אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: "אתר הדייטים לאנשים יפים" מגרש את המכוערים צילום מסך: צילום מסך: beautifulpeople.com

דו"ח טכנולוגי: "אתר הדייטים לאנשים יפים" מגרש את המכוערים

אחרי שתקלה גרמה לאתר השנוי במחלוקת לקבל 30 אלף חברים "לא רצויים", עכשיו הוא חוסם חשבונות וגורם לשערוריה. וגם: הצעירים מובילים את מהפכת הרשתות החברתיות בפקיסטן, אבל היא מנותקת מהמציאות היומיומית

20.06.2011, 13:42 | יוסי גורביץ

אין שום דבר יפה בסיפור הזה

יש אתר דייטים מאוס במיוחד, אפילו בהתחשב בסטנדרטים הנמוכים של התעשיה, ו-BeautifulPeople.com שמו. ההתמחות של האתר, כפי שאפשר להבין, היא שהוא מקבל רק אנשים יפים, והוא גובה תשלום על שירותיו. יש לו תוכנת סינון, שמאפשרת למשתמשים להחליט את מי לקבל.

לפני כחודש פקד את האתר צדק אלוה... אה, סליחה, תקלה קשה: משהו, כנראה התקפה זדונית, שיבש את תוכנת הסינון של האתר. כתוצאה מכך, כ-30 אלף איש שלא עומדים בדרישות המוקפדות של המדוזות שמנהלות אותו הצליחו לחמוק פנימה. הווירוס שתקף את האתר זכה במהירות לכינוי שרק, על שם הטרול החביב אך המאותגר חזותית.

על כן עשו באתר את המהלך המתבקש כלכלית והבזוי חברתית, וגירשו 30 אלף משתמשים מהאתר. "אנחנו לא יכולים", אינפף המנהל שלו, גרג הודג', "סתם לדחוף 30 אלף מכוערים מתחת לשטיח".

כדי להוסיף חטא על פשע, הודג' אמר בחיוך מתנשא ש"הוא מצטער מאוד עבור כל חסרי המזל שהוכנסו בטעות לאתר ושהאמינו, גם אם לתקופה קצרה, שהם יפהפיים". נכון לשעה זו, אף אחד לא שיפר את חזותו של הודג' תוך שימוש באת חפירה חלודה. אבל נראה שמישהו חשב על רעיון דומה, כי לטענת הודג' ההתקפה על האתר באה ככל הנראה מ"עובד ממורמר".

הסלקציה תעלה לאתר כ-100 אלף דולר, כולל הוצאות על תראפיה לאנשים שיחוו טראומה כתוצאה מגירושם. כנראה שלהודג' וחבר מרעיו זה משתלם. ועל זה כבר נאמר: היופי חולף, הטמטום נצחי. במקרה שלנו, מדובר בטמטום מרושע במיוחד.

Beautifulpeople.com. מגרשים את המכוערים, צילום מסך: צילום מסך: beautifulpeople.com Beautifulpeople.com. מגרשים את המכוערים | צילום מסך: צילום מסך: beautifulpeople.com Beautifulpeople.com. מגרשים את המכוערים, צילום מסך: צילום מסך: beautifulpeople.com

הרשתות החברתיות מבקרות בפקיסטן

פקיסטן היא אחת המדינות המפחידות בעולם. היא המדינה המוסלמית היחידה בעולם שיש לה נשק גרעיני, עם נוכחות פעילה של האיסלאם הקיצוני. הפיקוח של הדרג האזרחי על הצבא ועל שירותי "הביטחון", גם אחרי שפקיסטן הפסיקה להיות רודנות צבאית באופן רשמי, רופף יותר מהאחיזה במציאות של טייקונים ישראלים מסוימים. שירות המודיעין שלה, ה-ISI, ידוע לשמצה בעולם כולו, בין השאר משום שהוא זה שיצר את הטליבאן.

בפקיסטן יש אזורים (ווזיריסטן, אני מסתכל עליך) שעליהם הממשלה המרכזית אפילו לא מנסה להעמיד פנים שיש לה שליטה. שיעור הרציחות על רקע פוליטי שם הוא מהגבוהים בעולם. כמו כל המחוזות בתת היבשת ההודית, גם אלה של פקיסטן סובלים מאנלפבתיות כרונית. הפוליטיקה מושחתת עד העצם ומנוהלת על ידי מה שהאיטלקים מכנים קאפו די טוטי קאפי – גברים שמרנים עם רגל אחת בפוליטיקה ורגל שניה בפשע המאורגן.

כל זה מתסכל קשות את המעמד הבינוני הפקיסטני, שחולם להיות כמו מקבילו האירופי ולגבש את המדינה המסוכסכת והמלאכותית (ווינסטון צ'רצ'יל בתגובה: "אופס") למשהו קצת יותר רציני ומסודר. מה שלא אמרו לאנשים הטובים האלה, ולא רק להם, זה שכדי לצאת מפיאודליזם דתי למדינה מבוססת מעמד בינוני צריך כמה מאות שנים, כמה גיליוטינות, ואוקיינוס קטן של דם.

אז הם מנסים לבצע קפיצת דרך, ולקדם את הרעיונות החיוביים שלהם באינטרנט, באמצעות שלל כלי טרשת חברתית. נרשמה פריחה עזה של בלוגים, דפי פייסבוק, חשבונות טוויטר וכל השאר בפקיסטן בשנים האחרונות, מספיק כדי למשוך את תשומת הלב של מחלקת המדינה האמריקאית, שערכה כנס חגיגי לכ-200 מהדמויות המובילות בתחום שם. כמה מהבלוגרים קיבלו איומים מסוכני המשטר, אם כי ככל הידוע אף אחד מהם עוד לא נרצח. אולי הם עוד לא הרגיזו מספיק.

פקיסטן. עוד "מהפכת פייסבוק"? צריך להיות נאיבי כדי לחשוב ככה, צילום: בלומברג פקיסטן. עוד "מהפכת פייסבוק"? צריך להיות נאיבי כדי לחשוב ככה | צילום: בלומברג פקיסטן. עוד "מהפכת פייסבוק"? צריך להיות נאיבי כדי לחשוב ככה, צילום: בלומברג

עכשיו, בתור מי שכותב בלוג ליברלי בחברה משוסעת על פי קווים אתניים ודתיים, החבר'ה האלה זוכים לאהדתי המלאה. מצד שני, לחשוב שאליטה יכולה לגרור מהבוץ אוכלוסיה נבערת ענקית, כשרוב הכתיבה שלה היא באנגלית ולא בשפה המקומית – נו, בשביל נאיביות כזו צריך כנראה להיות דיפלומט אמריקאי.

בנוסף, יש נטייה משונה לחשוב שהעובדה שמישהו קיבל במה באמצעות פייסבוק, יוטיוב או כל דבר אחר, משמעה שהוא גם אימץ את ערכי "החברה הטכנולוגית". בולשיט. קנאים דתיים ופסיכים לאומנים יכולים להשתמש בכלים האלה באותה המידה, בלי להקדיש שלושים שניות למחשבה על המהפכה המדעית והעקרונות שלה. בכלל לא בטוח שהם יוכלו להמשיך את המהפכה הטכנולוגית הלאה - זה בכל זאת מצריך סובלנות לחשיבה פתוחה - אבל כל זמן שתהיה להם גישה לאותם כלים, הם יוכלו להמשיך ולהשתמש בהם.

פטנט גנבים

היצרנים של תוכנות ביטורנט הם כנראה הסייענים הגדולים ביותר לגניבה בהיסטוריה. בתי משפט כבר קבעו שביטורנט הוא, ברוב מוחלט של המקרים, כלי לביצוע פשע. שיעור התעבורה הלגיטימית ברשתות ביטורנט עומד על אחוז אחד שבוכה מרוב בדידות, ומוציא שם רע ל-99% האחרים.

בביטורנט כבר רגילים לחטוף תביעות על הפרת זכויות יוצרים. לאחרונה הם חטפו תביעה מסוג בלתי מוכר, אבל מאותה משפחה: בגין הפרת פטנט. כלומר, הכלי שמשמש את גנבי העולם לא משמש לחטא, הוא גם נוצר בחטא. לכאורה, כמובן.

הפטנט שלכאורה מופר שייך לחברה זניחה בשם Tranz-Send Broadcasting Network, שלטענתה הוציאה אותו בשנת 1999. אין לי מושג האם מדובר בתביעה טרולית או שיש לה בסיס. מה שכן ברור הוא שאם התביעה תצליח, וביטורנט תצטרך לשלם על כל הורדה והורדה שבוצעה באמצעותה, יהיה כאן מבחן מוסרי מעניין.

כל הגנבים יעמדו פתאום מול השאלה האם יש אידיאולוגיה מאחורי מה שהם עושים, ואשר על כן הם יתרמו סכום כלשהו לביטורנט, או שהם סתם חמדנים תאבי בצע, וטפילים על יצירתם של אחרים. ההימור שלי הוא על האפשרות השנייה. 

קצרצרים

על רקע ההסתבכויות של גרופון, יש אולי תקווה שאתרי הדילים עברו את השיא, ועוד שנתיים-שלוש יזכרו אותם בערך כמו את מייספייס. עד שזה יקרה מגיע אתר חדש, שהשטיק שלו הוא הצעת דילים לגברים גאים בלבד. אה, כן, יש עוד מגבלה – הם גם צריכים להיות עשירים יחסית כדי להרשות לעצמם את הדילים. אם האתרים הרגילים בתחום הם בעייתיים מבחינת זכות הקיום הפיננסית שלהם, האתר הזה - The Daily Hookup שמו - נמצא בצרות חמורות אף יותר, כיוון שהקהל שלו מצומצם מאוד. מצד שני, אם הוא הצליח לגרד אייטם ב"ניו יורק טיימס"...
הכפתור של גוגל מתקשט לכבוד חודש הגאווה הכפתור של גוגל מתקשט לכבוד חודש הגאווה הכפתור של גוגל מתקשט לכבוד חודש הגאווה

ובנושא קשור: גוגל מצאה שיטה משלה לציין את חודש הגאווה. גולשים שיחפשו אחר מושגים הקשורים לקהילה יקבלו לצד התוצאות גם את דגל הקשת בענן המפורסם. לגוגל, ראוי להזכיר, יש היסטוריה ארוכה של תמיכה בהומואים ולסביות: היא נקטה עמדה פומבית נדירה נגד ההצעה לאסור נישואי גאים בקליפורניה – הצעה שעברה במשאל עם ונפסלה לאחרונה על ידי בית המשפט העליון הקליפורני כמנוגדת לחוקת המדינה. היא גם המריצה את עובדיה להשתתף בפרויקט It Gets Better, שמיועד לשכנע צעירים גאים להחזיק מעמד ולא להתאבד. מה שמזכיר לי: עם כל ההייפ סביב "אומת הסטארט-אפ", מישהו שמע לאחרונה חברת טכנולוגיה ישראלית נוקטת עמדה חברתית, שלא לומר פוליטית?

ואם כבר גוגל, התמנון החייכן דוחף פרסומות לחלק מסרטוני יוטיוב, וזה פחות או יותר בסדר – מדובר, אחרי הכל, בשירות חינמי שצריך איכשהו להחזיק את עצמו. הבעיה היא שבשורה של מקרים, גוגל הציגה את היקף הצפיות בפרסומות כחלק מהיקף הצפיות בסרטון. לעיתים, כמו במקרה של הקדימון לסרט קונן הברברי החדש (תשמור מפלצת הספגטי המעופפת ותציל), מספר הצפיות בפרסומות עלה על הצפיות בסרטון. כך מנפחים מספרים – וכך גם מוליכים שולל את הגולשים, שסבורים שמספר הצפיות בסרטון אומר משהו.

לכל דבר טוב יש סוף: עיריית סידני העמידה בפברואר לרשות המפתח בן הוסקן את מאגרי המידע של רשות התעבורה שלה, והוא יצר בתמורה אפליקציה שאיפשרה מעקב בזמן אמת אחר התחבורה הציבורית בעיר. הנוסעים הנרגשים שיבחו את הוסקן ואת האפליקציה שלו, ואז החליטה העיריה שהמשחקים נגמרים, משכה את המידע שלה בחזרה, והכיף נגמר. בעיריה טוענים שמערכת המידע שלהם לא היתה יציבה דיה. המשתמשים חולקים עליהם, ועדיין מייללים על היעלמותה של האפליקציה. איזה מזל יש לנוסעים בגוש דן: הם לא צריכים אפליקציה כזו, ממילא לא תהיה תחבורה ציבורית ששווה לדבר עליה החל מ-1 ביולי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
תיקון - *נראה* שהגישו בקשה לפטנט ב 1999 (ועדיין...)
אז בואו נראה... חברה קיקיונית שאף אחד לא שמע עליה עד כה - צ'ק, עם פטנט גנרי שתיאורו יכול להתאים לכל פרוטוקול תקשרות אינטרנטי - צ'ק, ובפרט - לא קשור ספציפית לפעולת ביטורנט (עוד נראה) - צ'ק , שמחכה יותר מ10 שנים (או 5 תלוי מאיפה מתחילים לספור) כדי לתבוע מפתחים של פרוטוקול שידוע כבר מ- 2001 והוא עבודה מקורית של מישהו - צ'ק.
אסף  |  20.06.11
4.
אתה מבלבל בין הפרוטוקול לחברה
- BitTorrent הוא בראש ובראשונה פרוטוקול תקשורת (ידע מדעי\הנדסי) ולא קשור לחברה כזו או אחרת. - התביעה כלפי ביטורנט החברה לא הולכת להשפיע כהוא זה על השימוש בפרוטוקול ע"י אחרים. - "היצרנים" האלה שלך יכולים להיות סתם מתכנתים שמשחררים את מה שכתבו לעולם. אין לך שום דרך לעצור את זה בלי להפר זכויות פרט. שלא לדבר על לאתר את אלה שיכתבו עוד תוכנות כאלה. בקיצר, מלחמה אבודה. - ברור לכל מפגר שהתביעה היא סופר טרולית. הפטנט של החברה הוא מ- 2007 ובראם כהן, מפתח הפרוטוקול שיחרר אותו ב 2001. את הקביעה מי מנסה לגנוב ממי אני אשאיר לקוראים כתרגיל. - הקביעה "ביטורנט אינו חוקי" היא בעצמה אינה חוקתית (לפי איזה מדד שתבחר: חוקת ארה"ב, קומון סנס, או מוסר רציונלי בסיסי). ובתי המשפט בארה"ב והלובי של חברות הסרטים והמפיצים למיניהם יכולים לקפוץ (ואכן קופצים ויקפצו) - *הפרוטוקול* והשימוש בו הם חוקיים כמו שחוקי לנשום אויר או לפרסם מאמר על אלגוריתם חדש לפירוק מספרים טבעיים לגורמים ראשוניים ולממש אותו או כמו שחוקי למכור סכין מטבח גם אם בוצע רצח באחד כזה אתמול. כמו כן, גם להפעיל טראקרים (שרתים) זה חוקי. מה שלא חוקי הוא שימוש בשרתים אלה כדי להפר זכויות יוצרים. סה טו. אם לאור הנתונים שאתה מפרסם לגבי השימוש בפרוטוקול זה נראה לך כהתפלפלות - תהנה לך. - "כל הגנבים יעמדו פתאום מול השאלה האם יש אידיאולוגיה מאחורי מה שהם עושים" איך אומרים, אופטימיות קוסמית. אשריך.
אסף  |  20.06.11