אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": ועדת השרים לאתיקה אישרה את הקוד האתי המרוכך צילום: גיל נחושתן

בלעדי ל"כלכליסט": ועדת השרים לאתיקה אישרה את הקוד האתי המרוכך

הקוד יובא בקרוב לאישור הממשלה. למרות שהשרים יישמו את רוב הערות מבקר המדינה, מדובר עדיין בנוסח מקל לעומת המלצות ועדת שמגר. השר הרשקוביץ': "הנוסח הסופי מכובד מאוד. הקוד יבטיח נורמות שלטוניות ראויות"

25.05.2011, 16:45 | תומר אביטל

ועדת השרים לאתיקה אישרה את הקוד האתי המרוכך. הקוד יובא בקרוב לאישור הממשלה. ל"כלכליסט" נודע כי בתחילת השבוע התכנסה הוועדה לדון בהערות מבקר המדינה לדו"ח.

בפגישה נכחו שלושה שרים בלבד - יו"ר הוועדה יעקב נאמן, דניאל הרשקוביץ' ויעקב מרגי - זאת, למרות שבפגישה הכינו השרים את הנוסח הסופי שיחייב את כלל השרים בממשלות ישראל לדורותיהן. השרים אימצו את רוב הערות המבקר. עם זאת, השרים לא קיבלו שני סעיפים מחמירים שהציע המבקר.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בדצמבר סיימו לגבש השרים קוד אתי חדש. אך בניגוד להמלצות ועדה ציבורית שמונתה לנושא בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, השרים גיבשו כללים אנמיים ומקלים.

בלעדי ל"כלכליסט" המבקר: הקוד האתי שגיבשו השרים יסכן את טוהר המידות במכתב ששלח לינדנשטראוס לשר נאמן, הוא מותח ביקורת על נוסח הקוד האתי המקל שאימצו השרים: "הכללים מפרים את האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים והאינטרסים של השרים" תומר אביטל, 9 תגובותלכתבה המלאה

בין השאר, בטיוטה של הקוד החדש שגיבשו השרים מתאפשר להמשיך לקיים פעילות פוליטית ענפה תוך שימוש במשאבי מדינה; שר לא יישא באחריות לניגודי עניינים של נושאי משרות אמון בשירותו, ומושמטת החובה של ראש הממשלה לבצע בחינה מקצועית ואתית של מועמדים לתפקיד שר. כן הוגמשו הצעות שמגר בנוגע להצהרות ההון של השרים, קשריהם עם מנהלי תיקי ניירות הערך שלהם והמגבלות על קבלת מתנות, שירותים וטובות הנאה במסגרת תפקידם.

מבקר המדינה ביקר אז בחריפות את ההצעה וטען כי "הכללים המוצעים מפרים את האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים, האינטרסים של השרים עצמם והאינטרסים של הממשלה". במסמך שהגיש המבקר לשרים הוא טען כי רוב השינויים שהכניסו מצמצמים את יכולת הביקורת שלו, ונוגסים בסמכויותיו למניעת ניגודי עניינים. בין השאר, המבקר דרש שישונה הסעיף בו נכתב כי ועדת האתיקה שדנה בשרים שהפרו הכללים רשאית להיוועץ עימו, לנוסח לפיו תחויב בקבלת חוות דעתו.

חברי הוועדה עצמם מתכוונים להגן על הנוסח שאושר. לדברי השר הרשקוביץ', "הנוסח הוא מאוזן מאוד. הוא משקף עבודה של ועדות אשר, שמגר והוועדה שלנו. בין שתי הוועדות הראשונות היו כמה מחלוקות כי בין השנים מפתחים תובנות ונורמות מתחדדות. הנוסח הסופי מכובד מאוד - גם לפי אנשי משרד המשפטים שאמרו לנו שאין מדינות רבות בעולם בהן מנוסח קוד אתי כה מפורט לחברי הממשלה. הקוד יבטיח נורמות שלטוניות ראויות".

בימים אלו שוקדים בלשכת היועץ המשפטי על הנוסח הסופי של הקוד האתי החדש, ובימים הקרובים תתבקש הממשלה לאשרו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות