אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": רישום בטאבו שווה זינוק של 200% צילום: גיל נחושתן

בלעדי ל"כלכליסט": רישום בטאבו שווה זינוק של 200%

המקרה של שכונת בית וגן בקריית אתא, שבו רוכשים לא יכלו לרשום את הדירות בטאבו במשך יותר מעשור, מלמד כמה באמת שווה רישום הבעלות כשבעלי הנכס רוצים למכור אותו

03.09.2012, 08:47 | אריאל נוי

לפני תחילת המילניום החל להיבנות פרויקט בקריית אתא בשכונת בית וגן. הפרויקט המבטיח היה אמור להביא לעיר סטנדרטים חדשים של בנייה, שיהפכו את קריית אתא מהעיר הגדולה מבין הקריות גם לאחת היקרות בתחום הנדל"ן. לאחר כשנה, לקראת סוף הבנייה, שלושת הקבלנים, אדם - ב.י. ניהול ושיווק פרויקטים; ב.א. כץ - חברה לבניין, פיתוח ונכסים; ונכסי דוידוב פשטו את הרגל. הפרויקט, שלווה על ידי בנק דיסקונט, עבר לכונס נכסים.

אסף להב, מנכ"ל אומגה משכנתאות מקריית אתא, סיפר ש"בנו דירות מכל הסוגים, מ־3, 4 ועד 5 חדרים. זו היתה אמורה להיות השכונה הכי נחשבת בקריית אתא, וכמובן הכי יקרה באזור". פשיטת הרגל של הקבלנים והחובות לבנקים גרמו לכל הפרויקט להישאר ללא רישום מוסדר בטאבו.

"כאשר הדירה רשומה בטאבו, כל התהליכים הקשורים בה, החל מקבלת משכנתא או כל תהליך משפטי אחר במהלך קניית הדירה יהיה מהיר וקל יותר לקונים, ובמהלך מכירת הדירה גם למוכרים. מובן שבעקבות כך, ערכן של דירות הרשומות בטאבו גדול יותר מדירות שאינן רשומות. בדירות חדשות שאנו קונים מקבלן, הקבלן מחויב לבצע את תהליך הרישום ולסיימו בתוך תקופת זמן מוגדרת", הסביר להב.

אפקט הדומינו נעצר

ל"כלכליסט" נודע כי בשנה האחרונה החל הטיפול ברישומים בטאבו. לדברי עו"ד גרי אביבי, מומחה לנדל"ן בקריות ומי שחתום על עסקאות של דירות שנמכרות בשכונה, "תקופה ארוכה נוצר אפקט דומינו. אנשים חששו לרכוש דירות מהפרויקט, מה שהביא לירידת מחירים באזור. התוצאה: דירות 4 חדרים עם חניה ומרפסת, שנמכרו עד אז בכ־800 אלף שקל באותו פרויקט, נמכרו בפחות מ־600 אלף שקל. ברגע שהזכות הקניינית, זכות הבעלות על הרוכשים, נקייה מעיקולים, קל יותר להתקשר בהסכמים ויש פחות חשש מצד קונים. עד עכשיו נעשו עסקאות מעטות, כי לבנקים היה קשה לתת משכנתא. ברגע שזה נרשם על דייר והנכס נקי מעיקולים, זה גם משפיע דרמטית על המחיר וגם על ההחלטה של הרוכש, שיודע שהדירה תהיה בבעלותו".

שכונת בית וגן בקריית אתא. הקונים פחות חוששים, צילום: גיל  נחושתן שכונת בית וגן בקריית אתא. הקונים פחות חוששים | צילום: גיל נחושתן שכונת בית וגן בקריית אתא. הקונים פחות חוששים, צילום: גיל  נחושתן

"החשש היה מיותר"

לפי רשות המסים, המחירים בפרויקט הכפילו את עצמם בשנה האחרונה, לעתים אפילו ב־200%. בשדרות בית וגן 12 בקומה 4, דירה בשטח של 80 מ"ר נמכרה במאי 2009 במחיר של 490 אלף שקל. בפברואר 2012, באותה קומה, דירת 4 חדרים בשטח של 89 מ"ר נמכרה ב־720 אלף שקל. באותו רחוב, שדרות בית וגן 15, בבניין בן 3 קומות, דירת 5 חדרים על שטח של 100 מ"ר בקומה 2 נמכרה במאי 2010 תמורת 685 אלף שקל, ואילו בפברואר 2012 דירה באותה קומה נמכרה תמורת 880 אלף שקל.

לדברי להב, שרכש דירה באותו אזור, "ניתן לבצע עסקאות גם תחת הערת אזהרה, ועדיין, הלקוח מבטיח את עצמו מבחינה כספית, כך שהחשש כנראה מיותר. אני מאמין שבעוד שנה המחירים בפרויקט יתאזנו למחיר ריאלי, ויעמדו על כ־800–850 אלף שקל".

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
פרויקט טוב במיקום מאד טוב בקריית אתא
שכונה בהתפתחות כרגע מוכרים דירות חדשות בבנייה 4 חדרים מעל 930,000 ש"ח דירת 3 חדרים שווה לפחות 800,000 ש"ח ובמידה והיא מושקעת אף יותר מסכום זה לידיעתכם, אזור טוב מיקום טוב מאד בכניסה הדרומית לקרייה נגיש דירות חדישות העם ממ"ד ומרפסת
דודי , קרית אתא  |  18.01.13
7.
קניית דירה ללא רישום בטאבו
אני באופן אישי לא יודע אם הייתי קונה דירה שלא רשומה בטאבו על אף שלפי הכתוב זה חשש שווא. גם כשהיינו בסדנת משכנתאות המומחים של טפחות הסבירו לנו על הנושא והמליצו על קנייה עם "הערת אזהרה" אך העדפנו ללכת לפי הספר וללכת על בטוח, גם ככה זה צעד משמעותי, עדיף שיהיה עם מינימום תקלות אפשריות.
גבריאל , הוד השרון  |  04.09.12
לכל התגובות