אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אטיאס: "צריך להמשיך לפעול נגד המשקיעים. הנגיד סטנלי פישר יודע זאת" צילום: אריאל בשור

אטיאס: "צריך להמשיך לפעול נגד המשקיעים. הנגיד סטנלי פישר יודע זאת"

שר השיכון שיבח את ההחלטה להגביל את המימון לרוכשי הדירות. בשיחה עם "כלכליסט" אמר כי לדעתו הצעד הבא הוא הבחנה גם בין הריבית שמשלמים משקיעים לזו של רוכשי הדירות למגורים. "נראה שהנגיד חושב שזה צעד חריף מדי. לדעתי יש לבחון אותו שוב"

30.10.2012, 22:46 | שי פאוזנר

שר השיכון אריאל אטיאס פרסם היום מכתב אוהד מאוד בו שיבח את נגיד בנק ישראל סטנלי פישר על ההחלטה להגביל את מתן המשכנתאות לרוכשי דירות למגורים ובמקביל לחתוך חיתוך עמוק בהיקף המימון לרוכשי דירות להשקעה. בשיחה עם "כלכליסט" אתמול חזר שר השיכון על ההערכה כי ההחלטה של סטנלי פישר היתה החלטה נכונה ולדבריו, "מתבקשת בשל מצב השוק בו רבע מהדירות נרכשות על ידי משקיעים".

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה, אומר אטיאס, לא תביא לשינוי דרמטי אבל בהחלט תוכל להקטין את הלחץ המופעל על זוגות צעירים שמתמודדים מול המשקיעים במירוץ לדירה. "זו בסופו של דבר תוצאה של הרבה שיחות שקיימנו אני ואחרים עם סטנלי פישר. הוא באמת מבין לדעתי שיש מקום להפריד בהתייחסות בין הקהלים האלה".

שר השיכון אטיאס. הבדלה גם בריביות, צילום: אוראל כהן שר השיכון אטיאס. הבדלה גם בריביות | צילום: אוראל כהן שר השיכון אטיאס. הבדלה גם בריביות, צילום: אוראל כהן

אטיאס מזכיר כי בראיון ל"כלכליסט" בחודש שעבר הוא שב ודרש מבנק ישראל לעשות צעדים מרחיקי לכת ליצירת הבחנה בין משקיעים לזוגות צעירים בשוק הדיור. "אמרתי אז שצריך ללכת לכיוון של מה שנעשה בהונג קונג. שם כבר מזמן החליטו לפגוע במשקיעים דרך משכנתאות ממש כמו שנעשה עכשיו - גם שם מדובר בהגבלת המשכנתאות למשקיעים ב־50% בדיוק".

עם זאת, אטיאס התבטא בשנה האחרונה כמה פעמים בגנות ההחלטה של הנגיד שלא לבצע הבדלה בין הריבית שמשלמים משקיעים על הלוואות משכנתא לזו שמשלמים רוכשי דירות למגורים. "אני עדיין חושב שזה נכון לעשות. נראה שהנגיד עדיין חושב שזהו צעד חריף מדי אבל אני סבור שיש לבחון אותו שוב", אומר שר השיכון. הוא מוסיף, "ההחלטה שלו היא גם תולדה של ההבנה אצל כולנו שאין זמן ואי אפשר לפעול בהדרגה כדי למתן את המחירים. צריך לעשות הרבה פעולות משולבות ומקבילות. נמשיך למכור הרבה מאוד קרקע ולמרות שהיעדים שראש הממשלה הציב לנו הם שאפתניים - נעמוד בהם. נמכר השנה שטח לבניית 35 אלף דירות. לזה צריך להוסיף 14־15 אלף דירות שייבנו על קרקע פרטית. זה מסתכם למספר מרשים מאוד".

על הרעיון שהועלה ב"כלכליסט" אתמול, להפסיק לחלוטין את המימון לשוק המשקיעים אומר אטיאס: "נראה לי שבבנק ישראל חושבים שזה יהיה קיצוני מידי. נכון שבצד שלי, כשר שיכון, הייתי שמח אם זה היה יכול לקרות. אבל בוא נאמר את האמת. זה לא יקרה כי בנק ישראל חושב שזה לא נכון".

"אנחנו הרי רואים כל הזמן שהתחרות בין המשקיעים לרוכשי דירות למגורים הוא על דירות קטנות. זה יותר מ־40% מהדירות שהם קונים. בדיוק אלה שהצעירים עוד יכולים לקנות. אלה הדירות שנתונות את התשואה הכי טובה למשקיע ואלה הדירות שהכי קל להשכיר ולכן צריך להמשיך לפעול נגד המשקיעים. הנגיד יודע את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

37 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
באיזו מדינה בעולם מנסים לעצור משקיעים?
אני קורא ונדהם.לא מספיק שאתם עושקים את הקונים לא חשוב צעירים משקיעים סתם אנשים שרוצים לקנות דירות. מצד אחד אתם לא נותנים ריבית על הכסף בבנק ואם יש טיפה ריבית אתם ממסים אותה מצד שני אתם לא רוצים (לכאורה לא רוצים כי אתם נהנים ממסים ) שישקיעו בנדל"ן. אז מה אתם כן רוצים? מה הכיוון שלכם? דייור בר השגה ישיבה של חצי שעה בכנסת ואנימ ביא לכם את כל אבל את כל הפתרונות לדיור בר השגה (דיור בר השגה לא דיור במיקום ע"פ בחירתך באמצע ת א במחיר של ירוחם).בקיצור עצוב לראות את השרים האלה. כחלון תחזור. אה ועוד משהו מתי יקום מישהו שר טוב יתחיל לטפל בחברות הביטוח ובהתהלות שלהם. בדיוק כמו שעה כחלון לחברות הסוללרר.
יאיר5656  |  01.11.12
33.
לשר אטיאס שלום רב
כל ניסיון לשחק עם מספרים ואחוזים לא יעזור הכל שטויות. כן צריך משקיעים כי צריך דירות להשכרה (סטודנטים, זוגות צעירים ....) ככל שיהיו יותר דירות "להשקעה" ככה מחירי השכירות יירדו. הפיתרון הוא לבנות, ולבנות ולבנות ולבנות........ להפשיר קרקעות, כן גם לבניה פרטית. מצידי תחלקו קרקעות בחינם, רק תתחילו לבנות. כל שטות אחרת זה לשקר לציבור !!! (הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם)
רונן , חיפה  |  31.10.12
לכל התגובות