אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת ברוקרטוב: "סמואל אמר שהכסף נעלם. ביקשתי פרטים, והוא קילל" צילום: אוראל כהן

פרשת ברוקרטוב: "סמואל אמר שהכסף נעלם. ביקשתי פרטים, והוא קילל"

מיכאל איטלמן, שהשקיע אצל עידו סמואל את הפנסיה שלו, העיד אתמול בביהמ"ש: "לא חשבתי שתוך יום־יומיים התיק כולו ימחק". סנגורו של סמואל: "מכחיש שקילל"

07.03.2011, 08:55 | משה גורלי

"עבדו עליי, זה לא מגיע לי. מעולם לא חשבתי שבתוך יום־יומיים התיק כולו יימחק", העיד אתמול מיכאל איטלמן, עד התביעה הראשון במשפטו של עידו סמואל, הנאשם בהונאת משקיעים במסגרת החברות בי־ברוקר וברוקרטוב. "כשצלצלתי לסמואל אחרי שלא הגיע הדו"ח החודשי, הוא אמר לי: 'הכסף נעלם, תתקשר בעוד חודש'. כשבאתי למשרד הוא עשה את עצמו מאוד מסכן ואמר: 'בא לי להתאבד'. כשביקשתי פרטים, הוא קילל אותי. הייתי מזועזע", העיד איטלמן.

סמואל מואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב וכן זיוף הדו"חות ששלח לאיטלמן במסגרת חברת ברוקרטוב. בפרשה שבמסגרתה העיד איטלמן מואשם סמואל כי בעת שהיה הבעלים הבלעדיים של ברוקרטוב בשנים 2007–2008 הוא הקים חמש קרנות גידור, ובאמצעותן יכלו משקיעים, שגייס סמואל במרמה ותוך מצג שווא, להשקיע בשוק ההון. לפי החשד, באופן זה הוציא במרמה סמואל מלקוחותיו כ־5.3 מיליון שקל בהעברות בנקאיות, בצ'קים ובכסף מזומן.

בנוסף מואשם סמואל עם יוסי שובל בהונאת משקיעים ששוכנעו להשקיע בחברת בי־ברוקר, כשבפועל שלשלו כ־1.2 מיליון שקל לכיסם הפרטי, או השתמשו בכסף לצורכי החברה בשנים 2009–2010. לפי עדותו, איטלמן השקיע בקרן גידור של סמואל 200 אלף שקל מכספי הפנסיה בתחילת 2008. לפי כתב האישום, בתוך כמה חודשים הכסף נמחק. "אני די פזיז, מחליט מהר מאוד, חתמתי בעיניים עצומות ואני מודה על חטא", העיד איטלמן, שחתם על הסכם השקעה באחת מקרנות הגידור של ברוקרטוב. "חתמתי כי סמכתי על סמואל לאחר שהתרשמתי ממנו שהוא מקצוען, משקיע זהיר ואדם אמין".

ההיכרות בין איטלמן וסמואל נולדה כשאיטלמן למד במכללת ברוקרטוב של סמואל - שמה של חברה, אתר אינטרנט ומכללה ללימודי שוק הון שהקים סמואל. העובדה שאין לו רישיון ייעוץ בשוק ההון לא מנעה ממנו להציג את עצמו כמוביל בתחום. איטלמן, מהנדס במקצועו, פנסיונר של מפעלי ים המלח, משקיע כבר שנים רבות בתחום האופציות. "אני מנהל בעצמי כבר שנים תיק של כ־200,000 שקל, והיום אני מופסד אולי ב־5%", העיד על עצמו איטלמן. "סמואל היה מצטט את וורן באפט, שאמר שאופציות זה נשק להשמדה המונית", אמר בעדותו. לדבריו, הוא בחר להשקיע אצל סמואל כי האמין שביצועיו יהיו טובים יותר.

בכתב האישום נטען כי אף שסמואל הבטיח בכתב ובעל פה למשקיעים כי יגביל את עצמו להפסד שלא יעלה על 20% מהכספים שהעבירו לידיו, הוא השקיע את הכספים באופציות מעו"ף, שמהוות השקעות בסיכון גבוה, והפסיד את כל כספם. עוד נטען בכתב האישום כי כדי להונות את המשקיעים העביר להם סמואל מידע טלפוני, דו"חות חודשיים רשמיים של ברוקרטוב ואי־מיילים, שלפיהם השקעותיהם נושאת תשואה רווחית. זאת, כאשר בפועל כספם ירד לטמיון, לעתים אף ימים ספורים לאחר הפקדת הכסף בקרנות הגידור של החברה שבבעלותו.

סנגורו של סמואל, עו"ד ד"ר גיל עשת, ביקש להוכיח בחקירה הנגדית שאיטלמן הוא משקיע מיומן בתחום האופציות המבין בתחום, וכי חתם מרצונו על הסכם השקעה מסוכן. "הבנת שאתה עלול להפסיד את כל הכסף, כפי שאכן קרה, למרבה הצער", אמר לו בחקירה. בחקירה החוזרת טען התובע, עו"ד ניר ביטון מפרקליטות מחוז ת"א, כי איטלמן לא ידע שהמסמכים שהעביר לו סמואל היו מזויפים לכאורה. "סמואל זייף מסמכים והנתונים בהם מפוברקים, ידעת על זה?", שאל ביטון את איטלמן, וזה השיב: "אני נדהם. איך עושים דבר כזה? זה לא היה הפסד, זו גניבה. אם הייתי מפסיד כמה אחוזים בכל חודש הייתי מבין, אבל 200 אלף שקל בתוך יום־יומיים? זה מאוד לא בסדר".

תגובת עו"ד עשת: "לטענת סמואל, הכסף הושקע במסחר באופציות מעוף בבורסה כפי שהדברים עולים גם מכתב האישום. סמואל מכחיש שקילל את העד בשיחה בה הציג לו זה אולטימטום קצר מועד להחזרת הכסף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
זו ממש בדיחה!..מה אנשים עד כדי כך תמימים?!..או שנאמר:טיפשים!
מה האלטמן לא ידע שאופציות זה הימור?!..הוא הרי למד אצלו. מה התמימות אני לא מבין?!..אופציות=קאזינו. ועוד לשים את כספי הפנסיה?!?!?..צריך להיות באמת כשרוני כדי לעשות מעשה שכזה!! לדעתי צריך להעמיד את אלטמן לדין,על מה שהוא עשה! רק טיפש שם כספי פנסיה באופציות,והוא עוד יודע שזה מסוכן. אנשים:אין ארוחות חינם ודרכי קיצור בבורסה!!..את זה ווארן באפט אמר עשרות פעמים.
סוחר  |  08.03.11
1.
אין דבר כזה משקיע באופציות
מי ש"משקיע" או יותר נכון מהמר באופציות סופו להימחק ושלא יתפלא אם יפסיד את כספו ביום, יומיים, שבוע או מספר שעות. זה המשחק! בשנת 2008 היו קרנות גידור באירופה שהפסידו מיליארדים בשבוע בתחילת המשבר. הסמואל הזה הציג את עצמו כמומחה וזו אכן נוכלות אך היכן השכל של אלו שהשקיעו אצלו? הם אשמים לא פחות לפי איך שזה נראה... אם תחפשו מידע על אופציות מעוף באינטרנט מייד תגלו שמדובר במוצר ממונף ומסוכן.
משקיע חכם , רמת השרון  |  07.03.11