אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: קבלות ועובדי קבלן צילום: אוראל כהן

הון אנושי: קבלות ועובדי קבלן

לשכת רואי החשבון חגגה ערב השביתה, ועם קצת מאמץ אפילו שם דיברו על עובדי הקבלן

10.11.2011, 11:02 | ארי ליבסקר

יום ראשון בערב לשכת רואי חשבון בישראל חגגה 80 שנה, ואני יצאתי מוקדם. אני יודע איך זה עם רואי חשבון, הם אוהבים לדייק. זה מה שלמדתי מאבא שלי, שהיה מנהל חשבונות. אז הגעתי כמה דקות לפני השעה היעודה, ועדיין כולם הגיעו לפניי וגדשו את המרפסת הענקית והמרשימה במרכז רבין. "ככה זה עם רואי חשבון", צחק אחד האורחים לידי, "הם באים מוקדם כי הם מפחדים שיגמרו להם את הבופה".

בבופה פגשתי את שוקי מדנס מקבוצת הביטוח מדנס, הדמות שאני תמיד רואה לנגד עיניי כשאני נתקל בפרסומת על סוכן הביטוח שוקה. שאלתי אותו מה הוא חושב על השביתה במשק שיועדה למחרת ועל העסקת עובדי הקבלן, עילת השביתה.

שוקי מדנס באירוע. "מה עיני היה צריך את זה?", צילם: אוראל כהן שוקי מדנס באירוע. "מה עיני היה צריך את זה?" | צילם: אוראל כהן שוקי מדנס באירוע. "מה עיני היה צריך את זה?", צילם: אוראל כהן

מדנס אמר: "מה עיני היה צריך את זה בכלל, בייחוד עכשיו? כל מה שהוא היה צריך לעשות זה קצת לחכות שהמחאה החברתית תשכך, ואז הוא יכול היה לפעול בשקט, להסתדר איכשהו. אף אחד לא היה זוכר את עובדי הקבלן. עכשיו את כל השביתה הזאת הוא עשה רק כדי למצוא חן בעיני שלי יחימוביץ'". אחר כך שאלתי אותו מה הוא חושב על עסקת בית HSBC בניו יורק, שבה כור (של אי.די.בי) מוכרת לנכסים ובנין (של אי.די.בי). "תראה, זה היה ברור שנוחי יסובב את כולם", אמר מדנס, "הוא האמן מספר אחת במינופים ובגלגולי כספים. זה בכלל לא הפתיע אותי".

ואז פגש מדנס את רואה החשבון יאיר רבינוביץ', לשעבר נציב מס הכנסה. השניים התחבקו ודנו בשאלה איך מדנס יכול להרוויח יותר. שאלתי את רבינוביץ' מה הוא חושב על ההרשעה של שוקי ויטה, פקיד מס בכיר לשעבר, והוא אמר: "מה יש לומר עליו? כולנו ידענו שנים מהנושא, כמו שכולם ידעו את הסיפור על משה קצב". קצת המום, תפסתי את יהודה נסרדישי, שזה עתה פרש מניהול רשות המסים, ושאלתי מה לו יש להגיד על ויטה. נסרדישי אמר: "אני חושב שהחמירו את עונשו יתר על המידה ונעשה לו עוול. הוא היה הקורבן במקרה הזה". ואתה, שאלתי, הולך עכשיו לעבוד אצל איזה טייקון? הצעות העבודה כבר הגיעו? "איזה הצעת עבודה, אני מבחינתי הגעתי לפסגה, אין לי לאן לשאוף יותר", הוא אמר, "וחוץ מזה אני בתקופת צינון, ואני מתכוון ליהנות ממנה כמה שיותר".

ליד הבר פגשתי את מנכ"ל קרן אי.די.בי לתרומה לקהילה רמי מרדור, שמיד סיפר לי על הדברים הנפלאים שהקרן עושה בקריית שמונה. ניסיתי לשאול אותו למה לא שמענו את דנקנר ואת מה שיש לו לומר על העסקת עובדי הקבלן, והוא אמר: "אני לא יכול לענות בשם הבוס שלי אלא רק בשם עצמי. אני חושב שצורת העסקה דרך חברות עובדי קבלן היא דבר מחפיר ובעייתי וצריך למגר את התופעה הזאת. אבל זוהי רק דעתי האישית".

אחר כך כולם נכנסו לאולם, לראות מצגת על ההיסטוריה של הלשכה. נשיא הלשכה דורון קופמן קרא לכנסת ליישם את המסקנות של ועדת ששינסקי וועדת הריכוזיות, והוסיף: "אני רוצה לנצל את הבמה ולהתייחס לוועדת הריכוזיות שהוקמה כדי להגביר את התחרות במשק, כדי לאפשר לעסקים רבים יותר נגישות למקורות מימון וכדי להקטין את יוקר המחיה. זו ועדה בעלת משמעות וחשיבות רבה".

כוכב הערב היה אלי הורביץ, שלשכת רואי חשבון כיבדה אותו בהוקרה; גם סטף ורטהימר קיבל את האות, אבל נבצר ממנו להגיע לערב החגיגי מפאת נסיעה. הורביץ נראה מצוין, נשא נאום מרשים וכרגיל, היה תענוג לדבר איתו.

 דליה רבין, יוסי גרוס ואלי הורוביץ. מהמוצדקות שבשביתות, צילום: אוראל כהן דליה רבין, יוסי גרוס ואלי הורוביץ. מהמוצדקות שבשביתות | צילום: אוראל כהן  דליה רבין, יוסי גרוס ואלי הורוביץ. מהמוצדקות שבשביתות, צילום: אוראל כהן

כששאלתי על השביתה הוא אמר: "זאת השביתה החשובה ביותר שהיתה אי פעם במדינת ישראל. המצב שאליו הגענו

מעורר דאגה, אי אפשר להעסיק אנשים ללא תנאים, מדובר במעשה שפל ולא מוסרי. אני מצדיק את השביתה הזאת ותומך ביו"ר ההסתדרות. אנחנו אשמים בתהליך הזה, שהחל עוד בתקופה שספיר היה שר האוצר - אז נזרעו זרעי הקלון". כששאלתי על הטלטלות בטבע הוא אמר: "תקשיב לי טוב - במשך כל השנים שטבע קיימת הגדלנו את ההכנסות בכל רבעון. זה לא השתנה עד היום הזה, ולדעתי גם לא עומד להשתנות".

תגיות