אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרסום ראשון: מהשנה הבאה יוכלו הרפתות לייצר חלב מעבר למכסות הממשלתיות צילום: צביקה טישלר

פרסום ראשון: מהשנה הבאה יוכלו הרפתות לייצר חלב מעבר למכסות הממשלתיות

משרדי רה"מ והתמ"ת הפיצו ההצעה לרפורמה בענף החלב שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון, בתקווה כי פתיחת השוק תוביל רפתנים לייצר עודפי חלב ולהורדת מחירים

04.08.2011, 11:38 | תומר אביטל

מהפכה במשק החלב: מהשנה הבאה יוכלו הרפתות לייצר חלב מעבר למכסות הממשלתיות. משרדי רה"מ והתמ"ת הפיצו הבוקר (ה') את ההצעה שלהם לרפורמה מרחיקת לכת בענף החלב - שתעלה ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה.

משק החלב כיום הוא מפוקח ומובנה, כאשר לכל רפת מוקצת מכסה. על הרפתות נאסר לשווק חלב מעבר למכסה, ומחיר החלב מוגן דרך תעריף שנקבע ע"י ועדה ממשלתית ומכונה "מחיר המטרה".

הרפתנים: "בג'ונגל של רה"מ התפתחו טורפי על - טייקונים" אלפי רפתנים, חקלאים, בני קיבוצים ומושבים הפגינו בת"א במחאה על פתיחת משק החלב לייבוא והורדת מחיר המטרה טל ליטמן, 8 תגובותלכתבה המלאה

לאחר דיונים רבים, החליט שר התמ"ת לבסוף לאפשר לרפתנים לייצר מהשנה הבאה גם מעבר למכסות, אך ללא ההגנה של 'מחיר המטרה'. בממשלה מקווים כי פתיחת השוק תוביל רפתנים לייצר עודפי חלב תוך כדי תחרות ביניהם שיובילו להורדת מחירים. הצעת המחליטים מאמצת למעשה את ההמלצות שגיבש מנכ"ל התמ"ת שרון קדמי בהנחיית רה"מ -ובניגוד לעמדת שרת החקלאות אורית נוקד.

לפי הנוסח, שהגיע לידי "כלכליסט" נמצאים הסעיפים:

משנת 2012 יתאפשר ייצור חלב מעבר להיקף המכסה. תצומצם מכסת החלב הארצית בבכ-40 מיליון ליטר. בממשלה מקווים לעודד דרך המכסה המקוצצת ייצור חלב בצורה תחרותית.

הממשלה תשפה את הרפתות הקטנות בצורה הבאה: משנת 2012 רפתות קטנות יזכו למכסה מוגדלת - עד 700 אלף ליטר חלב. שרת החקלאות תקצה סובסידיה בסך 2.7 אגורות לכל ליטר שתייצר רפת קטנה. סובסידיה זו תמומן על ידי האוצר - כלומר כלל התושבים. עלות הסובסידיה מוערכת בכ-7 מיליון שקל.

מחיר המטרה, שעומד כיום על 2.19 שקל לליטר יעודכן בצורה הבאה: בשנת 2011 ושנת 2012 - הוא ייקבע לפי מחיר המטרה הנמוך ביותר ב-90% מהרפתות היעילות. בנוסחת התעריף לקביעת מחיר המטרה ייכללו רק רפתות עם עלויות הייצור הנמוכות ביותר (כלומר "יעילות"). בתחשיב מסוג זה מחיר המטרה מצטמצם.

בשנת 2012 יעודכן מחיר המטרה בהסתמך על נתוני 80% מהרפתות היעילות מכלל הרפתות, ובשנת 2014 - לפי 70%. הוועדה מצפה לקצץ ממחיר המטרה כ-6 אגורות, ובכך להוביל את יצרניות החלב (תנובה, שטראוס וטרה) להוזיל את מוצרי החלב.

כמו כן יופחתו המכסים על יבוא גבינות קשות מ-70% ל-20%, במתווה יורד עד 2016. כמו כן תוגדל מכסת היבוא מ- 1,500 טון ל-7,500 טון.

בנוסף, תיקבע מכסת יבוא שנתית בשיעור מכס מופחת עבור אבקת חלב, כך שב-2015 המכסה תעמוד על היקף של 4,000 טון לכל הפחות. תוענק עדיפות למחלבות קטנות ביחס למכסות יבוא

סעיף נוסף בהצעה מורה על שר האוצר לקדם את ביטול הפטור מהסדר כובל שניתן למשווקי תוצרת חקלאית בכנסת.

בתוך חודש וחצי מתבקשים משרדי האוצר והחקלאות (שמתנגד להצעה) להפיץ תזכיר חוק שיתקן את תכנון משק החלב. כמו כן שר האוצר ושרת החקלאות יקבעו רשימת מוצרים עליהם יינתן "דיווח על רווחיות ומחירים" של המחלבות, והממונה על ההגבלים העסקיים יציג לצוות ששפועל בימים אלו לבחינת רמת התחרותיות והמחירים בענף המזון את היבטי התחרות בין ספקים בתחום החלב, לרבות תחום הייבוא. בד בבד שר התמ"ת יתבקש לנהל מו"מ מסחרי במטרה להגדיל את יבוא הגבינות הקשות ואבקת החלב.

הסעיף המהותי ביותר, כאמור, הוא קיבוע מכסת החלב ופתיחת השוק לייצור תחרותי. הממשלה ממליצה לקבע את המכסות ב-40 מיליון ליטר פחות מהמצב הקיים - 1,326 מיליון ליטר חלב. הקיבוע ייוותר למשך 5 שנים. מעבר לכך ניתן יהיה כאמור לייצר משנת 2012 חלב מעבר למכסות בדרך של ייצור תחרותי, שלא יתבסס על מחיר המטרה. "זה יאפשר תחרות על מחיר החלב בין תוצרת של יצרני החלב המקומיים לבין תוצרת מיובאת", נכתב בהצעה.

יו"ר הלובי החקלאי בכנסת שי חרמש תקף את ההצעה "כל משטר התכנון של משק החלב בארץ מתבטל. רפתנים חלשים ייפלו, רפתות ייסגרו, ואנו עשויים למצוא את עצמנו במצב של חסר בחלב ולא עודף".

חקלאים: נתפקד לליכוד כדי להשפיע

בתוך כך, החקלאים מעבירים הילוך לקראת אישור ההצעה. רפתנים בצפון הודיעו כי בכוונתם לקיים מפקד לליכוד, "במטרה ללחוץ להיות כוח משפיע על מצב שרי הליכוד וראש הממשלה אשר פועלים נגדם באימוץ מסקנות ועדת קדמי".

מזכירות התאחדות חקלאי ישראל שהתכנסה הבוקר בתל אביב החליטה על הקמת מטה מאבק להצלת החקלאות בישראל. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן אמר בישיבה כי הצעת ההחלטה שתועלה בממשלה ביום ראשון הקרוב גוזרת כלייה על כלל ענפי החקלאות ולא רק על ענף החלב.

לדברי וילן, "בתוך הצעת הממשלה הוכנסו סעיפים רבים אשר פותחים את הייבוא של תוצרת חקלאית באופן מלא, מבטלים את כל מכסי ההגנה ומבטלים את זכות החקלאים לשיווק מאורגן. זוהי תלייה בכיכר העיר של חקלאי ישראל וסיכול ממוקד של שליחותם הציונית. הצרכנים הישראלים לא ייהנו מהוזלת מחירים, רשתות השיווק ישמרו על רווחיהם ואין בתוכנית כל תשובה לביטחון מזון לאומי, לפריפריה ולשמירה על ישראל ירוקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
שמחון גיבור על הרפתנים. נראה אותו מאפשר ללולנים ליצר ביצים ללא מכסות
השר שמחון שעלה לגדולה על גבם של חקלאי הצפון ובעצמו מגדל אלפי תרנגולות לביצים. דאג תמיד שלא יהיו לו מתחרים. ושמר בקנאות על מכסות. אין לו רפת אז מה אכפת לו לאפשר גידול ללא ביקורת של פרות לחלב. נראה אותו עושה אותו הדבר לביצים? בטוח שלא (אני בעד משק חופשי ללא כל הגבלות ממשלתיות)
אופיר  |  05.08.11
7.
תגובה ל-5 ו-2
נריה, אנחנו לא מטומטמים ויודעים שצריך להעביר פיסטור עדין לפני שתייה. לי נראה שההתייחסות הזאת מסתירה את הפחד של בעלי המחלבות מכך שנוכל לעשות ייצור ביתי של גבינות במחיר שווה לכל נפש בכלום מאמץ. את הרי יודעת שבאמצעים פשוטים ביותר ניתן להכין מן הגבינות הפופולריות והנפוצות כגבינה לבנה, צפתית, בולגרית, פטה וריקוטה בעלות של לא יותר מ-20 ש"ח לקילו עם טעם ביתי נפלא. מה שעוצר אותנו היום מלעשות זאת זה שהחלב בסופר: א. עובר פסטור אגרסיבי ולא פסטור עדין (טמפרטורה גבוהה מדי). ב. זה לא חלב ממש כיוון שמפרידים אותו לגורמים ואז מהנדסים אותו מחדש. ג. ליטר שלו עולה לפחות 4.5 ש"ח - מחיר של שקית במקום 2-2.2 ש"ח. ברגע שניתן יהיה לקנות חלב מרפתות נוכל להכין לנו גבינות ביתיות מדהימות כמו שעשו לפני 60 שנה.
הדפוק , מדינה אוכלת יושביה  |  04.08.11
5.
תגובה ל2
אדוני רכס מרעננה. חלב מן הפרה יכול להכיל פתוגנים / חיידקים אשר לא מומלצים לשתייה, פיסטור מעקר את אותם חיידקים (לא כאן המקום לפרט את התהליך) ורק אז מורשים לשתייה. חלב מן הרפת יוצא מקורר (כ-3 מעלות) ומגיע למחלבה ושם מפסטרים אותו. לא מומלץ לשתות חלב שאינו מפוסטר
נריה , מרכז  |  04.08.11
לכל התגובות