הארגון האשים את קדאפי כי שכר שכירי חרב אפריקנים, הורה לחיל האוויר לירות על מפגינים וקרא לאנשי דת, הוגים ועיתונאים מוסלמים לתמוך התקוממות העם הלובי.

הרשויות בלוב ממשיכות לדרוש את סיום המחאה ופונות במצוקתן לדרך הכסף. "מועצת העם הלובי לביטחון" קראה למתקוממים למסור לה את כלי הנשק שלהם והציעה פרס כספי למי שימסור מידע על מנהיגי ההתקוממות. בהצהרה שפורסמה בטלוויזיה הממלכתית הלובית נאמר: "לא יינקטו צעדים משפטיים נגד מי שיסגיר את נשקו ויראה חרטה".

בנאום שנשא ביום שלישי הבהיר קדאפי שאין בכוונתו להתפטר ושבכוונתו למות כ"שאהיד" על אדמת לוב. הוא איים על המפגינים - שאותם כינה "עכברושים", "מסוממים" ו"פחדנים" - בעונש מוות, וטען כי טרם הורה לכוחות הביטחון להשתמש בכוח נגדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות