אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": סוף עידן ה"מה תשתו?" צילום: תומריקו

בלעדי ל"כלכליסט": סוף עידן ה"מה תשתו?"

שטראוס רוצה לדחוק את חברות המים מהמסעדות חברת המים של שטראוס תשלם למסעדות כדי שיגישו בחינם מים מוגזים או צלולים של תמי 4 בקנקנים ממותגים. התנאי: הוצאת המים המינרליים מהתפריט

08.02.2012, 07:10 | אורנה יפת וגלי וולוצקי

שטראוס מים פותחת חזית שעלולה להפוך למלחמה של ממש עם יצרניות המים המינרליים - מי עדן, החברה המרכזית למשקאות (המשווקת את נביעות) וטמפו (המשווקת את סן פלגרינו וסן בנדטו).

שטראוס מתכננת לפנות למסעדות שונות ולהציע להן להגיש בחינם מים, צלולים או מוגזים, שישווקו בקנקנים ממותגים של שטראוס מים. כך מתכננת חברת המים לפנות לקהל גדול של סועדים ולחשוף אותו למים מסוננים מתוצרתה, בתקווה שבשלב מאוחר יותר הוא ירכוש לביתו את מערכות סינון המים של תמי 4 ויהפוך למנוי של החברה.

שטראוס כבר מקיימת שיתוף פעולה שכזה עם מסעדת "שולחן" בתל אביב, השייכת לשף עומר מילר ולאנשי העסקים סטיבן לובל ואיתי ספיבק (שבבעלותם גם מסעדת "חדר האוכל"). למעשה, בעלי המסעדה הם שפנו לשטראוס והציעו לה להגיש מים צלולים או מוגזים לשולחנות המסעדה עם קנקנים ממותגים. במסעדה לא נמכרים בקבוקי מים מינרליים ולשטראוס יש הסכם שבו היא משלמת לבעלי המסעדה תמורת הבלעדיות על אספקת המים. גורמים המקורבים לשטראוס מים מסרו כי הפנייה של בעלי המסעדה השתלבה עם קונספט שעליו עובדים בחברה לפנות לבעלי מסעדות ולהציע להם שיתוף פעולה דומה.

יש לציין כי באחרונה הופסק שיתוף הפעולה בין שטראוס מים לרשת בתי הקפה ארומה ישראל, לאחר שהאחרונה החליטה להוציא את הברים של שטראוס ולהכניס במקומם את מתקני המתחרה, אלקטרה בר.

שוק המים המינרליים בישראל מוערך במיליארד שקל בשנה, כאשר הנתח של המסעדות, המלונות, בתי הקפה, וחברות הקייטרינג עומד על כ־38%.

בשוק המסעדנות מביעים ספק לגבי האפשרות שהמסעדנים יסכימו להוציא מהתפריט את בקבוקי המים המינרליים, בין השאר מכיוון שמדובר במקור הכנסה משמעותי.

מכירות המים המינרליים מהוות בממוצע 1%–0.7% מהמחזור הכולל של המסעדות, כאשר הרווח של המסעדן על מכירת בקבוק מים מינרליים אישי מפלסטיק גבוה פי שישה מהעלות; ובמקרה של בקבוקי זכוכית עומד היחס בין הרווח לעלות על פי 4-3. במסעדות יוקרתיות מזמינים יותר מים מינרליים כיוון שגם שותים בהן יותר אלכוהול.

מסעדת קז'ואל דיינינג ממוצעת מוכרת מים מינרליים בהיקף של 12–15 אלף שקל בחודש. הפסקת המכירה של מים מינרליים תוריד את הרווח הגולמי של המסעדה ועל כן ספק אם מרבית המסעדות ישתלבו בטרנד. גם בחברות המים המינרליים לא מתרגשים מהמהלך וחושבים כי הלקוחות - בעיקר במסעדת יוקרה - לא יוותרו על בקבוק מים מינרליים סגור. הבעלים של מסעדת שולחן מסבירים כי הם עצמם לא שותים מים מינרליים ולכן בחרו לפנות לשטראוס.

למשפחת שטראוס קשרים ענפים בעסקי המסעדנות. קבוצת שטראוס היא הבעלים של רשת עלית קופי ומקס ברנר; האחים עדי ועירית שטראוס נמנים עם בעלי קבוצת עדי'ס לייף סטייל, שבבעלותה המסעדות הרברט סמואל, טאפאס אחד העם ויבנה מונטיפיורי. החברה גם שותפה להקמת מלון בוטיק בתל אביב ולהקמת מלון ריץ' קרלטון במרינה בהרצליה.

לכתבה באנגלית לחץ כאן

תגיות