אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברה קפריסאית תובעת את בני שטיינמץ וטדי שגיא: חייבים תמלוגים מרישיונות גז

חברה קפריסאית תובעת את בני שטיינמץ וטדי שגיא: חייבים תמלוגים מרישיונות גז

בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בת"א טוענת החברה כי הובטח לשריין לה תמלוגים בסך 1% מכמות הנפט או הגז שתופק מרישיונות פלאג'יק של אנשי העסקים הישראלים, שם ההערכה היא להפקת גז בהיקף מסחרי. הנתבעות: "זו סחטנות לשמה"

18.04.2012, 08:33 | ליאור גוטמן

החברה הקפריסאית Western Breeze הגישה שלשום תביעה בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד בני שטיינמץ, טדי שגיא, קבלן קידוחי הגז הנורבגי AGR וחברת "הזדמנות ישראלית", לחייבם בשריון "תמלוגי-על" על סך 1% מכמות הנפט או הגז שתופק מששת רישיונות פלאג'יק שבידיהם.

לטענת העותרים, הנתבעים הצהירו לכאורה על התחייבותם להעביר לחברה הקפריסאית 1% מסך מכירות הגז או הנפט "מפי הבאר" (טרם מכירה ללקוחות אחרים), תמורת הלוואה של כ־6 מיליון דולר, אולם ההתחייבות לא נרשמה ברשומות הממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה והמים. התביעה הוגשה על ידי עוה"ד גיל אוריון וגבריאלה סטריהן ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות'.

ששת רישיונות פלאג'יק ("ישי", "עדיתיה", "ללה", "יהב", "יועד" ו"אילה") משתרעים על שטח כולל של כ־2 מיליון דונם, כ־170 ק"מ מערבית לחיפה. עיקר משיכתם נובעת מהעובדה שבצדיהם התגלו מאגרי גז גדולים. הראשון הוא מבנה לווייתן, שם קיים פוטנציאל להפקת גז בהיקף של 453 מיליארד מ"ק, והשני הוא "בלוק 12" שבקפריסין, שם קיים פוטנציאל הפקה של כ־185 מיליארד מ"ק גז טבעי.

על פי ההערכות, גם רישיונות פלאג'יק עשויים להכיל גז טבעי בהיקף מסחרי, ולכן החברה הקפריסאית חוששת כי קיימת אפשרות שבעליהם ירוויחו סכומים גדולים ממכירתו, מבלי לשלם את מה שהובטח לכאורה כתמלוגים.

חיפוש הגז ברישיונות פלאג'יק טרם החל בפועל, ותוקפם אמור לפוג בספטמבר 2013. השותפות בששת הרישיונות הודיעו לאחרונה כמו כן על כוונתן להתמודד על חיפושי הגז בשטחים שלחופי קפריסין שהוצעו למכרז על ידי הממשלה הקפריסאית.

מבעלי רשיונות פלאג'יק, בני שטיינמץ וטדי שגיא נמסר כי "אנו דוחים את הטענות מכל וכל. מדובר בסחטנות לשמה. נגיש תגובה לבית המשפט כמקובל". מחברת הזדמנות ישראלית נמסר כי "השותפות טרם למדו את כתב התביעה, אולם מקריאה ראשונית מדובר בהסכם שקיים מול הבעלים הקודמים של הרישיונות (פרנטיס - ל"ג)". לאחר התייעצות עם משפטנים, החברה העריכה כי לא תהווה צד לתביעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות