אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הורדת התעריפים - שוי עסקת פז סולאר ירד בכ-15%

בעקבות הורדת התעריפים - שוי עסקת פז סולאר ירד בכ-15%

מנכ"ל שיכון ובינוי אנרגיות מתחדשות: "צר לי מאוד על שינוי המדיניות שנעשה בדיעבד. בשל חשיבה קצרת טווח, גם תחום האנרגיה המתחדשת יפסיד וגם הכלכלה הישראלית בכללותה. גם חברת סאנפלאוור עשויה להיפגע ממהחלטה

14.12.2011, 18:38 | ליאור גוטמן
גלי ההדף מהחלטת רשות החשמל על הורדה חדה של 24% בתעריפי החשמל הסולאריים מתחילים לתת אותותיהם גם בקרב היזמים. מבדיקת "כלכלסיט" עולה שהעסקה למכירת פעילות פז סולאר לידי שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת עלולה להיסגר על סכום שנמוך בכ-10% עד 15% מההיקף העסקה המקורי. כזכור, לפני כחודש וחצי דיווחו הצדדים לבורסה על מכירת פרוייקטי חברת פז לידי שיכון ובינוי בעלות של כ-40 מיליון שקל, בכפוף לאישורים רגולטוריים. היום הודיעה רשות החשמל שתעריף ייצור החשמל ממתקנים סולאריים בינוניים ירד מ-1.44 שקל לקוט"ש (קילוואט שעה) ל1.09 שקל לקוט"ש, כאשר פרויקטים שטרם קיבלו אישור תעריפי והקמה לא יזכו ליהנות מהתעריף המקורי. פז העבירה לשיכון ובינוי צבר פרויקטים של כ-21 מגה וואט, כאשר רק ל-40% מהם יש תעריף מובטח. כתוצאה מהחלטת רשות החשמל תזרים המזומנים הצפוי במתקנים שטרם קודמו יפגע, מה שישליך כאמור על שווי העסקה.

בשיכון ובינוי אנרגיות מתחדשות סרבו להתייחס לעסקת המכירה מול פז אולם מנכ"ל החברה אמיר לוי התייחס להחלטת הרשות ואמר ש"צר לי מאוד על שינוי המדיניות שנעשה בדיעבד. הייתי מצפה מאנשי האוצר, להם יש יכולת להבין את התמונה המקרו כלכלית ולא רק הסקטוריאלית, שיבינו וישמרו את כללי המשחק הבסיסיים שבזכותם כלכלת ישראל נותרה יציבה – אמינות מדיניותה הכלכלית של הממשלה ואי שינוי כללי משחק בדיעבד. לצערי, בשל חשיבה קצרת טווח, גם תחום האנרגיה המתחדשת יפסיד וגם הכלכלה הישראלית בכללותה".

סאנפלאוור - בודקים את הפרויקטים 

חברה נוספת שעלולה להיפגע מהחלטת הרשות היא סאנפלאוור בניהולה של אורלי כירם. בהודעה שהוציאה החברה לבורסה נמסר ש"החברה בוחנת את השלכות ההחלטה על הפרויקטים" כאשר כבר היום ברור שחלק מהחוזים יצטרכו להיפתח תוך קיום מו"מ עם הקבלן בשטח במטרה להימנע מהפסד כספי. בראיון ל"כלכליסט" הודתה כירם שאם החלטת הרשות תכנס לתוקפה הם ישקלו שלא לפתח את כל מתקני ייצור החשמל הסולארי שהם תכננו במקור.

בתגובה להודעת רשות החשמל מסרה כירם ש"סאנפלאואר מצרה על החלטת רשות החשמל. כחברה הפועלת בשוק החשמל הסולארי בחו"ל ובישראל, אנו סבורים כי הפחתת התעריפים פוגעת במהימנותה של מדינת ישראל בזירה העסקית הבינלאומית וכן פוגעת באופן אנוש ביזמות הפרטית שעוסקת בתחום. להערכתנו היעדר היציבות הנובע מהתנהלותה של רשות החשמל והפגיעה ביזמות הפרטית עשויים להוביל לכך שיעדי הממשלה בתחום האנרגיות המתחדשות לא יתממשו". יצוין שעבור כירם מדובר במקרה שני של הורדת תעריפים בדיעבד, כאשר הראשון התקיים בשנה האחרונה בספרד במסגרת צבר מתקני חשמל סולארי. עם זאת, בניגוד לישראל בספרד איימו החברות לפנות לביה"מש בנשוא והתעריף המקורי שהובטח ליזמים שם הוחזר על כנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות